نوامبر 24, 2018 Mostafa بدون دیدگاه
بدون ایندکس شدن صفحات سایت ، امکان رتبه بندی در نتایج جستجوی طبیعی وجود ندارد. هنگامی که تعداد ایندکس شدن صفحات سایت کاهش می یابد، تعداد زیادی دلایل بالقوه وجود دارد.

۱. سرعت سایت

به طور فزاینده، سرعت سایت های کندتر، به عنوان ۵۰۰ خطای سرور در Google Search Console و Bing Webmaster Tools ظاهر می شود، که آن بر ایندکس شدن صفحات سایت تاثیر می گذارد.

هنگامی که خزنده موتور جستجو نمی تواند به یک صفحه دسترسی پیدا کند – یا حداقل حداکثر زمان اختصاص داده شده برای هر صفحه برای بارگیری – آن را به عنوان یک علامت در برابر آن صفحه ثبت می کند. با تلاش کافی ، موتورهای جستجوی یک صفحه را در رتبه بندی قرار می دهند و در نهایت آن را از فهرست حذف می کند. وقتی صفحات به اندازه کافی تحت تاثیر قرار می گیرند، آن را به یک مسئله کیفیت در سطح سایت تبدیل می کند که می تواند رتبه بندی کل سایت را کاهش دهد.

۲. مطالب تکراری

در موتورهای جستجوگر دو یا چند کپی از همان صفحه یک ارزشی ندارد. بنابراین وقتی موتور جستجو شروع به خزش محتوای تکراری  می کند، ایندکس شدن صفحات سایت معمولا شروع به پایین می کند. موتور جستجوگر می تواند تصمیم بگیرد که کدام یک از دو یا چند صفحه ای که شبیه هم هستند ایندکس شود، تصمیم بگیرند که کل گروه را منتقل کنند و هیچکدام از آنها را ایندکس نکنند.

این به صفحات بسیار مشابه محتوا نیز گسترش می یابد. به عنوان مثال، اگر شبکه فهرست شما برای دو زیرمجموعه ۷۵ درصد از محصولات مشابه را به اشتراک بگذارد، در موتور جست وجو در هر دو ایندکس شدن آنها پیشرفتی نخواهد داشت.

محتوای تکراری می تواند به طور تصادفی معرفی شود، در حالی که صفحاتی که کاملا متفاوت هستند یکسان یا خیلی مشابه هستند، زیرا آنها ویژگی های منحصر به فردی را که موتورهای جستجو دنبال می کنند، مانند تگ های عنوان، عنوان ها و محتویات قابل رؤیت قرار نمی دهند. این می تواند سایت های تجارتی را به طور خاص از بین ببرد زیرا صفحات مشابه و تکراری به عنوان محتوای تکراری در موتورهای جستجو برچسب خواهند خورد.

۳. معماری یا طراحی جدید

تغییرات در ساختارهای سربرگ ها و ساختار پابرگ ها اغلب بر دسته بندی ها و صفحات تاثیر می گذارد. هنگامی که مناطق سایت از آن عناصر ناوبری در سایت حذف می شوند، موتورهای جستجو ارزش این صفحات را کاهش می دهند، زیرا پیوندهای داخلی کمتری دریافت می کنند. میزان تخریب شده می تواند منجر به ایندکس نشدن صفحه شود.

به همین ترتیب، تغییر در طراحی می تواند بر ایندکس شدن صفحات تاثیر بگذارد، اگر میزان محتوای صفحه کاهش یابد یا متن به طور ناگهانی در یک تصویر پنهان شود، در مقایسه با اینکه به راحتی به عنوان متن ساده HTML قابل ایندکس شدن است.

۴. URL های جدید

سیستم عامل های تجارت الکترونیک می توانند تغییرات غیر منتظره ای به URL ها بر اساس تغییرات در طبقه بندی یا داده های محصول فردی ایجاد کنند.

هنگامی که یک URL تغییر می کند اما محتوا نمی کند، موتورهای جستجو یک معضل دارند. آیا آنها همچنان صفحه قدیمی را نشان می دهند که می دانند چگونه  ایندکس کنند؟ آیا آنها صفحه جدیدی را نشان می دهند که با آنها تاریخی ندارند؟ یا شاید آنها هر دو را ایندکس کنند یا نه؟ در این موارد ایندکس شدن صفحات به صفر می رسد.

۵. حذف یا ریدایرکت شدن صفحات

به همین ترتیب، هنگامی که یک صفحه از سایت حذف می شود یا هنگامی که تغییر مسیر به یک سایت دیگر ایجاد می شود، تعداد URL های قابل قبول برای آن سایت کاهش می یابد. در این مثال، انتظار می رود کاهش ایندکس شدن صفحات را ببینید.

۶. دستور به ایندکس نشدن در Robots.txt

دستورات ربات ها قدرت زیادی دارند تا میزان خزیدن و شاخص سازی را تحت تاثیر قرار دهند. آنها همیشه اولین و ساده ترین مکان برای نگاه کردن هنگام نگرانی در مورد کم شدن ایندکس شدن صفحات هستند.

Robots.txt یک فایل متنی است که به رباتها میپردازد که کدام مناطق سایت را میبینند و چه چیزی باید از آن بیرون بیایند. هر ربات می تواند از فایل robots.txt اطمینان یابد یا خیر. موتورهای جستجوی اصلی معمولا به آنها احترام می گذارند. به این ترتیب، کاهش ایندکس شند صفحات به دلیل عدم رعایت رباتها از خیزش فایل ها و دایرکتوری ها خواهد بود.

به طور مشابه، ویژگی noindex متا تگ های ربات، دستورالعمل ها را برای ردگیری یک قطعه از یک محتوا خاص، دستور نمی دهد. محتوا همچنان خزنده خواهد شد، اما موتورهای جستجوگر اصلی به طور خاص فرمان نمیدهند که صفحهای را نشان دهند که نشانهای noindex را نشان میدهند – و به این ترتیب ایندکس نمیکنند.

۷. ابزار حذف صفحه (Page Removal Tools)

Google Search Console و Bing Webmaster Tools ابزارهای حذف صفحه را ارائه می دهند. اگر آن را مطابق با قوانین اعلام شده توسط موتورها این ابزار بسیار قدرتمند و بسیار موثر است. محتوا وارد شده در اینجا از ایندکس شدن حذف خواهند شد.

با این حال، کسی می تواند به راحتی محتوای اضافی یا تکراری را حذف کند و به طور تصادفی حجم بیشتری از این سایت را حذف کند. پس از چک کردن فایل robots.txt و متا تگ ها، در مرحله دوم  از این ابزار می توانید برای ایندکس نشدن دستی دسترسی داشته باشید.

 


نظرات

توجه : لطفاً فقط نظرات خود را از این طریق ارسال نمایید و سوالات و مشکلات خود را در انجمن سایت مطرح نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.