اسفند ۱۸, ۱۳۹۷ Mostafa بدون دیدگاه

اگر دنبال برنامه نویس برای ساخت افزونه ،قالب،سایت،برنامه ویندوز،اپلیکیشین اندروید،ربات تلگرام و.... هستید ،سفارش برنامه نویسی را مطالعه نمایید.

توجه : درخواست افزونه ،قالب، اسکریپت و نرم افزار و ... و سوالات و مشکلات خود را در انجمن ارسال نمایید

TCP/IP یکی از متداولترین پروتکل های استفاده شده در شبکه های کامپیوتری است . از مهمترین ویژگی های این پروتکل می توان به مدیریت غیرمتمرکز آن اشاره نمود . در چنین مواردی، امکان مدیریت جداگانه شبکه های متعددی که از طریق اینترنت و یا اینترانت به یکدیگر مرتبط شده اند، فراهم می گردد .
برای اشکال زدائی شبکه های مبتنی بر TCP/IP ،  تاکنون ابزارهای متعددی طراحی و پیاده سازی شده است . برخی از این ابزارها پس از نصب سیستم عامل در دسترس قرار خواهند گرفت و برخی دیگر را می بایست تهیه و بر روی سیستم نصب نمود . از ابزارهای فوق به منظور رفع اشکال ارتباطی یک کامپیوتر موجود در شبکه ، مسائل در ارتباط با پیکربندی TCP/IP و سرویس های مربوطه، استفاده می گردد .

برای اشکال زدائی از کجا می بایست شروع کرد ؟
تعیین مختصات نقطه شروع اشکال زدائی در یک شبکه به پارامترهای متعددی و نوع مشکل ایجاد شده، بستگی خواهد داشت . قبل از بررسی عناصر فیزیکی شبکه نظیر کابل ها ، آداپتورهای شبکه ، هاب و یا سوئیچ ، در ابتدا می بایست پیکربندی پروتکل TCP/IP بر روی سیستمی که دارای مشکل است ، برررسی گردد . بدین منظور می توان از ابزارهای ارائه شده همراه سیستم عامل استفاده نمود .

اولین اقدام : بررسی وضعیت پیکربندی TCP/IP
پیکربندی TCP/IP ، معمولا” در زمان نصب سیستم عامل انجام می شود . در برخی موارد ممکن است لازم باشد که تنظیمات انجام شده ، تغییر یابند. مثلا” در صورتی که کامپیوتر به یک subnet دیگر منتقل شده است ، می بایست تغییرات ضروری را بر روی آن اعمال نمود ( آیا سیستم دارای یک آدرس IP است که دارای شماره شبکه ای یکسان و مشابه سایر کامپیوترهای موجود در شبکه است ؟ ) . اطمینان از صحت تنظیمات Subnet Mask و Default gateway از دیگر اقدامات ضروری در این رابطه است . در صورتی که از DHCP به منظور نسبت دهی اطلاعات پیکربندی TCP/IP ( نظیر آدرس IP ) استفاده می شود ، می بایست از وجود یک سرویس دهنده DHCP و یا یک DHCP relay agent در subnet جدید ، اطمینان حاصل نمود .
در صورتی که همه تنظیمات به درستی انجام شده است ولی همچنان سیستم دارای مشکل است ، می توان از ابزارهائی که به همراه اکثر نسخه های TCP/IP ارائه شده است ، استفاده نمود .

استفاده از hostname
یکی از عملیات اولیه به منظور اشکال زدائی یک کامپیوتر موجود درشبکه ، تشخیص نام آن است. بدین منظور می توان از برنامه کاربردی hostname استفاده نمود . برای نامگذاری کامپیوترها از دو روش متفاوت استفاده می شود . در اولین روش ، اسامی flat ( غیرسلسله مراتبی ) با استفاده از جداولی نظیر host tables به دستگاه ها نسبت داده می شوند . در روش دوم ، از طریق سرویس دهنده DNS  یک نام به دستگاه موجود در شبکه ، نسبت داده می شود ( از دستور hostname در دو روش فوق می توان استفاده نمود ) .
hostname ، ساده ترین دستوری است که می توان با استفاده از آن بررسی اولیه پیکربندی یک کامپیوتر را انجام داد . در سیستم های مبتنی بر ویندوز ، دستور فوق نام کامپیوتر را نمایش خواهد داد . برای استفاده از دستور فوق ، کافی است نام آن را از طریق پنجره  command prompt تایپ نمود .

تایپ دستور خروجی
C:\>hostname  srcocomputer

ضرورت استفاده از دستور hostname
شاید این سوال برای شما مطرح شده باشد که چرا می بایست از دستور hostname  استفاده نمائیم و نتایجی که نمایش داده می شود ، بیانگر چه واقعیتی است ؟ با توجه به این که hostname به یک آدرس IP ترجمه شده است ، با استفاده از دستور فوق ، می توان از صحت آدرس IP مرتبط با نام ، اطمینان حاصل نمود .
از دستور hostname بر روی سیستم هائی که بر روی آنان سیستم عامل یونیکس و یا لینوکس نصب شده است نیز استفاده می گردد . با توجه به نوع سیستم عامل ، نحوه پیکربندی و پارامترهای استفاده شده ، اجرای این دستور نتایج متفاوتی را بدنبال خواهد داشت. در سیستم های عامل ویندوز NT/2000/XP  ، دستور فوق نام host را نمایش خواهد داد .

ipconfig ، یکی از دستورات مفید به منظور بررسی وضعیت پیکربندی TCP/IP در کامپیوترهای سرویس دهنده و یا سرویس گیرنده ای است که بر روی آنان ویندوز نصب شده است . در یونیکس و لینوکس از دستور ifconfig در این رابطه استفاده می شود . در سیستم هائی که بر روی آنان ویندوز ۹x و یا  ME نصب شده است ، می توان از دستور winipcfg استفاده نمود .

استفاده از ipconfig
برای استفاده از دستور فوق، کافی است نام آن را از طریق پنجره  command prompt تایپ نمود . عملکرد  ipconfig  و اطلاعاتی که در اثر اجرای آن نمایش داده خواهد شد به نوع سوئیچ استفاده شده ، بستگی دارد .

استفاده از ipconfig بدون سوئیچ ،اطلاعات پیکربندی TCP/IP در ارتباط با هر یک از  آداپتورهای موجود بر روی سیستم را نمایش خواهد داد:

 • آدرس IP
 • Subnet Mask
 • Default gateway
 • اطلاعات سرویس دهنده DNS
 • Domain

تایپ دستور

خروجی

C:\> ipconfig

 Ethernet adapter MyLan1:Connection-specific DNS Suffix . :
IP Address. . . . . . . . . . . .   : ۱۰.۱۰.۱.۱
Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.0.0.0
Default Gateway . . . . . . . . . :

PPP adapter My ISP:

Connection-specific DNS Suffix . :
IP Address. . . . . . . . . . . .   : ۱۰.۱.۱.۲۱۶
Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.255.255
Default Gateway . . . . . . . . . : 10.1.1.216

دستور فوق ، اطلاعات مربوط به اتصالات از نوع PPP که از آنان در Dialup و VPN استفاده می شود را نیز نمایش خواهد داد .

استفاده از ipconfig به همراه سوئیچ all ، علاوه بر نمایش اطلاعات اشاره شده در بخش قبل ، اطلاعات دیگری را نیز نمایش خواهد داد  :

 •  آدرس سخت افزاری کارت شبکه ( آدرس MAC )
 • اطلاعات مربوط به DHCP

تایپ دستور

خروجی

C:\> ipconfig /all

 Windows 2000 IP Configuration Host Name . . . . . . . . . . . . : srco
Primary DNS Suffix . . . . . . . : srco.ir
Node Type . . . . . . . . . . . . : Broadcast
IP Routing Enabled. . . . . . . . : No
WINS Proxy Enabled. . . . . . . . : No
DNS Suffix Search List. . . . . . : srco.ir

Ethernet adapter MyLan1:

Connection-specific DNS Suffix . :
Description . . . . . . . . . . . : D-Link DFE-680TX CardBus PC Card
Physical Address. . . . . . . . . : 00-50-BA-79-DB-6A
DHCP Enabled. . . . . . . . . . . : No
IP Address. . . . . . . . . . . .    : ۱۰.۱۰.۱.۱
Subnet Mask . . . . . . . . . . .
 : ۲۵۵.۰.۰.۰
Default Gateway . . . . . . . . . :
DNS Servers . . . . . . . . . . .
 : ۱۲۷.۰.۰.۱ PPP adapter My ISP:

Connection-specific DNS Suffix . :
Description . . . . . . . . . . .    : WAN (PPP/SLIP) Interface
Physical Address. . . . . . . . . : 00-53-45-00-00-00
DHCP Enabled. . . . . . . . . . . : No
IP Address. . . . . . . . . . . .    : ۱۰.۱.۱.۲۱۶
Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.255.255
Default Gateway . . . . . . . . .: 10.1.1.216
DNS Servers . . . . . . . . . . . : x1.y1.z1.w1
  x2.y2.z2.w2

سایر سوئیچ های دستور ipconfig : با استفاده از دستور ipconfig و برخی سوئیچ های آن ( release ,renew ) ، می توان اطلاعات مربوط به پیکربندی TCP/IP ارائه شده توسط سرویس دهنده DHCP را که در اختیار یک سرویس گیرنده قرار داده شده است را آزاد و یا آنان را مجددا” از سرویس دهنده درخواست نمود . فرآیند فوق به منظور تشخیص عملکرد صحیح سرویس دهنده  DHCP  در شبکه بسیار مفید و کارساز است . ( آیا سرویس دهنده DHCP وظایف خود را به خوبی انجام می دهد ؟ آیا یک سرویس گیرنده قادر به برقراری ارتباط با سرویس دهنده DHCP به منظور درخواست و دریافت اطلاعات پیکربندی TCP/IP می باشد ؟ ) . دستور ipconfig دارای سوئیچ های مفید متعددی است که می توان با توجه به نوع خواسته خود از آنان استفاده نمود :

عملکرد

سوئیچ

 آدرس IP پیکربندی شده توسط  DHCP را آزاد می نماید . در صورتی که سوئیچ فوق را به تنهائی و بدون مشخص نمودن adapter تایپ نمائیم،پیکربندی IP برای تمامی آداپتورهای موجود بر روی کامپیوتر، آزاد می گردد. در صورتی که قصد آزاد سازی اطلاعات پیکربندی مربوط به یک آداپتور خاص را داشته باشیم ، می بایست به همراه سوئیچ فوق نام آداپتور نیز مشخص گردد .
( مثلا” ipconfig / release MyLan1 )

/ release [ adapter]

یک آدرس IP را بر اساس اطلاعات جدیدی که از طریق DHCP دریافت می نماید ، پیکربندی مجدد می نماید . در صورتی که سوئیچ فوق را به تنهائی و بدون مشخص نمودن adapter تایپ نمائیم،پیکربندی IP  تمامی آداپتورهای موجود بر روی کامپیوتر، مجددا” انجام خواهد شد.  در صورتی که قصد ایجاد مجدد اطلاعات پیکربندی مربوط به یک آداپتور خاص را داشته باشیم ، می بایست به همراه سوئیچ فوق نام آداپتور نیز مشخص گردد.
( مثلا” ipconfig / renew MyLan1 )

 /renew [adapter]
حذف محتویات Dns Resolver Cache  / flushdn

Refresh نمودن تمامی اطلاعات تولید شده توسط DHCP برای آداپتور و ریجستر نمودن اسامی Dns

 / registerdn

 نمایش محتویات Dns Resolver Cache

 / displaydns

نمایش تمامی DHCP Class ID مجاز برای آداپتور

 / showclassid [adapter]

تغییر  DHCP Class ID

/setclassid [adapter] [classidtoset ]

توضیحات :

 • تشخیص نام آداپتور : نام آداپتور را می توان با کلیک ( Right click ) بر روی Network Neighborhood و انتخاب گزینه properties، از طریق پنجره Network and Dial-up Connections مشاهده نمود ( اسامی آدپتورها ، نام آیکون ها می باشند ) .

 • مفهوم DNS Cache : زمانی که یک سیستم ، ترجمه ( تبدیل نام host  به آدرس ) را از طریق یک سرویس دهنده DNS دریافت می نماید ، برای مدت زمان کوتاهی آن را در یک Cache ذخیره می نماید . در صورتی که مجددا” از نام استفاده شود ، پشته TCP/IP محتویات Cache را به منظور یافتن رکورد درخواستی بررسی می نماید . بدین ترتیب امکان پاسخگوئی سریعتر به درخواست ترجمه نسبت به حالتی که در خواست برای یک سرویس دهنده DNS ارسال می شود ، فراهم می گردد . با توجه به این که اندازه Cache نمی تواند از یک میزان منطقی و تعریف شده تجاوز نماید ، هر رکورد موجود در Cache پس از مدت زمانی خاص حذف می گردد. در صورت اعمال هرگونه تغییرات در DNS ( مثلا” تغییر یک رکورد DNS ) ، می توان با استفاده از دستور ipconfig/flushdns تمامی رکوردهای موجود در cache را حذف نمود . بدین ترتیب در صورت درخواست یک نام host ، با سرویس دهنده DNS مشورت می گردد و نتایج مجددا” در Cache ذخیره خواهند شد .  دستور ipconfig / displaydns ، محتویات cache را نمایش خواهد داد. از اطلاعاتی که نمایش داده می شود ، می توان به منظور تشخیص این موضوع که آیا برای ترجمه نام به آدرس از Cache و یا سرویس دهنده DNS استفاده شده است ،  کمک گرفت .

 • موارد استفاده از دستور Ipconfig : از دستور فوق در مواردی که قصد تشخیص این موضوع را داریم که  آیا سرویس دهنده DNS و  DHCP در شبکه به درستی وظایف خود را انجام می دهند ، استفاده می شود( علاوه بر مشاهده اطلاعات پیکربندی TCP/IP ) . مثلا” با استفاده از سوئیچ های release و renew ، می توان براحتی تشخیص داد که آیا در زمینه دریافت اطلاعات پیکربندی از یک سرویس دهنده DHCP مشکل خاصی وجود دارد .از سوئیچ های مرتبط با  DNS می توان به منظور اعمال تغییرات پیکربندی ، بهنگام سازی cache  محلی و یا ریجستر نمودن اطلاعات پیکربندی جدید با یک سرویس دهنده DNS ، استفاده نمود .

 • امکانات جانبی به همراه دستور ipconfig : با استفاده از سوئیچ all / اطلاعات متنوعی در رابطه با پیکربندی TCP/IP نمایش داده خواهد شد . در صورتی که حجم اطلاعات بگونه ای است که می بایست صفحه را scroll نمود ، می توان  از   More| به همراه دستور ipconfig استفاده نمود . در صورت تمایل  می توان خروجی دستور ipconfig  را در مقابل ارسال بر روی دستگاه استاندارد خروجی ( صفحه نمایشگر ) ، در یک فایل ذخیره نمود تا امکان بررسی سریعتر نتایج و رفع مشکل فراهم گردد.
  ( ipconfg /all > test1.txt )

همانگونه که اشاره گردید در سیتم هائی که از لینوکس و یا یونیکس استفاده می نمایند ، از دستور ifconfig استفاده می گردد. از دستور فوق برای نمایش اطلاعات پیکربندی IP  و اعمال تغییرات لازم استفاده می شود .

در بخش سوم به بررسی دستور ping  خواهیم پرداخت .


برچسب ها