۲۴ روش کاربردی افزایش فالوئر اینستاگرام

افزایش فالوئر اینستاگرام یکی از دغدغه های اصلی بسیاری از کسب و کارهاست. امروزه اینستاگرام بیش از یک میلیارد کاربر دارد و سطح تعامل کاربرانش سر به فلک کشیده است. هشتاد درصد از کسب و کارها دارای حساب کاربری در اینستاگرام هستند. پس شرکت‌ها و بازاریابان باید فعالیت بیشتری را صرف فروش و تبلیغ در اینستاگرام کنند.

حالا دیگر اینستاگرام از یک اپلیکیشن ساده به ابزار تجارت الکترونیک تبدیل شده و کسب وکارها در هر اندازه‌ای از آن برای افزایش فروش و تبلیغ محصولات و خدماتشان استفاده می‌کنند. تولید محتوا برای شبکه های اجتماعی یکی از دغدغه های اصلی بسیاری از کسب و کارهاست. کارلنسر در این مقاله به بیست و چهار روش‌ افزایش فالوئر برای افراد مبتدی تا حرفه‌ای اشاره خواهد کرد.
۱.به گروه‌های تعاملی اینستاگرام ملحق شوید

این تکنیک برای افرادی که در زمینه جذب فالوئر تازه کار هستند؛ بسیار مفید است. برخی از تازه کارها با این روش به سرعت به افزایش فالوئر اینستاگرام رسیده‌اند. فقط باید به گروه‌های تعاملی ( engagement groups) ملحق شوید.

شاید ملحق شدن به بزرگ‌ترین گروه‌های تعاملی برایتان وسوسه کننده است ولی اگر به گروه‌های مرتبط با کسب و کارتان ملحق شوید به گروه بزرگتری از مخاطبان هدف می‌رسید. گروه‌های تعاملی در حوزه‌های مسافرت، زیبایی، مد، صنعت، پزشکی، مدیریت و غیره فعال هستند.

در این گروه‌ها افرادیکه علایق مشترکی با شما دارند، شما را دنبال کرده و لایک می‌کنند. بهتر است برای جلب توجه بیشتر، صفحات طرفداری افراد مهم ملحق شده به این گروه‌های تعاملی را دنبال کنید.

شاید با این روش به فروش فوری نرسد ولی به کسب اعتبار صفحه اینستاگرامی شما کمک کرده و راهبردی کوتاه مدت برای افزایش فالوئر در عرض چند هفته است.

۲.محتواهای پربازدید را دوباره منتشر کنید

این روش هم برای افزایش فالوئر اینستاگرام افراد تازه کار مناسب است. می‌توانید محتواهای پربازدید دیگران را دوباره پست کنید. تنها راه معتبر برای این کار، اشاره به منبع اصلی محتوا در قسمت توضیحات پست است. حالا دیگر سیاست‌های کاری اینستاگرام به روزرسانی شده و قبل از باز نشر یک مطلب باید از صاحب آن کسب اجازه کنید.

برای این کار می‌توانید از اپلیکیشن Repost استفاده کنید. البته بهتر است قبل از پست کردن از با ادیت عکس به پست هایتان رنگ و بویی تازه دهید. با این اپلیکیشن به جای گرفتن اسکرین شات و اضافه کردن تصاویر، حتی قادر به بازنشر ویدئوها هم هستید. با این روش حتی ممکن است بازدید و نظراتی بیش از تعداد فالوئرهایتان را دریافت کنید.

افزایش فالوئر اینستاگرام

 

برای چرا به جای ارسال مطلبی جدید به بازنشر مطلب دیگران نیاز دارید؟ چون باز نشر کردن خیلی ساده‌تر است. بعلاوه محتوای بصری و ویدئویی دیگران گاهی اوقات بسیار بهتر ازمحتوای خودمان برای افزایش فالوئر اینستاگرام است.

خب از کجا باید بدانید که چه محتوایی را باید بازنشر دهید؟ خب به ارقام توجه کنید. هشتگ ها روش فوق‌العاده‌ای برای رسیدن به فالوئرهای جدید هستند.

فردیکه در اینستاگرام فعال است به فهرستی از هشتگ ها می‌رسد که می‌تواند از آنها برای یافتن پست‌های کارآمدی استفاده کند که سایر فن پیج‌ها (یا رقبا) آنرا باز نشر نداده‌اند و افراد عادی به بازنشر آنها پرداخته‌اند. بعد باید به تماشای تصاویر و ویدئوها بپردازد تا ببیند که به کدامیک واکنش بیشتری نشان می‌دهید و همان را بازنشر دهید. این راهبرد ساده برای جذب فالوئر بسیار مفید است.

3.در باز فید (Buzzfeed) تبلیغ کنید

برای افزایش فالوئر اینستاگرام باید به حجم انبوه مخاطبان دسترسی پیدا کنید. هیچ شرکتی به اندازه بازفید، پست‌های اینستاگرام را درون محتوای خودش تبلیغ نمی‌کند.

بازفید دارای بخش Community است که در آن هر فردی می‌تواند محتوایش را در پلتفرم آنها منتشر کند فقط باید از دستورالعمل هایشان پیروی کنید تا به اعتمادسازی رسیده و دید شوید.

شما در بازفید می‌توانید از ابزاری به نام HARO استفاده کنید. با این ابزار سه مرتبه در روز ایمیل‌هایی را در مورد تبلیغات دریافت می‌کنید. پس می‌توانید لینک به سمت فروشگاه و حساب کاربری اینستاگرامتان را در بازفید تبلیغ کنید.

۴.از مخاطبان بخواهید تا تصاویرشان را در اختیارتان قرار دهند

در ابتدای کار جذب فالوئر، تقاضای ارسال عکس از مخاطبان و مشتریان، ساده‌ترین روش برای تولید محتوا و تعامل با سایر فالوئرها است.

اگر هوز هیچ مشتری نداشته‌اید می‌توانید به اینفلوئنسرها یا همان افراد تأثیرگذار اینستاگرام در حوزه کسب و کارتان مراجعه کنید که در حدود پنج هزار فالوئر دارند. شاید این تعداد کم به نظر برسد ولی این افراد دارای فالوئرهای واقعی هستند و قصد کسب درآمد از طریق تبلیغ محصولات را دارند. حتی می‌توانید بابت هر فروش، کارمزدی را به اینفلوئنسرها پرداخت کنید.

اگر هم فروش داشته‌اید با ارائه پیشنهاد نقدی یا کالای رایگان از مشتری بخواهید تا عکس‌های با کیفیتی از محصول را برایتان ارسال کند. این راهبرد کوتاه مدت را تا زمانی که برند و کسب و کارتان به اعتبار برسد، ادامه دهید.

هر چقدر که مشتریان، عکس‌های بیشتری از مشتریان قبلی را ببینند، پس شما را بعد از دریافت محصولشان، در صفحه خودشان تک می‌کنند. اگر روی پست آنها کامنت بگذارید، محتوایشان را بازنشر دهید و آنها را دنبال کنید، احتمال فالوبک هم افزایش می‌یابد.

۵.سبک پایداری را برای جذب فالوئرها در پیش بگیرید

افراد به این خاطر که به محتوای آتی شما فکر می‌کنند، شما را دنبال خواهد کرد. پس هر روز باید تصاویر و ویدئوهای مرتبط را برای مخاطبان ارسال کنید.

داشتن سبک پایدار یا یک موضوع مشخص فراتر از برندسازی عمل کرده و انتظارات خاصی را در مخاطبان فعلی و آتی ایجاد می‌کند. شما باید انتظارات را به طور مداوم تأمین کنید. آن‌ها هر روز به دنبال دیدن محتوای بیشتر با موضوع مشابه هستند. اگر این کار را انجام دهید، تعداد فالوئرهایتان با نرخ سریع‌تری افزایش پیدا می‌کنند.

۶.از هشتگ ها برای جذب فالوئر در اینستاگرام استفاده کنید

هشتگ گذاری در اینستاگرام

بسیاری از کارشناسان این حوزه استفاده از پنج تا یازده هشتگ را مطلوب می‌دانند و برخی دیگر هم تعداد دلخواه را پیشنهاد می‌کنند. تازه کارها در این حوزه، عنان کار را از کف می‌دهند. آن‌ها انبوه هشتگ ها را کپی می‌کنند و در نهایت می‌فهمند که تعداد محدودی از آنها مفید بوده‌اند.

هنگامی که تعامل فالوئرها و بازدیدکنندگان در صفحه شما افزایش می‌یابد دیگر کسی به هشتگ هایی که در ابتدا وارد شده اهمیتی نمی‌دهد. ولی هنگامی که تازه کار هستید و فالوئر چندانی ندارید می‌توانید از حداکثر سی هشتگ استفاده کنید؛ چون پست‌های شما رتبه بالاتری را بابت کلید واژه‌های قید شده در هشتگ ها می‌گیرند و بازدید بیشتری دریافت خواهید کرد.

هر چقدر هشتگ‌های اختصاصی‌تری را به کار بگیرید، احتمال اینکه مخاطبان هدف، شما را پیدا کنند؛ افزایش خواهد یافت. به همین صورت هم تعداد فالوئرهایتان افزایش خواهد یافت. پس از هشتگ های عمومی مثل #عشق و #سلامت در صورتیکه طراح حوزه مد هستید، پرهیز کنید و در عوض از هشتگ های # فشن و #سبک_زندگی استفاده کنید.

۷.از پست‌های اینستاگرام در پست‌های وبلاگتان استفاده کنید

اگر وبلاگ مخصوصی دارید می‌توانید تصاویر اینستاگرام را درون پست‌های وبلاگ قرار دهید. با گذشت زمان افراد بیشتری از وبلاگ شما بازدید می‌کنند و احتمال چک کردن اکانت اینستاگرامتان هم افزایش می‌یابد.

البته این راهبرد اگر هنوز وبلاگتان بازدید چندانی ندارد، در بلندمدت جواب می‌دهد. ولی از همان ابتدا پست‌های اینستاگرام را در وبلاگ قرار دهید تا شانس دیده شدنشان و افزایش فالوئر اینستاگرام افزایش می یابد.

۸.افرادی که پیج های اینستاگرامی رقیب را لایک کرده‌اند، دنبال کنید

برای افزایش فالوئرها اول باید افرادی را پیدا کنید که برندهای رقیب را دنبال می‌کنند. بزرگ‌ترین رقیبتان در اینستاگرام کیست؟ او را پیدا کرده و پست‌هایشان را بررسی کنید تا ببینید که چه کسانی برایشان کامنت گذاشته‌اند. آن‌ها را فالو کرده و با آنها تعامل برقرار کنید.

بهتر است تا رقبا را از میان برندهای کوچکتر انتخاب کنید. چون در آنها احتمال وجود مخاطب مناسب بیشتر است. برندهای بزرگتر، دارای مشتریان وفاداری هستند که به احتمال اندکی با انتخاب برند تازه کار شما به برند بزرگتر خیانت خواهند کرد.

رقبایی با صدهزار فالوئر برای این راهبرد مناسب هستند؛ چون وفاداری این طرفداران کمتر است.

هنگامی که فالوئرهای رقبای کوچک را دنبال می‌کنید از قراردادن کامنت های مشابه برای همه آنها پرهیز کنید. اگر پرسشی را درون پست خودشان مطرح کرده‌اند، به آنها پاسخ دهید. به اظهارنظرات دیگران توجه کرده و از آنها به عنوان راهنمای کامنت گذاری خودتان استفاده کنید.

با دنبال کردن مخاطب هدف و برقراری تعامل با آنها، کم کم به افزایش فالوئرها می‌رسید.

۹.با اینفلوئنسرها همکاری کنید

روش دیگر برای افزایش فالوئرهای اینستاگرام، درخواست اظهارنظر از جانب یک اینفلوئنسر یا واگذاری مدیریت اکانت اینستاگرام به او است.
اگر اینفلوئنسری دارای فالورهای وفادار و مرتبط با کسب و کارتان است می‌تواند با اظهارنظر در مورد صفحه شما، آن‌ها را به سمت شما کشانده و به افزایش فروش برسید.

با عقد قرارداد با اینفلونئسر مانع از روانه شدن ترافیک ساختگی(fake) به سمت صفحه خودتان شود. برخی از اینفلوئنسرها از ربات‌ها(bots) برای گرفتن فالوئرهای ساختگی استفاده می‌کنند که ارزش ندارد. اگر در خطر هجوم فالوئرهای ساختگی قرار گیرید، احتمال انقضای حساب کاربری اینستاگرامتان افزایش خواهد یافت.

اینفلوئنسر اینستاگرام

روش بهتر برای گرفتن فالوئرهای جدید این است که از اینفلوئنسر بخواهید تا اختیار استوری های اکانت شما را به دست بگیرد. با این روش، فالورهای او برای دیدن استوری، صفحه شما را دنبال خواهند کرد. بهتر است تا از او بخواهید تا انتشار استوری‌ها را از چند روز قبل به مخاطبانش اطلاع دهد.

۱۰.رقابت به راه اندازید

می‌توانید بر سر تعداد لایک یا منشن زیر پست خودتان، جوایزی را در نظر بگیرید. پست‌های دارای جایزه بهترین روش برای افزایش دسترسی به اکانت اینستاگرام و جذب فالورهای جدید است. از مخاطبان بخواهید تا با ایموجی خاصی برایتان کامنت بگذارند.

می‌توانید محصولات یا خدمات خاصی را برای وبلاگ های مرتبط با کسب و گارتان ارسال کنید تا آنها لینک اکانت شما را در صفحه خودشان قرار دهند. آن‌ها می‌توانند نظراتشان در مورد محصولات و خدمات شما را در وبلاگ یا سایت خودشان قرار دهند تا مشتریان بیشتری به سمت اکانت اینستاگرامی شما جلب شوند.

البته اگر در دادن هدایا و برگزاری رقابت زیاده روی کنید به مخاطبانی خواهید رسید که ارتباطی با کسب و کارتان نداشته و به مشتریان وفادار تبدیل نخواهند شد. در واقع هدف از این رقابت‌ها و ارائه هدایای رایگان یا دارای تخفیف، افزایش فالوئر اینستاگرام ، شناخته شدن برند و رشد فروش است.

۱۱.با سایر برندها همکاری کنید

هنگامی که عکس‌ها و محتوای خوبی می‌سازید، احتمال بازنشر آن از جانب برندهای همکار وجود دارد. با این روش، فالوئرهای جدیدی پیدا می‌کنید. همین کار را به طور متقابل برای آنها انجام دهید و به همکاری متقابلی برسید. می‌توانید راه اندازی رقابت‌های مشترک و همکاری با اینفلوئنسرهای مشابه را هم در دستور کار قرار دهید.

اگر محصول شما در کنار سایر محصولات قابل مصرف است یا خدمات شما مکمل خدمات یا محصولات دیگر است؛ پس می‌توانید با برندهای جانبی هم همکاری کنید. برای مثال تولید کننده لباس زنانه می‌تواند با اکانت اکسسوری جواهرات همکاری کند. این گونه همکاری‌های دو یا چند جانبه بهترین و مقرون به صرفه‌ترین روش برای افزایش فالوئر و افزایش فروش هستند.

۱۲.از ابزارهای تحلیلی اینستاگرام برای جذب فالوئرهای بیشتر استفاده کنید

تحلیل گرهای اینستاگرام، اطلاعات خوبی را در مورد دفالوئرها ارائه می‌دهند. البته ابزارهای رایگان دیگری هم اطلاعات جالبی را در اختیاران قرار می‌دهند. آنها با اطلاعاتی مثل نرخ مشارکت فالوئرها، فالوئرهای جدید، فالوئرهای اینستاگرام و اکانت های غیرفعال، امکان رسیدن به فالوئرهای جدید و فعال را فراهم می‌کنند.

هم اکنون بهترین ابزارهای تحلیل اینستاگرام شامل Spyout Social، Iconosquare، Keyhole، Curalate و Socialbakers هستند.

تمامی این ابزارها اطلاعات خوبی را برای شناخت بهتر مخاطبان فراهم می‌کنند. این داده‌ها، محتوای مناسب برای افزایش فالوئرها را مشخص نموده که فروش کسب و کارهای آنلاین را افزایش می‌دهد.

افزایش فالوئر اینستاگرام

۱۳.از اپلیکیشن ها و روبات‌ اینستاگرام استفاده کنید

برخی از افراد تازه کار در شروع کارشان از ربات‌ها یا اپلیکیشن‌ها برای افزایش فالوئرهایشان استفاده می‌کنند. اما باید بدانید که این ربات‌ها در ابتدا خوب عمل کرده و صدها فالوئر برایتان جذب می‌کنند ولی با توجه به الگوریتم‌ها و محدودیت‌های اینستاگرام، در نهایت از کار می‌ایستند. حتی برخی از کاربران این ربات‌ها به طور کامل اکانت اینستاگرامی خودشان را از دست می‌دهند که ارزش صرف وقت را ندارند.

امروزه برخی از اپلیکیشن ها که به عنوان ابزارهای اتوماسیون بازاریابی طراحی شده‌اند، قادر به افزایش فالوئر اینستاگرام هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به Buffer، HubSpot یا Hootsuite اشاره کرد.

اپلیکیشن های رایگان جذب فالوئر شامل موارد زیر هستند:

Followers for Instagram:

با این اپلیکیشن، افرادی که شما را فالو نکرده‌اند را می‌شناسید. این اپلیکیشن به شما می‌گوید که فالوئرهایتان از چه محتوایی لذت می‌برند تا با نشر این محتوا به فالوئرهای بیشتری برسید.

کرودفایر (Crowd fire):

در هر بستر اجتماعی از کاربران غیرفعال خیلی بحث می‌شود و اینستاگرام هم از این امر مستثنی نیست. فالوئرهای اینستاگرامی غیرفعال از اکانت های اسپم یا اکانت افرادیکه دیگر در این بستر فعالیت ندارند؛ تشکیل می‌شوند. پس حذف فالوئرهای غیرفعال اهمیت دارد. با اپلیکیشن کرودفایر، فالوئرهای غیرفعال را می‌شناسید؛ می دانید که افراد در چه هنگامی شما را آنفالو می‌کنند و فالوئرهای جدید پیدا می‌کنید.

گت فالوئر (Get Followers):

گت فالوئر اپلیکیشن اینستاگرامی رایگانی با هدف افزایش فالوئرها و لایک‌ها است. این اپلیکیشن با تأمین اطلاعات مربوط به هشتگ ها و فالوئرها امکان تحلیل اطلاعات و اتخاذ تصمیم‌های فوق العاده را فراهم می‌کند که فالوئرهای اینستاگرام اکانت شما را به طور مناسب افزایش خواهد داد.

سوشال راکت (Social Rocket):

سوشال راکت تعامل در رسانه اجتماعی را در قالب بازی در می‌آورد تا انگیزش بیشتری برای تعامل در آن پیدا کنید. اگر چه این اپلیکیشن ها به عنوان راهبردهای بلند مدت به کار نمی‌روند ولی برای شروع کار مناسب هستند. طبق یک قاعده کلی هرگاه که پست فرد دیگری را لایک می‌کنید، امکان تعامل با فالوئرها یا دریافت لایک برای پست‌های خودتان را به دست می‌آورید.

تراکر فور اینستاگرام (Tracker for Instagram):

این اپلیکیشن امکان ردیابی آنفالو کننده‌ها یا اکانت های فالو کننده در میان انبوه اکانت ها را فراهم می‌کند. این اپلیکیشن با ارائه تحلیل‌ها میزان تعامل فالوئرها با اکانت شما را نشان می‌دهد.
۱۴.پست گذاری همزمان در چند رسانه

با پست گذاری همزمان به کاربرانی خواهید رسید که علاوه بر اینستاگرام در سایر بسترها مثل فیسبوک، توئیتر و تامبلر هم فعال هستند. البته اینستاگرام امکان به اشتراک گذاری پست‌های اینستاگرامی در بسترهای مذکور را فراهم کرده است. طبق مطالعه‌ای که در این زمینه انجام شده، تصاویری که از طریق اینستاگرام در فیسبوک منتشر می‌شوند در مقایسه با پست‌های اصیل فیسبوکی ، نرخ تعامل و ترافیک بیشتری را ایجاد می‌کنند.

۱۵.با طرفداران تعامل برقرار کنید

طبق الگوریتم‌های اینستاگرام ، نرخ تعامل یکی از معیارهای اصلی در حین ارزیابی یک پست است و هر چقدر پستی، نرخ تعامل بیشتری دریافت کند؛ یعنی تعداد افراد بیشتری آنرا درون فیدشان مشاهده خواهند نمود.

اگر پست شما تعاملات بسیاری را دریافت کند، جزو پست‌های برتر هشتگ ها یا درون تب Explore قرار می‌گیرد؛ پس در معرض دید افراد بیشتری قرار گرفته و در نتیجه فالوئرهای بیشتری دریافت خواهید کرد. بهترین روش برقراری تعامل با فالوئرهایتان، لایک کردن یا جواب دادن به کامنت های آن‌ها است.

۱۶.ارسال محتوا را در بهترین زمان ممکن انجام دهید

یک زمان جهانی و کلی به عنوان بهترین زمان ارسال مطالب در اینستاگرام وجود ندارد. هر برندی بهترین زمان خاص خودش را دارد. پس شما هم از این قاعده مستثنی نیستید.

الگوریتم اینستاگرام، به موقع بودن پست گذاری را به عنوان یکی از عوامل اصلی مدنظر دارد. بهترین زمان برایتان، زمانی است که فالوئرهایتان بیشتر فعال هستند. به روش‌های زیر می‌توانید این اطلاعات را پیدا کنید.

در برنامه اینستاگرام، عکس پروفایل خودتان را انتخاب کنید.
آیکون Insights (نمودار میله‌ای) را در اینستاگرام انتخاب کنید.
در بخش فالوئرها قسمت See more را انتخاب کنید.

در بالای صفحه مشاهده خواهید کرد که در کدام روز از هفته و در چه ساعاتی از روز، فالوئرهایتان بیشتر فعال هستند. البته موقعیت مکانی فالوئرها هم در این قسمت مشخص است. برحسب این اطلاعات به انتشار پست‌های با کیفیت و جذاب پرداخته و نرخ مشارکت و بازدید را بررسی کنید.

بهترین زمان پست گذاشتن در اینستاگرام

البته در اینجا می‌توانید از ابزارهای تحلیلی اینستاگرام مثل Iconosquare هم استفاده کنید. البته اگر پروفایل کسب و کار در اینستاگرام ندارید پس به Instagram Insights هم دسترسی ندارید و باید از ابزارهای رایگان دیگری استفاده کنید.

۱۷.ویدئوها، لایوها و استوری ها را امتحان کنید

با اینکه اینستاگرام به عنوان شبکه تبادل تصویر طراحی شد ولی فراتر از تصاویر رفته است. ویژگی‌هایی مثل ارسال ویدئوها، ویدئوهای زنده و استوری ها هم به آن اضافه شده و حالا برندها انواع مختلف محتوا را در قالب ساخت انیمیشن کوتاه ، اینفوگرافی، موشن گرافی، ویدئوهای تبلیغات و غیره تولید می‌کنند تا تعامل بیشتری با طرفداران برقرار کرده و فالوئرهایشان افزایش یابد. به دلایل زیر بهتر است از انواع محتواهای جدید استفاده کنید.

میانگین نرخ تعامل ویدئوها رشد بیشتری نسبت به نرخ تعامل تصاویر داشته است.
هنگامیکه لایو می‌گیرید، درست در فید استوری‌ها قرار خواهید گرفت.
همه روزه بیش از چهارصد میلیون نفر از استوری‌های اینستاگرام استفاده می‌کنند.
پنجاه و هفت درصد از برندها، استوری‌ها را به عنوان بخشی از راهبرد بازاریابی در رسانه اجتماعی، اثربخش دانسته‌اند.

18.بایو (bio( اینستاگرام را تکمیل و بهینه سازی نمایید

باید از بایو (بیو) به عنوان مسیری برای بازاریابی و قرار دادن هشتگ های تخصصی، لینک کسب و کار و ابزاری برای جذب کاربران جدید اینستاگرام استفاده کنید. کاربران در این قسمت می‌فهمند که کارتان چیست و برای دنبال کردنتان بر این اساس تصمیم می‌گیرند.

این قسمت را به ابزاری برای تهدید دیگران یا محل درج جملات منفی تبدیل نکنید برای مثال ننویسید که: «فالو= فالو بک!»

اطلاعات شناسایی خودتان را به همراه دلیل اینکه دیگران باید شما را فالو کنند در این بخش قرار دهید. این قسمت را در صورت نیاز، به روزرسانی کنید. اگر این اکانت را برای راه اندازی یک کمپین راه اندازی کرده‌اید پس آنرا قید کنید.

19.در پست‌های اینستاگرامی از تقاضای اقدام (CTA) یا پرسش‌ها استفاده کنید

در انتهای هر پست از تقاضای اقدام واضح یا پرسشی استفاده کنید تا نرخ تعاملی پست را افزایش دهید.

این تقاضاهای اقدام به صورت زیر هستند:

برای یادگیری مطالب بیشتر یا اطلاع از قیمت به لینک داخل بیو مراجعه کنید.
اگر می‌خواهید ویدئوهای مشابه بیشتری را مشاهده کنید پس دو بار روی آن کلیک کنید.
ما را فالو کنید تا مطالب جدید را از دست ندهید.

نقاط قوت و ضعف محصولات و خدمات جدید را در قالب پرسش‌هایی از مخاطبان بخواهید. یا اصلاحات مدنظرشان را جویا شوید.

۲۰.کپشن های طولانی‌تری را برای پست‌های خودتان بنویسید

شاید تا به حال از اینستاگرام در زمینه جلوه‌های بصری، زیبایی شناختی، عکاسی با کیفیت و تصاویر دارای برند استفاده می‌شد ولی حالا نوبت به اصالت محتوا رسیده است. با نوشتن کپشن طولانی به مخاطب در مورد برند و مأموریت خودتان آگاهی می‌دهید.

متوسط تعداد کاراکترهای کپشن ها از سال ۲۰۱۶ تا به امروز بیش از دو برابر شده است. امروزه به طور متوسط شاهد ۴۰۵ کاراکتر در کپشن ها هستیم.

اینفلوئنسرها از جمله اولین افرادی بودند که کپشن های طولانی را باب کردند تا بتوانند اطلاعاتشان را با مخاطب در میان گذاشته و آنها را وارد دنیای خودشان کنند. حالا دیگر برندها هم به این روال پیوسته‌اند تا بتوانند سطح آگاهی مخاطبان را افزایش دهند.

با ارائه اطلاعات و آموزش بیشتر در قالب پست‌های اینستاگرامی به برقراری روابط قدرتمند با مخاطبان فعلی و جدید می‌رسید. در نتیجه مخاطبان هم تعامل بیشتری را با شما برقرار می‌کنند.

۲۱.در قسمت اکانت های پیشنهادی قرار بگیرید

این ترفند برای افزایش فالوئر اینستاگرام تا حد زیادی بلا استفاده مانده است ولی در سال جدید می‌توانید از آن استفاده کنید.

هنگامیکه از پروفایل اینستاگرامی جدیدی بازدید می‌کنید. اینستاگرام در قسمت بالای صفحه، فهرستی تحت عنوان «suggested for you» دارد. اینستاگرام این فهرست را طبق علایق شما، افرادیکه دنبال کرده‌اید و فعالیت آن اکانت تهیه می‌کند.

الگوریتم اینستاگرام به ما می‌گوید که در ارتباط با اکانت های درون این فهرست هستیم یا نه و آیا مورد علاقه فالوئرهای آتی ما هستند یا نه.

می‌توانید رقبا را درون این فهرست بشناسید چون اینستاگرام طبق کلیدواژه‌ها و هشتگ های مشترکی که استفاده می‌کنیم، آن‌ها را شناسایی کرده است پس ما را در معرض دید فالوئرهای احتمالی قرار می‌دهد.

اکانت پیشنهادی اینستاگرام

قرارگیری در فهرست پیشنهادی، بهترین روش برای جذب فالوئر بیشتر است؛ چون شما را هماهنگ با رقبای برجسته و کسب و کارهای مرتبط نشان می‌دهد. برای قرارگیری در این فهرست هیچ روش علمی وجود ندارد و تا حدی به آزمون و خطا نیاز دارید ولی روش‌های زیر تا حدی مفید هستند.

کلید واژه‌های موجود درون نام اکانت اینستاگرام را بررسی کنید: آیا می‌دانید نام حوزه کاری درون بیو می‌تواند متفاوت با نام کاربری انتخاب شود؟ یعنی می‌توانید نام حوزه کاری مشخصی را بدون تغییر نام کاربری انتخاب کنید. کلماتی که در این قسمت استفاده می‌کنید، کاملاً در اینستاگرام قابل جستجو است. یعنی با استفاده از کلیدواژه‌های مرتبط، در قسمت اکانت های پیشنهادی در کنار اینفلوئنسرها و برندهای مرتبط قرار می‌گیرید.
همان گونه که قبلاً هم اشاره شده همکاری با سایر برندها و افراد تأثیرگذار به خودی خود باعث افزایش فالوئرها می‌شود البته احتمال قرارگیری شما درون فهرست پیشنهادی را هم افزایش می‌دهد.

۲۲.پروفایل اینستاگرامتان را مثل صفحه ورودی یک سایت طراحی کنید

به ظاهر کلی صفحه اینستاگرامتان توجه کنید تا به فالوئرهای بیشتری برسید. داشتن صفحه‌ای تأثیرگذار اولین عامل برای افزایش فالوئر اینستاگرام تشویق مخاطب در جهت فالو کردن صفحه است.

هنگامی که فردی به اکانت شما می‌رسد در عرض چند ثانیه برای فالو کردن پیج شما تصمیم گیری می‌کند. چگونه اینقدر سریع تصمیم می‌گیرند. خب روی صفحه به سمت پایین مرور می‌کنند، بیو را می‌خوانند یا روی استوری‌ها کلیک می‌کنند.

بهتر است ویرایش تصاویر و ویدئوهایتان از سبک مشابهی پیروی کند تا حس انسجام و یکپارچگی را به مخاطب القا کند. حالا دیگر با وجود اپلیکیشن‌های مربوط به تم‌های مختلف اینستاگرامی، رسیدن به ظاهر حرفه‌ای و منسجم بسیار ساده شده است. حالا دیگر کسب و کارهای مختلف در هر اندازه‌ای از فیلترهای مختلف برای تصاویر یا ویرایش فیلم‌هایشان استفاده می‌کنند.

پس هنگامی که مخاطبی به صفحه شما می‌رسد و محتوای مدنظرش را می‌بینید، احتمال فشار دادن دکمه فالو هم افزایش می‌یابد. حالا دیگر این جنبه‌های زیبایی شناختی به استوری ها و ویدئوهای IGTV هم گسترش پیدا کرده‌اند و هر محتوای جدیدی که به صفحه اضافه می‌کنید باید در هماهنگی بصری با محتواهای قبلی قرار گیرد. در اینجا به نکاتی در حوزه زیبایی شناسی اینستاگرام اشاره می‌کنیم:

ادوبی لایت روم (Adobe Lightroom) را بشناسید: لایت روم، نرم افزاری فوق العاده برای ویرایش عکس است و اپلیکیشن موبایلی آن به طور رایگان در دسترس قرار دارد. با این نرم افزار، ظاهر جذابی به عکس‌ها داده و به فالوئرهای بیشتری هم می‌رسید.
از الگوسازهای استوری استفاده کنید: اگر به طور مرتب استوری می‌گذارید باید اپلیکیشن های الگوساز مثل Canva، Unfold و Over را امتحان کنید. با این اپلیکیشن ها به استوری های یکپارچه‌تر و مکمل سایر پست‌ها خواهید رسید.
برندتان را درون هایلات‌های استوری معرفی کنید: با این کار، مخاطبان جدید با محتوا و ماهیت کسب و کارتان آشنا خواهند شد. پس حتی اگر مخاطب شما را فالو نکند باز هم می‌تواند به فواید کارتان فکر کرده و بعدها دوباره در صورت نیاز به صفحه شما بازگردد. همواره هایلات ها را به روزرسانی کنید. هایلایت‌ها را برای محتوای رایگان و قابل دانلود، برنامه‌ریزی محتوایی، تحلیل‌ها و پست‌های وبلاگتان هم تنظیم کنید.

هایلایت‌ها را مشابه صفحه ورودی وب سایت خودتان در نظر بگیرید. اگر فروشگاهی با اقلام مختلف دارید، می‌توانید هایلایت‌هایی را به تفکیک محصولات تهیه کنید.

۲۳.گرفتن سلفی را فراموش نکنید

سلفی اینستاگرام

شاید عجیب به نظر برسد ولی مخاطبان سنین مختلف از صفحه شما بازدید خواهند کرد. پس صفحه خودتان را به مکانی بسیار اجتماعی و خواستنی تبدیل کنید. با گرفتن سلفی و توضیح کسب و کارتان به مخاطب نشان می‌دهید که خودتان این کار را انجام می‌دهید و می‌خواهید با آنها تعامل برقرار کنید.

در واقع طبق بررسی‌های انجام شده، تصاویری که در اینستاگرام حاوی چهره هستند به احتمال ۳۸ درصد لایک بیشتری را در اینستاگرام دریافت می‌کنند. ویدئوهای سلفی هم مناسب هستند چون همه ما به جای خواندن توضیحات به دیدن آنها علاقه بیشتری داریم.

۲۴.خرید فالوئر

اگر با وجود تمامی فعالیت‌های فوق و داشتن محتوای مناسب باز هم فالوور زیادی ندارید می‌توانید از طریق سایت‌ها یا صفحات اینستاگرامی اقدام به خرید فالوئر کنید.البته احتمال فیک یا غیر فعال بودن این فالوئرها وجود دارد. بهتر است برای افزایش فالوئر اینستاگرام از این گونه راهها استفاده نکنید.

در نهایت…

شبکه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام به بازاری مجازی برای معرفی محصولات و خدمات در عصر مدرن تبدیل شده‌اند. نرخ تعامل در اینستاگرام وابسته به تعداد فالوئرها است. پس با افزایش آنها به نرخ تعامل بیشتر و درنهایت موفقیت کسب و کار و فروش بیشتر برسید.

۱۰ نکته کاربردی افزایش بازدید در یوتیوب و آپارات

سلطه ویدئوها بر دنیای مجازی باعث شده تا بازاریابان محتوا، افزایش بازدید در یوتیوب و آپارات را در اولویت قرار دهند.

اگر برای سرمایه گذاری روی این کانال‌های ویدئویی تردید دارید؛ در این زمینه تنها نیستید. بازاریاب‌های زیادی تحت فشار برای رسیدن به اهداف کوتاه مدت قرار دارند؛ بنابراین یوتیوب و آپارات را رها کرده و تمام دارایی خودشان را روی بهینه سازی محتوا و شبکه‌های اجتماعی سرمایه گذاری می‌کنند.

شما بدون چشم انداز بلندمدت نمی‌توانید به اهدافتان برسید. محتوای شما باید آگاهی از شرکت شما را افزایش داده و علاقمندی نسبت به برند را به وجود آورد.

یوتیوب و آپارات، فضای مناسبی برای انتشار محتوای کاربرپسند محسوب می‌شوند. شیوع ویروس کرونا، فرایند فروش را دشوار کرده پس زمان خوبی برای بررسی اهداف بلندمدت و دستیابی به مشتریان بالقوه است.

نکات زیر به شما برای افزایش بازدید در یوتیوب و آپارات کمک خواهد کرد:

۱.محتوای خوبی تهیه کنید.

۲.به جای یک ویدئو، به مجموعه ویدئوها فکر کنید.

۳.با سئو در یوتیوب و آپارات آشنا شوید.

۴.به سایر تولید کنندگان محتوا، متصل شوید.

۵.از کارت‌ها و اسکرین‌های نهایی استفاده کنید.

۶.یک بلاگ را با هر ویدئو همراه کنید.

7.در توضیحات ویدئو، تایم استمپ‌ها (timestamps) رادر نظر بگیرید.

۸.از رسانه اجتماعی استفاده کنید.

9.در مورد تصاویر کوچک (thumbnails) کم کاری نکنید.

۱۰.به عناوین ویدئوها خوب فکر کنید.

۱.محتوای خوبی تهیه کنید

این نکته برای افزایش بازدید در یوتیوب و آپارات در اولویت قرار دارد. محتوایی بسازید که هیچ کس دیگری نساخته است.

بهترین روش کسب موفقیت در یوتیوب و آپارات، تولید ویدئوهای دیدنی است. یعنی ارزش محتوای تولید شده اهمیت دارد. اگر می‌خواهید محتوای با ارزشی تولید کنید؛ پس در بازایابی محتوا هم موفق خواهید شد.

افزایش بازدید با محتوای خوب

یوتیوب و آپارت هم مثل گوگل، در اصل یک موتور جستجو محسوب می‌شوند. موتورهای جستجو هم کاربران را به بهترین و مرتبط‌ترین محتوا می‌رسانند. به همین دلیل، گوگل همواره توصیه‌هایی را در حوزه سئو ارائه می‌دهد تا بتوانید روی تولید محتوای با ارزش برای بازدیدکنندگان سایت متمرکز شوید. یوتیوب و آپارات هم چنین شرایطی دارند.

در یوتیوب و آپارات با مخاطبان بالقوه و مشتریان احتمالی صحبت می‌کنید. پس آنها را با خودتان همراه کرده و آگاهشان کنید. بعلاوه می‌توانید حقه‌ها و ترفندهایتان را در اختیار دیگران هم قرار دهید.

مطلب پیشنهادی: بهترین نرم افزارهای ساخت و ادیت فیلم

۲.به جای یک ویدئو به مجموعه ویدئوها فکر کنید

بسیاری از سازندگان ویدئو در یوتیوب و آپارات، ویدئوها را در قالب فهرست‌های نمایش یا همان پلی لیست‌ها سازماندهی می‌کنند. در این شرایط، اگر روی ویدئوی قرار گرفته درون یک پلی لیست کلیک کنید؛ ویدئوی بعدی در داخل این لیست به طور خودکار بعد از اتمام ویدئوی در حال نمایش، پخش خواهد شد.

بنابراین بیننده بدون هیچگونه فعالیت اضافی می‌تواند چند ویدئوی مرتبط را مشاهده کند. این امر به معنای درآمد بیشتر برای یوتیوب و آپارات است؛ درمقابل نرخ تعامل صفحه شما و بازدیدهایتان را افزایش می‌دهد.

قراردادن حجم بالای ویدئوهای نامرتبط درون یک پلی لیست بزرگ به تجربه کاربری ناخوشایندی می‌رسد. در عوض با کمی تفکر می‌توانید محتوای یوتیوب و آپارات را در قالب مجموعه‌های منسجم، دسته بندی کنید. با گذشت زمان و تولید ویدئوهای بیشتر به راحتی می‌توانید ویدئوها را در قالب پلی لیست‌های منطقی دسته بندی کنید. کاربران هم به تجربه لذت بخشی از مشاهده ویدئوها رسیده و به رابطه برد- برد خواهید رسید.

پلی لیست ویدئوها در آپارات و یوتیوب

 

برای مثال اگر برای یک مرکز آموزش آنلاین ویدئو تهیه می‌کنید؛ می‌توانید پلی لیست‌هایی را به تفکیک کسب و کار، هنری، آشپزی و غیره در نظر بگیرید. بارش مغزی در مورد محتوا، یک دیدگاه کلی را به همراه زیر مجموعه‌هایش در اختیارتان قرار می‌دهد تا در افزایش بازدید یوتیوب و آپارات به موفقیت برسید.

۳.با سئو در یوتیوب و آپارات آشنا شوید

همانگونه که اشاره شد، یوتیوب و آپارات هم نوعی موتور جستجو هستند. پس مثل سایر موتورهای جستجو از رتبه بندی برای سازماندهی نتایج جستجو استفاده می‌کنند. در نتیجه آشنایی با مؤلفه‌های رتبه بندی و تأمین آنها بخش حیاتی برای افزایش بازدید در یوتیوب و آپارات است.

در وهله اول به کلید واژه (Keyword) نیاز دارید. بدون کلید واژه‌های هدف، چیزی برای بهینه سازی وجود ندارد. هنگامیکه فهرستی از موضوعات را انتخاب کردید(با در نظر گرفتن زیر مجموعه‌ها)؛ حالا باید آنها را در نوار جستجوی یوتیوب و آپارات وارد کنید. هر کدام از پیشنهاداتی که در فهرست جستجو مشاهده می‌کنید؛ بارها و بارها به وسیله کاربران یوتیوب و آپارات جستجو شده‌اند. به عبارت دیگر هر کدام از این عبارات، گزینه عالی به عنوان کلید واژه هدف هستند.

سئو در یوتیوب و آپارات

برخی از کلید واژه‌ها، خاصیت رقابتی بالاتری دارند (مثل عباراتی که در بالای فهرست جستجو ظاهر می‌شوند). با استفاده از سایتی مانند Free Keyword Tool می‌فهمید که هر کلید واژه تا چه حد دارای خاصیت رقابتی است. این ابزار، داده‌ها را از گوگل و بینگ دریافت می‌کند؛ ولی باز هم روش کارآمدی برای کشف کلید واژه‌های مناسب در رسانه‌های ویدئویی است.

هنگامی که کلید واژه‌ها را پیدا کردید، نوبت به بهینه سازی آن‌ها می‌رسد. در ادامه با بررسی علایم اصلی رتبه بندی در یوتیوب و آپارات به خوبی این نیاز را مرتفع خواهید کرد.

سئو برای عناوین ویدئویی در یوتیوب و آپارات

موتور جستجوی یوتیوب و آپارات در حین تصمیم گیری برای رتبه بندی ویدئوی شما و جایگاه آن در فهرست جستجو؛ به برخی از ویژگی‌ها توجه می‌کند که مهم‌ترین آن‌ها عنوان ویدئو است. اگر می‌خواهید ویدئو بابت کلید واژه خاصی، رتبه خوبی دریافت کند؛ کلید واژه را درون عنوان لحاظ کنید. به طور ایده آل، قرارگیری کلید واژه در ابتدای عنوان، رتبه بندی را تا حد زیادی ارتقا می‌دهد.

سئو برای توضیحات ویدئو در یوتیوب و آپارات

توضیحات یا شرح ویدئو را مدنظر قرار دهید. این بخش به اندازه عنوان اهمیت ندارد ولی در حین رتبه بندی نتایج موتور جستجو لحاظ می‌شود. پس کلید واژه هدف را حداقل یکبار در آن قید کنید.

بین هدفگذاری کلید واژه و اغراق در به کارگیری آن تفاوت وجود دارد. باید کلید واژه را قید کرده و ارتباط آن با محتوای ویدئو را قید کنید؛ ولی نیازی به استفاده افراطی از آن ندارید.

سئو برای تگ‌ها یا برچسب‌های ویدئوی یوتیوب و آپارات

کاربران یوتیوب و آپارات قادر به دیدن برچسب‌ها نیستند؛ ولی عنوان و توصیحات را می‌بینند. اجباری برای برچسب زدن ندارید؛ ولی این کار ساده است و ارتباط ویدئوی شما با الگوریتم‌های یوتیوب و آپارات را برجسته‌تر می‌نماید.

۴.به سایر تولید کنندگان محتوا، متصل شوید

چون شما و فرد دیگری، مخاطبان مشابهی دارید، به معنای مخالفت و تضاد کاری نیست. شما می‌توانید از یک رابطه دو طرفه بهره مند شوید. هدف نهایی از بازاریابی محتوا در یوتیوب و آپارات، ارزش آفرینی برای بینندگان و افزایش مشتریان آتی است. حالا حضور رقیب دیگری در این حوزه، قابلیت دسترس به این هدف را کاهش نمی‌دهد.

شما می‌توانید با همکاری هم به تولید محتوا بپردازید؛ برای مثال به عنوان میهمان در یکی از ویدئوهای رقیبتان حاضر شوید. با این روش در معرض گروهی از کاربران هستید که قبل از این با برند شما مواجه نشده‌اند. رقیب شما هم به طور همزمان از افزایش ترافیک حاصل از تبلیغ ویدئو به وسیله شما بهره مند می‌شود. در این بین کاربران هم با محتوای مناسب مواجه می‌شوند و باز هم برنده محسوب می‌شوند.
۵.از کارت‌ها و اسکرین های نهایی استفاده کنید

زمان تماشای ویدئو، معیاری مهم در حوزه نرخ تعامل بیننده است. به طور کلی هر چقدر فردی بیشتر به تماشای ویدئو بنشیند یعنی علاقمندی بیشتری به محتوای آن دارد. اگر هم فردی تا حد زیادی با محتوای شما تعامل برقرار کند، به تماشای ویدئوهای بیشتر علاقمند می‌شود. حالا نگاهی به هر کدام از این ویژگی‌ها می‌اندازیم.

کارت‌ها

کارت یوتیوب، نوتیفیکیشن بنری در گوشه سمت راست بالای ویدئو است که محتوای مرتبط را به بیننده معرفی می‌کند. برای افزایش نرخ تعامل و تبلیغ ویدئوی دیگر، می‌توان از این قابلیت استفاده کرد.

کارت های یوتیوب

 

در واقع کارت یوتیوب مشابه لینک داخلی قرار گرفته درون محتوای متنی عمل می‌کند. با این کارت، بینندگان را به سمت محتوای مفید هدایت می‌کنید.

اسکرین‌های نهایی (End screens)

اسکرین نهایی هم مشابه کارت عمل کرده و بینندگان علاقمند را به سمت محتوای مرتبط هدایت می‌کند. هنگامیکه ویدئو به پایان می‌رسد، اسکرین نهایی ظاهر می‌شود.

اسکرین نهایی در یوتیوب و آپارات

 

در اینجا علاوه بر تبلیغ یک یا دو ویدئو، می‌توانید بینندگان را برای عضو شدن و فالو کردن هم تشویق کنید. داشتن فالورهای بیشتر در هنگامی که ویدئوی جدیدی را بارگذاری می‌کنید؛ به معنای بازدید بیشتر و اطلاع رسانی گسترده‌تر است.

۶.یک بلاگ را با هر ویدئو همراه کنید

اگر وبلاگ نویسی بخشی از راهبرد بازاریابی شما بوده؛ پس حالا می‌توانید با هر ویدئو یک پست هم ارائه دهید. این کار به وقت بیشتری نیاز دارد ولی فواید آن بیشر از وقت صرف شده است. مشتریان احتمالی علاوه بر دیدن ویدئو می‌توانند محتوای متنی را بخوانند و کیفیت تجربه کاربری بهبود می‌یابد.

با نوشتن بلاگ، سناریوی ویدئو را از قبل مشخص می‌کنید و کارتان برای تولید ویدئو کاهش می‌یابد. سئوی بلاگ را مدنظر قرار دهید تا موتورهای جستجو به راحتی سایت یا صفحه مرتبط را پیدا کنند. لینک ویدئوی یوتیوب و آپارات را در انتهای بلاگ قرار دهید تا به تجربه کاربری بهینه، رتبه بندی مناسب در موتورهای جستجو و در نهایت به بازدیدهای بیشتر در یوتیوب و آپارات برسید.

7. در توضیحات ویدئو، تایم استمپ‌ها (timestamps) را در نظر بگیرید

بسیاری از افراد با جستجو در گوگل به یوتیوب و آپارات می‌رسند؛ چون ویدئو هم در بسیاری از نتایج جستجو مشاهده می‌شود.

تایم استمپ در یوتیوب و آپارات

 

شاید کاربران بازه زمانی خاصی را برای جستجو در گوگل انتخاب کنند؛ با قراردادن تایم استمپ در توضیحات ویدئو، گوگل می‌تواند رویدادهای مهم در آن بازه زمانی را پیدا کرده و بازدید کنندگان را به خوبی هدایت کند.

۸.از رسانه (شبکه) اجتماعی استفاده کنید

یکی از روش‌های کلیدی برای افزایش بازدید در یوتیوب و آپارات، به کارگیری رسانه اجتماعی برای تبلیغ محتوای جدید است.

امروزه همه از رسانه اجتماعی استفاده می‌کنند؛ پس از آن برای تبلیغ محتوای ویدئویی استفاده کنید. برای این کار سه گام زیر را دنبال کنید.

پیش نمایش ویدئو را در اختیار فالورها قرار دهید

چرا مخاطب باید صفحه فیسبوک، توئیتر، اینستاگرام و غیره را رها کرده و برای تماشای ویدئوی شما به یوتیوب یا آپارات مراجعه کند؟ مخاطب را قانع کنید که محتوای مناسب را در اختیارش قرار خواهید داد؛ پس پیش نمایش مطلوبی از ویدئو را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید.

وارد گفتگو شوید

افرادی را که در مورد محتوای ویدئوی شما گفتگو نموده‌اند؛ پیدا کنید تا بتوانید ویدئو را در رسانه‌های اجتماعی تبلیغ کنید. هنگامیکه افراد در مورد محتوای مشابه محتوای شما به بحث یا پرسش و پاسخ می‌پردازند؛ لینک ویدئوی خودتان را برایشان ارسال کنید. این روش راحت‌ترین و رایگان‌ترین راه برای تبلیغ ویدئوها در رسانه اجتماعی است.

به اینفلوئنسرهای صنعتی وصل شوید

اگر فردی در صنعت شما، فالورهای فعال زیادی دارد؛ می‌توانید به آنها دسترسی پیدا کنید. تأیید شما از جانب یک اینفلوئنسر (با ری توئیت یا استوری)، قدرت و اعتبار برند را نشان می‌دهد.

امروزه اینفلوئنسرها در همه جا پیدا می‌شوند و محدود به مد و تناسب اندام نیستند. طرفداران این افراد هم محصولات و خدمات پیشنهادی آنها را معتبر می‌دانند.

مطلب پیشنهادی و مرتبط: روش های افزایش فالوور اینستاگرام

9.در مورد تصاویر کوچک (thumbnails) کم کاری نکنید

برخی از افراد به جستجوی محتوای شما می‌پردازند. سایر آنها هم از کانال‌های اجتماعی یا وب سایت به ویدئوی شما در یوتیوب و آپارات می‌رسند. گاهی اوقات هم دوستانتان، لینک ویدئوی شما را ارسال می‌کنند.

اما اغلب افراد با جستجو درون یوتیوب و آپارات به ویدئو می‌رسند. پس داشتن تصاویر کوچک منحصر به فرد و زیبا باعث جذب مخاطب شده و نرخ بازدید ویدئو را افزایش می‌دهد.

تامبنیل ها در یوتیوب و آپارات

بنابراین قبل از ارسال ویدئوی بعدی، کلیدواژه خودتان را در یوتیوب و آپارات جستجو کنید و تصاویر کوچک یا تامبنیل های سایر ویدئوها را بررسی کنید. این تصاوی کوچک، معرف محتوای ویدئوها هستند.

از به کارگیری تصاویر ناخوشایند و دروغین پرهیز کنید؛ چون جذابیتی برای کاربران ندارد. اندازه تصویر را 720×1280 پیکسل در نظر بگیرید (نسبت 16:9) و از فرمت‌های jpg، png، bmp یا gif استفاده کنید.

۱۰.به عناوین ویدئوها خوب فکر کنید

عنوان ویدئو هم مثل تصویر کوچک ابتدای ویدئو برای افزایش بازدید در یوتیوب و آپارات، اهمیت دارد. نباید از عنوان برای گول زدن مخاطب استفاده کنید. اگر نتوانید اعتماد مخاطب را جلب کنید، دیگر شما را دنبال نخواهد کرد.

باید به عنوان مناسبی برسیم که در وسط دامنه فریب آمیز بودن و خشک بودن قرار دارد. برای این کار روش‌های زیر را دنبال کنید.

روی پیامد متمرکز شوید

کاربران چه هدفی از تماشای ویدئو دارند؟ این ویدئو چه ارزش و فایده‌ای برایشان دارد؟ آیا نگرش مطرح شده در این ویدئو، می‌تواند زندگی آنها را تغییر دهد؟ برای رسیدن به عنوان مناسب، پرسش‌های فوق را از خودتان بپرسید.

از اعداد خاص و تأثیرگذار استفاده کنید

مردم با اعداد آشنا بوده و آنها را دوست دارند. اعداد، محسوس و قابل درک هستند. برای مثال به عنوان زیر دقت کنید.

به کارگیری اعداد در عنوان

 

این ویدئو در مورد بازاریابی، عدد خاصی را در عنوانش به کاربرده است. ۸۵۰ درصد عدد بزرگی نیست ولی چندان هم متداول نیست. به طور روزمره با این عدد مواجه نمی‌شویم. با مشاهده ویدئوی فوق می‌توانید ترافیک ارگانیک را تا ۸۵۰ درصد افزایش دهید.

کنجکاوی مخاطب را تحریک کنید

مردم، دانش و اطلاعات را بیشتر از اعداد می‌پسندند. علاقمندی به وقایع روز، ریشه در ذات انسان دارد؛ بنابراین از عنوان ویدئو برای تحریک کنجکاوی مخاطب استفاده کنید. عنوان تا حد ممکن باید محتوای ویدئو را منعکس کند.

شکاف کنجکاوی مخاطب را پرکنید. برای مثال همه به دنبال افزایش بازدید در یوتیوب و آپارات هستند و شما می‌توانید در کنار این عنوان جذاب، دلایل عدم بازدید ویدئو‌ها را قید کنید.

در نهایت …

در این مقاله با ده نکته کاربردی برای افزایش بازدید در یوتیوب و آپارات آشنا شدید. اگر می‌خواهید به رتبه‌‌بندی مناسب در موتورهای جستجو و افزایش مخاطبان مرتبط برسید؛ نکات فوق را به عنوان فرمول یک رابطه برد- برد برای افزایش بازدید در یوتیوب و آپارات به کار ببندید.

6 گام کاربردی برای راه اندازی یک وبسایت ساده

طراحی وب سایت شاید در ابتدا کاری سخت و پیچیده به نظر برسد. ولی برای حل نیاز به اینترنتی شدن کسب و کار شما امروزه ابزارها و راههای فراوانی وجود دارد. آیا به خاطر دشواری کار، تهیه وب سایت برای کسب و کارتان را رها کرده‌اید؟ تنها چیزی که نیاز دارید راه اندازی یک وبسایت ساده است که می توانید به راحتی آنر انجام دهید. در این مقاله خبرهای خوبی برایتان داریم.

در دنیای امروز دیگر برای طراحی وب سایت، نیازی به کدنویسی، عکاسی و صدا گذاری ندارید. امروزه برای تهیه یک وب سایت ساده، نیازی به تسلط در این موارد ندارید. دوران طراحی وب سایت گران قیمت گذشته است.
حالا در طول یک شیفت کاری و با کمی پول، می‌توانید وب سایت قابل قبولی بسازید. از طرفی داشتن وب سایت برای رشد کسب و کار و موفقیت کاری ضرورت دارد.

نمودار جستجوی کسب و کار محلی

 

طبق نمودار فوق، نود و هفت درصد از مردم در سال ۲۰۱۷ به جستجوی کسب و کار محلی در اینترنت پرداخته‌اند. بنابراین به خاطر اهمیت وب‌سایت در دنیای کسب و کار، شما را با اصول طراحی یک وب سایت ساده آشنا می‌کنیم:

هدف از طراحی وب سایت را مشخص کنید.
شرکت میزبان (hosting) وب سایت را انتخاب کنید.
سازنده سایت را انتخاب کنید.
صفحات وب را مشخص کنید.
وب سایت را بهینه سازی کنید.
پردازشگر پرداخت را راه اندازی کنید.

در ادامه به تشریح هر کدام از موارد فوق می‌پردازیم.
۱. هدف از طراحی وب سایت را مشخص کنید

قبل از آغاز طراحی، در ابتدا باید هدف از طراحی وب سایت را مشخص کنید. هدف و عملکرد وب سایت، در انتخاب ابزارهای مورد استفاده ضرورت دارد.

هدف از طراحی وب سایت برای کسب و کار

قبل از آغاز طراحی سایت، پرسش‌های زیر را از خودتان بپرسید:

هدف اصلی طراحی وب سایت چیست؟ آیا به دنبال افزایش ترافیک، فروش آنلاین، اشتراک گذاری اطلاعات، کسب سفارش آنلاین و غیره هستید؟ این موارد روی انتخاب میزبان، سازنده سایت و سایر تصمیمات شما اثر دارند.

 

در حال حاضر چه برنامه‌ای برای بازاریابی کسب و کارتان دارید؟ راهبرد بازاریابی روی ابزارهای مورد استفاده اثر دارد. برای مثال اگر بازاریابی ایمیلی در کسب و کارتان مهم است باید ایمیلی را برای سایت ثبت کنید. اگر اینستاگرام، ترافیک بالایی برایتان به همراه دارد؛ می‌توانید فید اینستاگرام را در سایت خودتان لحاظ کنید.

 

سایت شما به چه کارکردهایی نیاز دارد؟ آیا به فروش آنلاین نیاز دارید؟ پس باید میزبان و سازنده تخصصی در حوزه تجارت الکترونیک را انتخاب کنید. آیا در مورد محصولات دیجیتال فعالیت دارید؟ پس به توانایی ارسال خودکار فایل‌ها نیاز دارید. آیا باید نشانی فروشگاه را در سایت قرار دهید؟ پس فهرستی از کارکردهای مورد نیاز را تهیه کنید. با توجه به این فهرست نوع میزبان و سازنده سایت را مشخص کنید.

 

کسب و کارتان تا چند سال آینده در کجا قرار خواهد داشت؟ به دنبال کدام ویژگی‌ها یا راهبردهای بازاریابی هستید؟ برای مثال اگر می‌خواهید از تبلیغات پولی استفاده کنید؛ پس میزبانی را انتخاب کنید که از افزایش زیاد حجم ترافیک پشتیبانی کرده و صفحات ورودی را به راحتی بسازد.

۲.شرکت میزبان (هاستینگ) وب سایت را انتخاب کنید

راه اندازی وب سایت به سه مؤلفه اصلی نیاز دارد: میزبان یا هاست (که فایل‌های وب سایت شما را ذخیره کرده و آنها را در صورت تقاضای کاربران، ارائه می‌دهد) نام دامنه (که به عنوان مکان آنلاین سایت شما عمل می‌کند) و سازنده سایت (که ابزار مورد استفاده برای ساخت صفحات، تبلیغات، آپلود کردن تصاویر و غیره است).

به طور معمول هر سه ویژگی فوق درون پکیج‌های پیشنهادی از جانب ‌هاست‌های وب ارائه می‌شود. هزاران هاست در دنیا وجود دارند که هر کدام پکیج‌های مختلفی را ارائه می‌دهند.

برای انتخاب میزبان یا هاست مناسب برای وب سایت، گام‌های زیر را دنبال کنید:

در مورد نوع هاستینگ مورد نیاز تصمیم گیری کنید

هاستینگ اشتراکی یا ابری ارزان‌تر تمام می‌شود و برای وب سایت‌های متعلق به کسب و کارهای کوچک، مناسب است. کسب و‌کارها با ترافیک بالا یا برند‌های بزرگ تجارت الکترونیک، باید هاستینگ VPS یا اختصاصی را مدنظر قرار دهند.
به آپ تایم (Uptime) توجه کنید

اگر وب سایت شما از دسترس خارج شود، پول از دست می‌دهید. به دنبال میزبانی بروید که زمان آپ تایم یا اجرای وب سایت در آن ۹/۹۹ درصد است و اگر از عهده این کار بر نیاید؛ بخشی از خسارت‌ها را جبران می‌کند.

امنیت را لحاظ کنید

هاست ها و ظیفه حفظ امنیت فایل‌ها را بر عهده دارند پس از هاست بخواهید تا امنیت سایت را تأمین کند. به دنبال ویژگی‌هایی مثل گواهی SSL، فایروال و حفاظت در برابر بد افزارها بروید.

به آینده فکر کنید

اگر سایت شما به دنبال اطلاع رسانی است پس داشتن طرح هاستینگ ارزان و اشتراکی کفایت می‌کند. با این حال، افزایش احتمالی ترافیک با رشد کسب و کار را مدنظر قرار دهید. به دنبال میزبانی بروید که دارای طرحی برای رشد کسب و کارتان است.

به ویژگی‌ها توجه کنید

هاست ها طیف وسیعی از سایر محصولات از جمله سازنده‌های سایت، گواهی‌های SSL (که https را در اختیارتان قرار می‌دهد)، نام دامنه‌های رایگان، مجوزهای بازاریابی و میزبانی ایمیلی را در اختیارتان قرار می‌دهند. هاستی را انتخاب کنید که ویژگی‌های مورد نیازتان را دارد و تنها داشتن طرح گران قیمت با ویژگی‌های رایگان بلااستفاده ارزشی ندارد.

به جزئیات قیمت گذاری توجه کنید

بسیاری از میزبان‌ها در سال اول تخفیف‌ها یا نام دامنه رایگان را در اختیارتان قرار می‌دهند؛ ولی با نرخ بالاتری آنها را تمدید می‌کنند. قبل از خرید، قیمت تمدید خدمات هاستینگ در سال دوم را بررسی کنید.

در نهایت، قبل از خرید، مقالات مروری سایر خریداران هاست را بررسی کنید. با اینکه جابجایی‌هاست ها غیرممکن نیست؛ ولی کاری پیچیده محسوب می‌شود.

3.سازنده سایت (Site Builder) را انتخاب کنید

طراحی وب سایت در گذشته فرایندی پیچیده بود و تا چند هفته وقت لازم داشت. امروزه با کمک چیدمان‌ها و سازنده‌های سایت در عرض چند ثانیه می‌توان به سایتی کاربردی رسید.

در ابتدا باید پیشنهادات میزبان یا هاست انتخای خودتان را بررسی کنید. بسیاری از تأمین کنندگان هاست، دارای سازنده سایت یا دسترسی به سازنده ثالث با توجه به طرح هاستینگ شما هستند.

در ادامه نگاهی به محبوب‌ترین سازندگان سایت موجود در بازار می‌اندازیم.

وردپرس (WordPress)

شاید عنوان وردپرس را به عنوان محبوب‌ترین سیستم مدیریت محتوا در اینترنت شنیده‌اید.

دو گزینه برای طراحی سایت وردپرس دارید: wordpress.com و wordpress.org . سایت wordpress.com یک سیستم پولی با تأمین هاستینگ است و امنیت سایت شما را تأمین می‌کند. سایت WordPress.org فایل‌های رایگان و قابل دانلود برای تأمین کننده هاستینگ در اختیارتان قرار می‌دهد.

وردپرس در طراحی سایت

 

طبق ترجیح خودتان می‌توانید ساده‌ترین یا پیچیده‌ترین فرمت وردپرس را انتخاب کنید. تم‌های زیادی را می‌توان در وردپرس انتخاب کرد. اگر برنامه توسعه سایت را در دستور کار دارید؛ پس وردپرس گزینه‌ای عالی محسوب می‌شود.
اسکوراسپیس (Squarespace)

اسکوراسپیس ابزار سایت سازی الگو محور (template-based) و بستری همه کاره است. آن‌ها می‌توانند هاستینگ، سازنده سایت و ویژگی‌های تجارت الکترونیک را در اختیارتان قرار ‌دهند.

سایت‌ اسکوراسپیس دارای عملکرد انعطاف پذیر است ولی در مقایسه با وردپرس کمی محدودیت دارد.

هاست اسکوراسپیس در طراحی سایت

الگوهای قابل استفاده در این ابزار شامل سایت‌های رستورانی، کار پوشه، رویدادی، جشن‌ها، بندهای موسیقی و فروشگاه‌های آنلاین هستند.

برای راحتی کار با اسکواراسپیس می‌توانید فردی را به عنوان طراح استخدام کنید؛ تا با این ابزار به طراحی سایت بپردازد.

ویبلی (Weebly)

ویبلی سازنده سایت الگو محور و بسیار ساده با ویژگی‌های کشیدن و رها کردن (drag and drop) است. اضافه کردن ویژگی‌ها به این ابزار و ذخیره سازی محتوا در آن فوق ساده محسوب می‌شود؛ اما سفارشی سازی سایت با ویبلی، کمی محدودیت دارد. به طور کلی این سفارشی سازی محدود برای یک سایت ساده کفایت می‌کند.

اگر دامنه را خریداری نکرده‌اید، ویبلی پیشنهاداتی در این حوزه برایتان دارد.

هاست ویبلی در طراحی سایت

محبوبیت ویبلی به ویژه در میان کسب و کارهای کوچک رو به افزایش است. کسب و کارهایی که رشد سریعی دارند؛ به سرعت از ویبلی بی نیاز می‌شوند.

۴.صفحات وب را مشخص کنید

هنگامی که میزبان و سازنده سایت را مشخص کردید؛ نوبت به نگارش و تهیه صفحات وب سایت می‌رسد. طبق کسب و کارتان می‌توانید تعداد متفاوتی از صفحات را انتخاب کنید. ولی هر سایتی باید تعدادی از صفحات را مدنظر قرار دهد.

کاربر نباید به سختی اطلاعات را جستجو کند. اگر صفحه‌ای مهم است پس آن را در نوار ناوبری اصلی یا فوتر سایت لحاظ کنید. هر سایتی باید صفحات زیر را در خودش جای دهد:

صفحه اصلی یا هوم پیج: این صفحه، اولین برداشت از شرکت شما را رقم می‌زند. هویت شرکت و ارزش‌های مدنظرتان را در این صفحه تشریح کنید. تقاضای اقدام (CTA) به سمت سایر صفحات مثل صفحات تماس، محصولات یا خدمات را در این صفحه قرار دهید.

 

صفحه خدمات یا محصولات: برای هر خط تولید محصول یا خدماتی عمده یک صفحه را در نظر بگیرید. برای مثال محصولات قنادی را می‌توان به صورت کیک‌ها، شیرینی‌ها، پای‌ها و غیره دسته بندی کرد.

 

صفحه درباره ما: تاریخچه و افراد تشکیل دهنده کسب و کارتان را در این صفحه معرفی کنید. ماجرای تأسیس شرکت، سوابق کاری و تحصیلی را در اینجا مطرح کنید.

 

صفحه تماس با ما: بازدید کنندگان سایت چگونه باید به شما دسترسی پیدا کنند؟ این صفحه، فرمی آنلاین به همراه شماره تماس، نشانی، ساعات کاری و نقشه گوگل است.

 

اطلاعیه حریم خصوصی: در این صفحه به اطلاعات جمع آوری شده از بازدیدکنندگان و نحوه استفاده از آنها اشاره می‌کنید.

 

در هر صفحه تا حد امکان تقاضای اقدام (CTA) را لحاظ کنید. برای مثال، به دکمه نارنجی در بالای سایت کارلنسر توجه کنید.

ثبت پروژه در کارلنسر

۵.وب سایت را بهینه سازی کنید

هنگامی که وب سایت شما، آنلاین است؛ کاربران از چه طریقی به آن می‌رسند؟

بسیاری از کاربران، محتوای مدنظرشان را با جستجو در گوگل پیدا می‌کنند. برای مثال، فردی که به دنبال طراحی سایت است؛ می‌تواند عبارت «طراحی سایت حرفه‌ای» را در گوگل جستجو کند.

گوگل برای ارزیابی نمایش سایت مناسب، بیش از دویست عامل را مورد بررسی قرار می‌دهد. بنابراین بهینه سازی محتوای سایت و کیفیت بک لینک ها، کسب رتبه بالاتر در صنعت و موقعیت مکانی شما را برآورده می‌کند.

ابزارهای مورد استفاده برای بهینه سازی سایت وابسته به سازنده سایت و میزبان مورد استفاد است. موارد زیر را در این زمینه لحاظ کنید:

اگر از وردپرس استفاده می‌کنید؛ پس افزونه یواست سئو (Yoast SEO) را دانلود و نصب کنید.
در صورت استفاده از org می‌توانید JetPack را دانلود کرده و از دستورالعمل آن برای بهینه سازی محتوای سایت استفاده کنید.
کاربران اسکوراسپیس، می‌توانند از چک لیست این سایت برای بهینه سازی استفاده نمایند.
ویبلی هم ویژگی‌های سئو را در این ابزار مطرح کرده است.

دستورالعمل‌های آنلاین و ویدئو‌های آموزشی زیادی در حوزه سئو و بهینه سازی محتوا وجود دارند که می‌توانید از آنها به طور رایگان استفاده کنید.
۶.پردازشگر (درگاه) پرداخت را راه اندازی کنید

اگر قصد فروش آنلاین یا سفارش پذیری آنلاین را دارید؛ پس سایت شما به روشی برای پذیرش پرداخت‌ها نیاز دارد. در اینجا به پردازشگر یا درگاه پرداخت (Payment processor) نیاز دارید.

در دنیا، پردازشگرهایی مثل Paypal، Stripe و Square در کنار سایر پردازشگرها به پرداخت امن می‌پردازند. شاید میزبان سایت شما، امکان تجارت الکترونیک را برایتان فراهم کند.

در ادامه سه مورد از پردازشگرهای محبوب در دنیا را معرفی می‌کنیم:

استریپ نوعی API برای پرداخت آنلاین و مناسب شرکت‌های تجارت الکترونیک است. استریپ امکان پذیرش پرداخت‌های شخصی را هم فراهم کرده است.
پی پال هم یکی از محبوب‌ترین پردازشگرهای پرداخت آنلاین است و امکان پرداخت آنلاین، ارائه فاکتور و بررسی آنلاین را برای اغلب کسب و کارهای تجارب الکترونیک فراهم نموده است.
اسکوئر هم انواع سیستم‌های POS، بررسی آنلاین و صدور فاکتور را برای کسب و کارهای آنلاین و واقعی فراهم کرده است.

در ایران به دلیل تحریم‌ها، استفاده از درگاه پرداخت‌های فوق در سایت‌های ایرانی ممکن نیست و باید از درگاه‌های بانکی داخل کشور و یا درگاه‌هاه پرداخت‌هایی مانند زرین پال، آی دی پی، نکست پی و… در سایت استفاده کرد.

 

پردازشگر پرداخت آنلاین در طراحی سایت

هنگامی که درگاه پرداخت را انتخاب کردید؛ نحوه پرداخت از نظر مخاطب و مقدار هزینه هر پردازشگر را لحاظ کنید.

در نهایت . . .

اصول طراحی سایت را رعایت کنید. اگر کسب و کار کوچکی دارید، پس با اهمیت داشتن یک وب سایت ساده آشنا هستید. امروزه با وجود انواع ابزارها و راه حل‌های موجود، به راحتی می‌توانید وب سایت دلخواهتان را طراحی کنید.

 

۴ روش کاربردی افزایش سرعت لود وب سایت

سرعت پایین لود برخی سایت‌ها شما را عصبی می‌کند و سایت را ترک می‌کنید؟ شما تنها نیستید!

کاهش زمان بارگذاری سایت یا افزایش سرعت لود شدن آن، اهمیت زیادی در رتبه بندی نتایج و بازاریابی محتوا دارد. مخاطبان سایت و ربات‌ها، کندی در بارگذاری یا لود وب سایت را تحمل نمی‌کنند. گوگل هم در طول یک دهه اخیر، سرعت بارگذاری صفحه وب سایت را به عنوان عاملی در رتبه بندی سئو (بهینه سازی موتور جستجو) در نظر گرفته است.

طبق یافته‌ها و تحقیقات درباره اهمیت سرعت بارگذاری در شرکت گوگل، ۵۳ درصد از کاربران موبایل در صورتی که صفحه در طول سه ثانیه یا کمتر، بارگذاری نشود؛ آن را رها خواهند کرد. در این بین، میانگین بارگذاری کامل یک سایت ۱۵ ثانیه است. بنابراین نیازمند ترفندهایی برای کاهش زمان لود سایت یا افزایش سرعت سایت هستیم.

سرعت کند بارگذاری وب سایت، روی درآمد کسب و کارتان اثر دارد. اگر کاربران و ربات ها قبل از بارگذاری سایت آن را ترک کنند، به هدفتان از طراحی سایت نمی رسید و کاربران فعلی به مشتریان آتی تبدیل نمی‌شوند.

 

بارگزاری یا بارگذاری؟! توجه کنید که در زمینه لود سایت، هر دو لغت بارگذاری و بارگزاری (با هر دو املا) صحیح هستند.
در این مقاله، ایده‌هایی در مورد افزایش سرعت بارگذاری وب سایت را در اختیارتان قرار می‌دهیم.

تاثیر کاهش زمان بارگذاری سایت در سئو سایت

سرعت بارگذاری وب سایت فعلی را مورد تحلیل قرار دهید

با ابزارهایی مثل PageSpeed Insights ، WebPagetest یا GTmetrix می‌توانید سرعت بارگذاری وب سایت تان را تحلیل کنید. این ابزارها، عملکرد صفحه سایتتان را روی دسکتاپ و موبایل مورد بررسی قرار می دهند. امتیاز مربوط به سرعت بارگذاری طبق داده‌های حاصل از گوگل کروم و نمره بهینه سازی را بر اساس سطح بهینه سازی صفحه ارائه می‌دهند.

البته نتایج حاصل از این سه ابزار مذکور، تاحدی متفاوت است؛ مثلاً ابزار WebPagetest به خوبی زمان دریافت اولین بایت از سرور را ارزیابی می‌کند. با این اطلاعات، شکاف‌های موجود را شناسایی نموده و با رفع آنها، به کاهش زمان بارگذاری سایت برسید.

 

تست سرعت سایت

تصاویر را برای کاهش زمان بارگذاری سایت فشرده کنید

تصاویر با وضوح بالا، فوق العاده به نظر می‌رسند؛ ولی اندازه بالای آنها، وب سایت را سنگین می‌کند. از ابزارهایی برای فشرده سازی تصاویر استفاده کنید تا هم ظاهر آن فوق العاده به نظر رسیده و هم سرعتش افزایش یابد.

ابزارهای فشرده سازی تصویر مثل TinyPNG و Optimizilla به خوبی این کار را انجام می‌دهند. برای مثال بعد از به کارگیری TinyPNG حجم صفحه تا بیش از دو برابر و زمان بارگذاری آن تا دو برابر کاهش می‌یابد.

یکی از ساده‌ترین روش‌های مورد استفاده برای کاهش زمان بارگذاری وب سایت، بهینه سازی تصاویر است. این کار با وجود ابزارهای کمکی، چندان سخت نیست. بهینه سازی تصاویر را قبل از بارگذاری تصاویر انجام دهید.

کاهش سایز تصاویر و کاهش زمان بارگذاری سایت

بهینه سازی جاوا اسکریپت (Java Script) سایت

پیاده سازی ضعیف جاوا اسکریپت وب سایت، اثر منفی روی زمان بارگذاری داشته و سرعت را کاهش می‌دهد. در مقالات آموزشی آنلاین در مورد بهینه سازی جاوا اسکریپت؛ می‌توانید نکات آموزشی برای بهبود سرعت بارگذاری وب سایت را پیدا کنید.

ترتیب بارگذاری عناصر را مشخص کنید. در ابتدا باید عناصر موجود در عنوان قبل از سایر عناصر صفحه ظاهر شوند تا توجه مخاطب جلب شده و صفحه را ترک نکند. به تدریج سایر عناوین فرعی و تصاویر را ارائه دهید.
کد جاوا اسکریپت فایل‌های کوچکتر را به اختصار قید کنید.
مؤلفه‌های بلااستفاده در کدنویسی را حذف کنید.

بهینه سازی جاوا اسکریپت

از شبکه تحویل محتوا (CDN) استفاده کنید

شبکه تحویل محتوا (Content delivery network) شبکه‌ای از سرورها در مناطق جغرافیایی مختلف است. اطلاعات سرور اصلی در هر کدام از این سرورها ذخیره شده است. هر کدام از این سرورها، یک نقطه حضور (Point of Presence) هستند.

به کارگیری چنین شبکه‌ای به معنای تبادل و جابجایی اطلاعات در مسافت‌های بسیار کوتاه‌تر است. دیگر فرقی ندارد که کاربر در کجا به سایت شما دسترسی پیدا کرده است. شبکه سازی کمک زیادی به کاهش زمان بارگذاری سایت می‌کند.

هرگاه کاربری از سایت شما بازدید می‌کند؛ تقاضا برای نزدیک‌ترین POP ارسال می‌شود تا مسیر مشاهده اطلاعات برای کاربر باز شود. نقاط حضور طوری چیده شده‌اند تا در نزدیک‌ترین مکان به موقعیت کاربر قرار گرفته و امکان پاسخ دهی سریعتر را فراهم نمایند. بنابراین کاربران بدون وقفه در این شبکه سازی به محتوای مدنظرشان می‌رسند.

مفهوم cdn

در نهایت…

بهینه سازی محتوای سایت، ارتقای تجربه کاربری در کنار به کارگیری شبکه تحویل محتوا (CDN) باعث کاهش زمان بارگذاری وب سایت شما می‌شود. تمامی این کارها، ترافیک وب سایت را متعادل نموده؛ دسترسی شما به کاربران داخلی و جهانی را تقویت کرده؛ هزینه‌های پهنای باند را کاهش داده و امنیت سایت شما را بهبود می‌بخشد.

معنی بک لینک انواع بک لینک و روش های ساخت آن

Backlinks Technology Online Web Backlinks Technology Online Web Businessman

ساخت بک لینک (لینک بیلدینگ) از گذشته تا اکنون جزء مهمترین کارهای سئو کاران بوده و هنوز هم هست. سئو کاران برای بهتر شدن سئو سایت به ساخت بک لینک مشغول هستند. صنایع و کسب و کارهایی که از سابقۀ بیشتری بهره‌مند هستند و رقابتی‌تر محسوب می‌شوند معمولاً بیشتر از سایر کسب و کارها به ساخت بک لینک‌های بیشتر و قوی‌تر نیاز دارند.
ساخت بک لینک نیازمند توجه به برخی از عوامل همچون موارد زیر است:

از سایتی مرجع و پر بازدید لینک بگیرید
توجه کنید موضوع سایتی که در آن بک لینک می سازید مرتبط با موضوع سایت شما باشد.
اگر سایتی که در آن بک لینک می سازید با موضوع سایت شما مرتبط نیست، باید از روش رپورتاژ آگهی در آن سایت برای ساخت بک لینک استفاده کنید.

چرا بک لینک ها مهم هستند؟

بک لینک ها اساساً رأی سایر وب سایت ها است. هر یک از این آرا به موتورهای جستجو می گوید: “این محتوا با ارزش ، معتبر و مفید است”.

بنابراین هرچه بیشتر از این “رأی” های شما برخوردار باشید ، سایت شما در Google و سایر موتورهای جستجو رتبه بیشتری خواهد داشت. استفاده از بک لینک در الگوریتم موتور جستجو چیز جدیدی نیست. در حقیقت ، بک لینک ها پایه و اساس الگوریتم اصلی رتبه بندی Google را تشکیل می دهند.

 

اهمیت بک لینک

اگر بخواهیم لینک و بک لینک را به ساده‌ترین زبان بیان کنیم باید بگوییم هر متن یا تصویری که شما را با یک کلیک بر روی آن به صفحه دیگری منتقل کند لینک نام گذاری می‌شود. اگر یک سایت یا دامنه اینترنتی دیگر به یکی از صفحات شما لینک دهد به آن بک لینک گفته می‌شود.

یکی از ارکان اصلی دنیای وب، لینک‌ها هستند. توسط لینک‌ها شما می‌توانید از صفحه‌ای به صفحه دیگر و یا از سایتی به سایت دیگر بروید. هدف از ساخت بک لینک یا لینک سازی این است که شما برخی از افراد و مخاطبان را از سایتی دیگر به سایت خود دعوت کنید. شما می‌توانید در این دعوت دو عایدی را نصیب خود کنید. ابتدا آنکه بازدید از سایت خود را بیشتر کنید و در نتیجه بیشتر دیده شوید و دوم اینکه با بالا رفتن ترافیک سایت شرایطی را برای بهتر شدن جایگاه خود در میان موتورهای جستجو ایجاد نمایید.

 

فاکتورهای رتبه بندی گوگل

در شکل بالا مهمترین عوامل بهبود سئو سایت برگرفته شده از بررسی هزاران وبسایت توسط سایت Moz نشان داده شده است.
ساخت بک لینک چیست؟

ساخت بک لینک در حقیقت ایجاد لینکی از خارج از وبسایت به وبسایتی دیگر است. لازم است بدانید که ساخت بک لینک با دو حالت متفاوت یعنی فالو و نوفالو انجام می شود. لینک‌های فالو لینک‌هایی هستند که توسط ربات‌های موتورهای جستجو شناسایی و ردیابی و ثبت می‌شوند. لینک‌های نوفالو نیز لینک‌هایی هستند که ربات‌ها به آن‌ها توجه خاصی نمی‌کنند.

ساخت بک لینک فرآیندی طولانی و کمی دشوار است. ولی سختی انجام این کار ارزشمند است و تاثیر آن به حدی است که نمی‌توان آن را نادید گرفت. بررسی بک لینک‌هایی که در یک صفحه وجود دارند یکی از مسیرهای اصلی گوگل برای یافتن و ایندکس کردن صفحات جدید در اینترنت به شمار می‌رود. دقت داشته باشید که کیفیت و تعداد بک لینک‌ها بر رتبه بندی نتایج گوگل تاثیر مستقیمی دارد.

ساخت بک لینکهمانطور که بیان شد امروزه بک لینک سازی کاری دشواری است. شما باید از ابزارهای صحیح استفاده کنید و مهارت خود را افزایش دهید تا بتوانید از جمله افرادی باشید که از پتانسیل بک لینک سازی بهره مند شوید. لازم است بدانید که هیچ روش ساده‌ای برای ساخت بک لینک وجود ندارد. همانطور که می‌دانید ساخت هر گونه بک لینک برای وب سایت‌ها منطقی نیست و باید به شکل اصولی و طبق قوانین جلو رفت. چنانچه عملیات بک لینک سازی طبق اصول درست و مقررات تعیین شده انجام شود رتبه وب سایت در موتورهای جستجو بالا می‌رود و سایت شما جایگاه خوبی پیدا می‌کند اما اگر از قوانین موجود پیروی نشود صدمات جبران ناپذیری برای رنکینگ وب سایت شما به وجود می‌آید.

ربات گوگل صفحه را مورد بررسی قرار می‌دهد و بر اساس لینک‌هایی که در صفحه وجود دارد به ارزش و اعتبار صفحات لینک شده پی می‌برد. پس هرچقدر سایت‌های بهتر و معتبرتر و بیشتری به صفحات شما لینک داده باشند، این شانس برای شما وجود دارد تا در نتایج گوگل جایگاه بهتری کسب کنید.

آیا تفاوت بک لینک فالو و نوفالو را می‌دانید؟

لینک‌ها را به روش دیگری نیز دسته بندی می‌کنند. به طور کلی هر لینک به صورت پیش فرض Dofollow است. فقط زمانیکه در کد HTML آن از ویژگی Nofollow استفاده شده باشد به حالت نوفالو در می‌آید. در حالت نوفالو ربات گوگل اعتبار خاصی به صفحه هدف منتقل نمی‌کند.

انواع بک لینک

در سال ۱۹۹۰ مفهوم پیج رنک توسط شرکت گوگل بیان شد. جالب است بدانید که در آن زمان تعداد بک لینک‌های یک وبسایت تاثیر بسیار زیاد و مستقیمی بر رتبه بندی گوگل داشت.

در نتیجه مدیران وب سایت‌ها و سئوکاران حرفه‌ای از تکنیک‌هایی مثل تبادل لینک یا خرید بک لینک استفاده کردند و سعی در بهبود جایگاه خود در نتایج جستجو داشتند.

هرچه معاملات بک لینک افزایش یافت شرکت گوگل نیز الگوریتم‌های خود را آپدیت کرد و الگوریتم پنگوئن را به کار گرفت. الگوریتم پنگوئن برای شناسایی و جریمه سایت‌هایی که از روش‌های خرید بک لینک برای لینک سازی استفاده می‌کردند به کار گرفته شد. همچنین تصمیم گرفته شد تا پیج رنک به کلی حذف شود بدین ترتیب وابستگی رتبه بندی نتایج به لینک سازی تا حد امکان کاهش یافت.
تاثیرگذاری بک لینک نوفالو بر سئو

طبق نظر شرکت گوگل بک لینک نوفالو ارزش و اعتباری به سایت شما منتقل نمی‌کند. اما نکته مهم آن است که تعادل مناسبی میان تعداد لینک‌های فالو و نوفالو رعایت شود. همانطور که می‌دانید لینک سازی خارجی سایت یکی از عوامل مهم الگوریتم پنگوئن برای تشخیص طبیعی بودن است. پس می‌توان نتیجه گرفت وجود لینک‌های نوفالو احتمال جریمه شدن سایت را توسط گوگل به شدت کاهش می‌دهد.

متن لینک شده یا Anchor Text چیست؟

معنی متن لینک شده این است که لینک مورد نظر بر روی عبارتی قرار داده شود. اگر به خاطر بیاورید در گذشته این عبارت (برای ورود به سایت اینجا کلیک کنید) را در بسیاری از سایت‌ها می‌دیدیم زیرا لینک را بر روی کلمه اینجا قرار می‌دادند. پس به عبارتی کلمه (اینجا) متن لینک شده یا همان Anchor Text به حساب می‌آید.

* مثلا عبارت رو به رو که به صورت یک کلمه ی کلیک خور هست، یک آنچرتکست (Anchor Text) محسوب می‌شود: سفارش بک لینک

به عنوان مثال اگر سایت شما در زمینه فروش کتاب و یا.. است و به عبارت (کتاب) لینک شده باشد و کاربر در گوگل کلمه کتاب را جستجو کند شما جایگاه بهتری کسب خواهید کرد.

جالب است بدانید که بعد از توجه گوگل به Anchor Text بسیاری از مدیران وب سایت‌ها تمام بک لینک‌های خود را بدین گونه ایجاد کردند. سپس الگوریتم‌های گوگل بروزرسانی شد و استفاده غیرطبیعی از Anchor Text توسط مدیران وب‌سایت‌ها به راهی برای شناسایی سایت‌های اسپم و جریمه آن‌ها توسط شرکت گوگل تبدیل شد.

 

تعریف آنچرتکست

برای اینکه متن‌های لینک شده به سایت شما از حالت طبیعی خارج نشود و ترکیباتی طبیعی در حالت‌های رایج در فضای اینترنت داشته باشند، رعایت برخی اصول مهم ضروری است. این اصول عبارتند از:

استفاده از کلمه یا عبارت هدف مناسب برای سئو
استفاده از نام برند شما
استفاده ترکیبی از نام برند و کلمه هدف
استفاده از عبارات عمومی مانند (صفحه) یا (منبع)
بهره‌گیری از عبارات طولانی و راهنمایی کننده برای کاربر مثل (برای مطالعه مقاله اینجا کلیک کنید)

سعی کنید تا حد ممکن توازن لازم را میان این نوع لینک سازی‌ها برای سایت خود رعایت کنید زیرا شرکت گوگل رفتارهای غیرطبیعی شما را که فقط برای کسب بک لینک است به سرعت شناسایی می‌کند. از استراتژی‌های لینک سازی که هدفمند و منظم هستند به طور صحیح بهره‌برداری کنید زیرا ممکن است به جای آنکه برای شما تاثیر مثبت داشته باشد تاثیر منفی بیشتری داشته باشد.

کدام یک از روش‌های لینک سازی خارجی رایج‌تر هستند؟

هرچه کیفیت محتوای شما بهتر باشد به عنوان یکی از مهم‌ترین دلایل برای دریافت لینک از سایت‌های دیگر محسوب می‌شود. ما یکسری از روش‌های مناسب برای لینک سازی را به شما معرفی می‌کنیم مهم‌ترین روش‌ها عبارتند از:

خرید بک لینک به صورت متنی
افزایش فعالیت در شبکه‌های اجتماعی
کامنت گذاری در سایت‌های مرتبط با سایت خود
خرید رپورتاژ آگهی
ساخت پروفایل در سایت‌های معتبر و مشهور

گوگل چگونه به تعیین ارزش بک لینک‌ها می‌پردازد؟

جالب است بدانید از نظر گوگل بک لینک‌هایی که از سایت‌های گوناگون برای سایت شما ایجاد می‌شوند ارزش و اعتبار یکسانی ندارند. گوگل همیشه فاکتورهای متفاوتی را برای تعیین ارزش یک بک لینک لحاظ می‌کند که مهم‌ترین این عوامل عبارتند از:

Page Authority یا اعتبار صفحه

اعتبار صفحه به اعتبار دامنه بسیار شباهت دارد. ولی لازم است بدانید که برای یک صفحه خاص از آن دامنه محسوب می‌شود. آیا می‌دانید میزان اعتبار صفحه چگونه تعیین می‌شود؟ میزان اعتبار صفحه معمولا طبق لینک سازی داخلی سایت به آن صفحه و بک لینک‌هایی که مستقیما برای همان صفحه ایجاد می‌شود مشخص می‌گردد. در نتیجه صفحاتی که از لینک سازی داخلی خوب بهره‌مند باشند معمولا دارای اعتبار بالایی نیز خواهند بود. جالب است بدانید صفحاتی که در منوی اصلی سایت وجود دارند معمولا جز معتبرترین صفحات آن دامنه هستند.

برای آنکه Page Authority و Domain Authority را بسنجید ابزارهای مختلفی وجود دارند. یکی از بهترین ابزارها Serpchecker است. این ابزار توسط سایت mangools.com معرفی شد. Link Explorer نیز یک ابزار قدرتمند است و سایت moz.com آن را معرفی کرده است. برای سنجش اعتبار صفحه یا دامنه ی یک سایت، می‌توانید اکستنشن Mozbar را روی مرورگر گوگل کروم خود نصب کنید.

میزان لینک‌های خروجی

اگر دامنه‌ای به شما لینک می‌دهد این احتمال وجود دارد که به سایت‌های دیگر نیز لینک داده باشد. هر چه میزان سایت هایی که در یک صفحه یا در کل یک دامنه لینک شده باشند افزایش یابد ارزش و اعتباری که نصیب هریک از آن‌ها می‌شود کاهش می‌یابد.

برخی از سایت‌ها به فروش رپورتاژ آگهی یا بک لینک مشغول هستند و به کسب درآمد می‌پردازند. این سایت‌ها معمولا علاوه بر سایت شما به سایت‌های سایر مشتریانشان لینک داده‌اند و با این کار باعث کاهش اعتبار و ارزش این نوع لینک سازی می‌شوند.

لینک های خروجی

Domain Authority یا اعتبار دامنه

عوامل گوناگونی برای تعیین اعتبار دامنه شما در نظر گرفته می‌شود که از میان آن‌ها می‌توان به تعداد بک لینک‌های دریافتی، عمر دامنه، نوع دامنه، فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، تعداد لینک‌های خروجی و … اشاره کرد.

 

اعتبار دامنه

 

دقت داشته باشید که هر چقدر اعتبار دامنه‌ای که به شما لینک داده بیشتر باشد ارزش بک لینک نیز بیشتر است و تاثیر نیکویی بر جایگاه شما خواهد داشت.

میزان ارتباط موضوعی سایت شما با سایت لینک دهنده

ارتباط موضوعی میان صفحات لینک شده از جمله مواردی است که شرکت گوگل به آن توجه ویژه‌ای دارد و همیشه درصدد آن بوده‌ است تا در عوامل رتبه بندی نتایج جستجو به آن توجه کند و از این عامل بهره ببرد. با ارائه مثالی مناسب ارتباط موضوعی میان صفحات لینک شده را برای شما شرح می‌دهیم.

مثلا اگر شما در زمینه فروش لوازم خانگی فعالیت می‌کنید ولی همه بک لینک‌های شما از سایت‌های دانلود هستند، باید بدانید که این نوع بک لینک ارزش و اعتبار زیادی برای شما به وجود نمی‌آورد. ولی اگر این بک لینک‌ها از سایت‌هایی مثل راهنمای استفاده از لوازم خانگی، نحوه گارانتی و … برای شما ایجاد شده باشد دارای اثر گذاری بهتری در جایگاه شما خواهد شد.

محل قرارگیری بک لینک

یکی از موارد مهم و اثر گذار محل قرار گیری بک لینک در سایت است. لینک شما در جاهای گوناگونی مثل سایدبار، انتهای محتوای یک مقاله و یا حتی فوتر قرار گرفته باشد.

لازم است بدانید که لینک‌هایی که در محتوای صفحه قرار می‌گیرند دارای ارزش بیشتری نسبت به لینک های موجود در سایدبار و فوتر هستند.

Sitewide اصطلاحی است که به طور معمول به لینک‌هایی که در فوتر یا سایدبار قرار داده می‌شوند و در همه صفحات آن سایت به نمایش در می‌آیند گفته می‌شود.

اگر بک لینک شما در همه صفحات یک سایت قرار بگیرد می‌تواند به راحتی توسط ربات‌های گوگل به عنوان بک لینک خریداری شده تشخیص داده شود و اگر این اتفاق زیاد تکرار شود الگوریتم پیگوئن سایت شما را جریمه خواهد کرد.

در حال حاضر متخصصین سئو و مدیران وبسایت‌ها، درج ریپورتاژ را کاری ارزشمندتر از خرید بک لینک یا تبلیغات متنی می‌دانند.
استفاده از چه تکنیک های برای ساخت بک لینک بی ارزش هستند؟

برخی از روش‌ها برای ساخت بک لینک از گذشته مرسوم بوده‌اند اما به مرور زمان ارزش و جایگاه آن‌ها تنزل یافته است. روش‌های ساخت بک لینک بی ارزش عبارتند از:

ساخت چندین وبلاگ در سایت‌های گوناگون و انتشار محتوا در آن‌ها برای ساخت بک لینک.
انتشار اتوماتیک مقالات در چندین شبکه اجتماعی و انجام یکسری از فعالیت‌های روتین.
تبادل لینک به تعداد زیاد با سایت‌هایی که کم ارزش تلقی می‌شوند.
استفاده از ربات برای ارسال نظرات به شکل انبوه یا به شکل دستی.
ایجاد حساب کاربری در سایت‌ها مختلف و فروم‌هایی که فعالیت بسیار پایینی دارند با هدف انتشار محتوا و درج لینک در پروفایل شخصی.
ثبت در سایت‌های تبادل لینک و ثبت سایت در دایرکتوری‌ها.
بهره‌گیری از ابزارهای رایگان و یا حتی غیر رایگان برای ساخت بک لینک به صورت انبوه.

اگر بک لینک بی ارزش بسازیم خطری وبسایت ما را تهدید می‌کند؟

شرکت گوگل برای اینکه با اسپم و خرید بک لینک مقابله کند از الگوریتم های مختلفی استفاده می‌کند. به عنوان مثال هدف الگوریتم پنگوئن بررسی سلامت لینک سازی سایت‌ها است. وظیفه الگوریتم پنگوئن این است که سایت‌هایی که با خرید بک لینک یا استراتژی‌های گول زننده اقدام به لینک سازی می‌کنند را شناسایی و جریمه کند.

الگوریتم پنگوئن برای تعیین سلامت لینک سازی شما از روش‌های مختلفی بهره می‌برد. در حال حاضر این الگوریتم می‌تواند رفتارهای فریبنده را به درستی تشخیص دهد. مثلا در صورتیکه سایت شما در مدت زمان ۶ ماه فعالیت ۱۰ بک لینک ارزشمند داشته و به طور ناگهانی در مدت زمان یک ماه ۵۰ بک لینک جدید برای آن ایجاد شود نوعی استراتژی گول زننده تلقی می‌شود و الگوریتم پنگوئن آن را شناسایی و جریمه می کند. یا به عنوان مثال سایت شما در کل ۱۰۰ لینک از دیگر صفحات دارد و بیش از ۸۰ درصد آن‌ها بر روی یک متن لینک شده هدف گذاری می‌شوند. ذر این صورت نیز الگوریتم پنگوئن آن را شناسایی و جریمه می کند.

گوگل با کسب اطلاعات آماری و مقایسه با رفتار سایر سایت‌ها می‌تواند سلامت سایت شما را مشخص نماید.

الگوریتم پنگوئن

راهکارهایی جهت مشکوک نشدن الگوریتم پنگوئن به سایت شما

اگر می‌خواهید فعالیت‌های وبسایت شما برای ساخت بک لینک غیر طبیعی ارزیابی نشود و الگوریتم پنگوئن نیز به سایت شما مشکوک نشود حتما به مواردی که ذکر می‌شود توجه کنید.

همیشه به خاطر داشته باشید چند لینک با ارزش بهتر از صدها لینک کم ارزش است و از سایت‌هایی که دارای اعتبار دامنه بالا هستند بک لینک تهیه نمایید.
در بازه‌های زمانی مختلف برای ساخت بک لینک اقدام نمایید و ساخت بک لینک را با فاصله انجام دهید. اگر سایت شما نوپا است در ۶ ماه اول فعالیت تا حد ممکن از لینک سازی غیرطبیعی اجتناب کنید.
از عبارات و ترکیبات گوناگون برای لینک سازی استفاده کنید. توجه داشته باشید همه لینک‌های شما نباید بر روی یک کلمه مشخص باشد.
فقط برای لینک سازی بر صفحه اصلی سایت، تمرکز نکنید و سعی کنید صفحات داخلی را نیز تقویت کنید.
از فعالیت در سایت‌های تبادل لینک یا دایرکتوری های ثبت لینک اجتناب کنید.

معرفی و بررسی بهترین روش ها برای ساخت بک لینک

خرید بک لینک برای شما هزینه زیادی دارد و ممکن است ریسک جریمه شدن سایت شما را توسط شرکت گوگل افزایش دهد. استفاده از روش‌های رایج ساخت بک لینک است بهترین راه است.

همانطور که می‌دانید ساخت بک لینک یک پروسه طولانی و دشوار است. ولی نمی‌توان از تاثیر و ارزش زیاد این بر سئو سایت غافل شد و از آن چشم پوشی کرد.
با فعالیت در شبکه های اجتماعی بک لینک بسازید

فعالیت در شبکه‌های اجتماعی امکان ارتباط مستقیم با مشتریان را برای شما فراهم می‌کند. همچنین این امر بر سئو سایت نیز تاثیرگذار است. امکان ساخت بک لینک رایگان یکی از دلایل این تاثیرگذاری برای صفحات داخلی وبسایت است. هرچند رعایت نکات مهم می‌تواند شما را در این امر موفق کند این نکات عبارتند از:

سعی کنید در شبکه های اجتماعی که بدون مخاطب هستند یا مخاطبی محدود دارند فعالیت نکنید چون این فعالیت ارزش و نتیجه‌ای برای شما نخواهند داشت. در شبکه‌های اجتماعی میزان فالوورهای شما کم است؟ فقط دوستان یا افراد خانواده و فامیل شما را دنبال می‌کنند؟ باید بدانید که در این وضعیت لینک سازی بی اثر خواهد بود.

در شبکه اجتماعی هرچه یک مطلب بیشتر به اشتراک گذاشته شود و لایک بیشتری دریافت کند بر ارزش بک لینک ساخته شده موثر است.
اگر مقالات سایت را عینا و بدون هیچ تغییری در شبکه های اجتماعی کپی می‌کنید باید بدانید که این روش اشتباه است. بهتر است مقاله را با دقت مطالعه کنید و بیانی جدید آن را بازنویسی و خلاصه نمایید و لینک سازی خود را بر روی این متن انجام دهید.

پست مهمان تهیه کنید و به ساخت بک لینک رایگان بپردازید

از جمله تکنیک‌های ارزشمند برای بلک لینک سازی تهیه پست مهمان با رویکرد ساخت بک لینک است. برخی از سایت‌ها محتوای خود را از طریق کاربران دریافت می‌کنند. جالب است بدانید که دارای اعتبار و جایگاه مناسبی نیز هستند. این سایت‌ها مقالات ارزشمند کاربران را می‌پذیرند و در مقابل برای آن‌ها این فرصت را فراهم می‌کنند تا لینک خود را در محتوای مقاله قرار دهند.

شبکه‌های اجتماعی که در زمینه کاری شما فعال هستند را بیابید و تمرکز خود را فقط بر روی ۱ یا ۲ شبکه اجتماعی معطوف کنید.
با بهره گیری از یک کلمه کلیدی طولانی در یکی از صفحات داخلی خود لینک سازی کنید. توجه داشته باشید که ساخت بک لینک از طریق شبکه های اجتماعی برای صفحه اصلی سایت بازدهی بالایی ندارد.

 

پست مهمان

 

اگر می‌خواهید یک پست مهمان مناسب تهیه کنید رعایت موارد زیر الزامی است:

توجه داشته باشید که محتوای تهیه شده برای پست مهمان باید کاملا اختصاصی و منحصر به فرد باشد.
بهتر است در سایت‌هایی که به زمینه کاری شما مرتبط هستند محتوا نویسی کنید.
برای صفحات داخلی سایت و عباراتی که کم‌تر رقابتی هستند ساخت بک لینک را انجام دهید.
به سوالات کاربران در صفحه پست مهمان خود پاسخ دهید و فعال باشید.
موضوعات مورد توجه کاربران را دریابید و در صفحات محبوب در سایت هدف محتوا تولید و عرضه کنید.

از طریق محتوای غنی بک لینک کسب کنید

آیا می‌دانید تولید محتوای غنی و تخصصی بهترین و تاثیرگذارترین روش برای ساخت بک لینک است؟ برای آنکه به مرجعی قابل اعتماد تبدیل شوید باید محتوایی کاربردی و جذاب تولید کنید. بدین صورت سایت‌های دیگر برای تایید صحبت‌های خود و یا برای راهنمایی کاربرانشان وبسایت شما را پیشنهاد می‌دهند.

یک محتوا جذاب و مفید معمولا به شکل های زیر ایجاد می‌شود:

اینفوگرافیک
ویدئو های آموزشی و کاربردی
گزارش متنی
راهنما
تجسم داده و آمار
گالری تصاویر

هنگام تولید محتوا به شکل فوق باید دقت داشته باشید تا مخاطبان آن‌ها را مرتبط به موضوع، جذاب، سرگرم کننده و … بپندارند. زمانی که توانستید این بازخورد را از مخاطبان خود دریافت کنید، می‌توانید برای دریافت لینک از سوی همین مخاطبان نیز اقدام نمایید. اگر پروسه تولید محتوا وب سایت شما به درستی و به بهترین شیوه انجام شود دیگر نیازی نیست درخواست بک لینک از سایتی دیگر داشته باشید.
به طور کلی محتوای آموزشی معمولا شانس بیشتر برای گرفتن بک لینک از سایت‌های دیگر را خواهد داشت. این نوع لینک‌ها در بخش نظرات سایر سایت‌ها یا در فر‌م‌های تخصصی میان کاربران به سادگی رد و بدل می‌شوند.

برای طراحی اینفوگرافیک‌ها می‌توانید از آمار موجود در سایر سایت‌ها استفاده کنید. اینفوگرافیک‌ها به راحتی و به میزان زیاد به اشتراک گذاشته می‌شوند. شما می‌توانید از این طریق به کسب بک لینک‌های زیادی بپردازید.

برای آنکه بتوانید به تولید محتوای آموزشی مناسب و با کیفیت بپردازید باید به برخی نکات توجه داشته باشید:

برای درک بهتر آموزش از جادوی تصاویر و ویدیو غافل نشوید.
برای اینکه کاربران بتوانند دیدگاه خود را ارسال کنند بخشی را در نظر بگیرید و با روشی مناسب پاسخ گوی نظرات و سوالات آن‌ها باشید.
تا حد ممکن آموزش‌های خود را با زبان ساده و قابل فهم عرضه کنید.
تولید یک آموزش دقیق و جامع را به جای چند آموزش کوتاه و پراکنده در الویت قرار دهید.

آیا می‌دانستید یوتیوب دومین موتور جستجوی بزرگ در دنیا است. پس شما می‌توانید ویدئوهای خود را در آن منتشر کنید فقط توجه داشته باشید که حتما یک لینک قابل کلیک نیز برای آن در نظر بگیرید. هیچگاه از قدرت ویدئوها غافل نشوید. در صورتیکه ویدئوهای زنده در اینستاگرام منتشر کردید به خاطر داشته باشید که بعد از ضبط آن را در یوتیوب یا وب سایت‌های دیگر به اشتراک بگذارید.

 

تولید محتوا

منتشر کردن محتوای Ego-Bait

در مورد محتوای Ego-Bait اطلاعاتی دارید؟ Ego-Bait یک نوع نوشته است که در آن اشاره به افراد مختلف در الویت قرار می‌گیرد تا بتوان با Ego بازی کرد. هدف از محتوای Ego-Bait این است که فرد اشاره شده در مقاله، پس از مطالعه مطلب دربارۀ خود به احساس بهتری دست یابد و مقاله را نیز با کاربران خود به اشتراک بگذارد.

برای ایجاد لینک سازی Ego-Bait به ترتیب زیر باید عمل کنید.

مفهوم محتوا و تحقیق دربارۀ اهداف> نوشتن محتوا> توسعه و ترویج محتوا> پی گیری

مفهوم محتوا و تحقیق دربارۀ اهداف

زمانیکه موضوع مناسبی پیدا کردید، باید به دنبال شناسایی افراد یا وب سایت‌هایی که قصد دارید در محتوای خود از آن‌ها تعریف کنید، باشید. توجه به برخی نکات در هنگام یافتن چنین افرادی ضروری به نظر می‌رسد. مثلا وبلاگ‌های فعال یعنی آن‌هایی که به تازگی مطلبی منتشر کرده‌اند را شناسایی کنید. قدم بعدی شناسایی وبلاگ‌هایی است که در شبکه‌های اجتماعی فالوور زیادی دارند و در نهایت به دنبال افرادی باشید که بتوانید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید.

نوشتن محتوا

شما در این مرحله باید سعی کنید تا حد امکان جزئی‌ترین اطلاعات مربوط به یک فرد یا یک وب سایت را در محتوای خود وارد کنید. به طور کلی هدف شما توجه وبلاگ نویس‌ها است تا به وسیله آن‌ها محتوای شما به اشتراک گذاشته شود و به آن لینک کنند. مثلا عکس وبلاگ نویس یا اسکرین شاتِ وب سایت او را قرار دهید. یا لینک وب سایت آن‌ها را به همراه یکی از شبکه‌های اجتماعی فعال آن‌ها قرار دهید. دلایل قرار گرفتن آن‌ها در محتوای را به دلایل خاص بودن این افراد تلقی نمایید.

توسعه و ترویج محتوا

وقتی پست خود را منتشر کردید، به وبلاگ نویس‌ها یا وب سایت‌هایی که به آن‌ها در محتوایتان اشاره کردید از طریق ارسال یک ایمیل اطلاع دهید و آنها را در جریان این امر قرار دهید.

پی گیری

حتماً نامه‌ها، ایمیل‌ها و درخواست‌های خود را به بهترین نحو پی گیری کنید. ابزاری به نام Boomerang قطعا برای شما کاربردی خواهد بود.

لینک بیلدینگ

در فروم های تخصصی فعالیت کنید و دیدگاه ارسال کنید

برای ساخت بک لینک فعالیت خود را در فروم‌های تخصصی افزایش دهید و در بخش نظرات سایت‌های دیگر دیدگاه ارسال کنید. همانطور که می‌دانید این روش‌ها ارزشمند و بدون هیچ هزینه‌ای است. اما دقت داشته باشید اگر فقط هدف شما از این فعالیت کسب بک لینک باشد بدون هیچ معطلی دیدگاه یا پست شما از این سایت‌ها حذف خواهد شد.

برای آنکه ارسال دیدگاه شما در فروم‌های تخصصی با هدف ساخت بک لینک ارزشمند باشد

همیشه نکات زیر را به خاطر داشته باشید:

تا حد ممکن از ارسال بسیار زیاد نظرات در یک سایت یا یک صفحه اجتناب کنید.
هویت واقعی خود را نشان دهید و از نام و تصویر خود استفاده نمایید.
دیدگاه شما باید به محتوای همان صفحه مربوط باشد و از درج سوال غیر مرتبط خودداری کنید
دیدگاه یا سوال خود را به طور مستقیم در پاسخ به یکی از کاربران یا مدیر سایت بیان نمایید.
ترجیحا لینک خود را در متن دیدگاه قرار دهید.

استفاده از این روش‌ها برای ساخت بک لینک در واقع روش‌های سئوی کلاه سفید محسوب می‌شوند و در صورتیکه طبق نکات ذکر شده عمل کنید احتمال موفقیت شما بسیار بالا می‌رود. برخی از مدیران سایت‌ها و سئوکاران به خرید بک لینک اقدام می‌کنند و از روش های کلاه سیاه برای ساخت بک لینک استفاده می کنند. شاید آن‌ها در کوتاه مدت و به احتمال بسیار کم موفق شوند اما در کل بدون شک پس از مدتی توسط گوگل جریمه خواهید شد یا بک لینک‌های خریداری شده آن‌ها اعتباری به سایت منتقل نمی‌کند. بدین صورت فقط هزینه‌ی اضافی برای خرید بک لینک می‌پردازند.

معرفی ۳ روش لینک سازی به صورت کلاه خاکستری

سئو کلاه خاکستری

روش ۱

در روش اول شما در منابعی که قصد دارید لینک سازی کنید از نام و برند یک سایت هم موضوع با محتوای تبلیغاتی خودتان را ذکر می‌کنید. مثلا اگر شما مالک یک سایت فروشگاه اینترنتی هستید و قصد دارید به مناسبت روز مادر یک ریپورتاژ آگهی برای سایت خود و برای کلمه کلیدی خرید روسری درج نمایید باید یک موضوع و متن متناسب با موضوع پنج مدل هدیه هیجان‌انگیز برای مادران بنویسید و در آن هدیه‌های هیجان انگیزی که معمولا مورد توجه مادران قرار می‌گیرد را ذکر کنید. سپس چند لینک به محصولات سایت خود دهید و یک لینک هم به سایتی مرتبط که انواع روسری‌ها را در جنس‌های مختلف بیان کرده دهید. شما بدین ترتیب یک زنجیره محتوایی مرتبط ایجاد می‌کنید. با این کار جلوه دادن لینک‌های شما طبیعی خواهد بود و به ارزشمند بودن بک لینک‌های شما می‌افزاید.

روش ۲

در روش ۲ استفاده از تکنیک مقایسه و استفاده از کوئری برند‌ها بدون اینکه لینک درج کنید، به شما توصیه می‌شود. در این روش فقط از کلمه کلیدی خود به همراه اسم برند استفاده می‌شود. مثلا می‌توانید برای کمپین مثال قبلی در روش ۱ به جای لینک فقط از انکرتکست خرید روسری از فروشگاه اینترنتی یا راهنمای خرید روسری از سایت فروشگاه اینترنتی استفاده نمایید و سپس آن را با دیگر سایت‌های فروش روسری مقایسه نمایید.

پس لازم است اسم سایر برند‌ها را هم در محتوای خود بیاورید. این روش بسیار طبیعی است و نسبت به روش اول کارایی بیشتری دارد. اما لازم است بدانید که زمان بیشتری برای تاثیر گذاری آن روی وب سایت نیاز است. استفاده از این روش به مرور زمان در پیشنهاد‌های گوگل نیز تاثیر مثبتی خواهد داشت. بدین ترتیب شرکت گوگل بعد از تایپ فقط چند کلمه از برند شما سایر خدمات شما را نیز در ادامه به کاربران نمایش می‌دهد.

روش ۳

با استفاده از روش 3 یعنی Linkless Backlink در لینک سازی به سایر برند‌ها و رقیبان خود اشاره می‌کنید اما به آن‌ها لینک نمی‌دهید. شرکت گوگل به درستی متوجه این روش می‌شود و باید بدانید که این روش یک روش ایمن و مناسب است. برای اینکه شما بتوانید لینک‌های با کیفیتی دریافت کنید مثالی مرتبط با مثال‌های ذکر شده در روش اول و دوم بیان می‌کنیم.

شما برای کمپین بالا یک اشاره مستقیم به برند خود می‌کنید و به کلمه کلیدی اصلی مورد توجه اشاره می‌کنید و در محتوای تولید شده خود نیز سایر سایت‌های برند در حوزه روسری را در محتوای خود نام می‌برید .

در سال 2019 استفاده از روش LinkLess Backlink بسیار مورد توجه قرار گرفت. از آن زمان به بعد سئو کاران و مدیران وبسایت زیادی را به استفاده از این روش جدید روی آوردند.

چطور با استفاده از کد HTML بک لینک بسازیم؟

ایجاد لینک یا پیوند در صفحات وب به امری عادی و رایج تبدیل شده است. مدیران وبلاگ‌ها و وبسایت‌های مختلف آدرس وبسایت دوستان یا همکاران خود را در قسمتی خاص درج می کنند. اگر کاربر بر روی آن‌ها کلیک کند وارد آدرس مورد نظر می‌شود.

لازم است بدانید که این حالت اغلب به صورت سیستماتیک و بدون کدنویسی قابل انجام است. تنها کافی است برای این نوع لینک سازی آدرس صفحه (سایت، وبلاگ و…) را در قسمت درج لینک به همراه سایر مشخصات درج کنید. بدین ترتیب آن لینک به لیست پیوندها افزوده می‌شود و در نهایت زمانیکه صفحه وب خود را مشاهده می کنید، خروجی به صورت کدهای HTML به مرورگر ارسال می‌شود.

تگ a تگی است که برای ایجاد لینک در HTML و در صفحات وب به سایر صفحات استفاده می‌شود. این تگ در کنار href کامل می‌شود. عبارت a برگرفته از کلمه anchore یا لنگر است و href نیز از عبارت Hypertext Reference یا ابر متنی گرفته شده است و حاوی لینک (hyperlink) به صفحه دیگر است.

 

هایپرلینک

 

در حقیقت همان آدرس URL مقصد عبارتی که برای مقادیر href در نظر گرفته می‌شود و کاربر پس از کلیک بر روی متن “کلیک کنید” به آن می‌رسد. توجه داشته باشید محتوای لینک‌ها در حالت پیش فرض در همان صفحه فعلی به نمایش در می‌آیند و جایگزین صفحه فعلی می‌شوند. اما برای تغییر رفتار آن‌ها می توانید از تنظیم پارامتر target استفاده نمایید.
ایجاد عنوان برای لینک یا title

تگ a ویژگی‌های تکمیل کننده دیگری نیز دارد که می‌توان به title اشاره کرد. لازم است بدانید که استفاده از title اجباری نیست، اما می‌تواند از نظر بهینه بودن لینک‌های سایت موثر و مفید باشد.
چطور با استفاده از BBcode بک لینک بسازیم؟

با استفاده از بی بی کد می‌توانید یک کد را تعریف کنید. لازم است بدانید که فقط برخی از سایت‌ها این روش را ساپورت می‌کنند.

[url=https://www.mysite.com]This is my site[/url]

همانطور که در این عکس مشاهده می‌کنید کلمه‌ی HKDSE به آدرسی که قبلا نوشته شده لینک شده است.
bbcode
سخن پایانی

در این مطلب دانستیم که بک لینک سازی یک ابزار تبادل ارزش محسوب می‌شود و از این طریق شما و دیگر مدیران سایت‌ها می توانید به رشد یکدیگر کمک کنید. اگر لینک سازی از این بعد مورد بررسی قرار بگیرد در این کار موفق می‌شوید و می‌توانید با توجه به تمامی راهکارهای بیان شده بک لینک‌های با کیفیتی را نصیب خود و همکاران‌تان کنید.

۱۰ ایده طراحی کاربردی ایجاد پست جذاب اینستاگرام

پست اینستاگرام یکی از ابزارهای جذاب و قدرتمند بازاریابی محتوا محسوب می‌شود. صفحه اینستاگرامتان تا حد زیادی بیانگر شخصیت و هویت شما و کسب و کارتان است. بنابراین طراحی پست‌های جذاب در کسری از ثانیه، باعث جلب نظر مخاطب و افزایش فروش خواهد شد.

طراحی و چیدمان‌های مختلفی برای پست‌ها و شمایل کلی صفحه اینستاگرام وجود دارد. البته هیچ قانون و قاعده حتمی و الزامی در این زمینه وجود ندارد. در واقع، طراحی پست اینستاگرام جذاب، تا حد زیادی به ذوق و سلیقه خودتان وابسته است.

در این مقاله، شما را با برخی از ایده‌های جذاب و کاربردی طراحی پست‌های اینستاگرام آشنا می شوید.

۱.طراحی رنگین کمانی

به ندرت از طراحی رنگین‌کمانی در اکانت‌های اینستاگرام استفاده می‌شود. این طراحی به خوبی صفحه اینستاگرام شما را متحول می‌کند. مخاطب به خوبی مجذوب طیف رنگ‌های به کار رفته در صفحه می‌شود. در این نوع طراحی، با مرور صفحه به سمت پایین، رنگ تصاویر هم در طول طیف رنگین کمانی تغییر می‌کند.

برای سهولت در طراحی رنگین‌کمانی می‌توان از ابزارهای طراحی فید اینستاگرام مثل Preview App یا سایر ویرایشگرهای معروف عکس و تصویر استفاده نمود.

 

طراحی رنگین کمانی

۲.طراحی موزاییکی

در این روش محبوب، از ترتیب متناوب عکس و متن استفاده می‌شود. البته می‌توانید خلاقیت به خرج دهید و از ترتیب عکس، نمونه کار، معرفی محصولات و غیره هم استفاده کنید. با این طراحی هم حس و ظاهر هماهنگی از کسب و کارتان را ارائه می‌دهید.

 

طراحی موزاییکی

۳.طراحی تمام صفحه

در اینجا به دنبال طراحی فوق‌العاده برای کل صفحه اینستاگرام هستیم. چند روش برای چیدمان تمام صفحه پست اینستاگرام وجود دارد.

وسط چین کردن محتوا

در این طراحی، پست‌های حاوی محتوای کلیدی با پس زمینه سفید، در وسط صفحه اینستاگرامتان قرار می‌گیرد. البته انتخاب رنگ پس زمینه به سلیقه و ترکیب رنگی عکس‌ها وابسته است. مخاطب در حین مرور صفحه اینستاگرام به سمت پایین با مشاهده محتوای مدنظر شما، بیشتر با برند و کسب و کارتان آشنا می‌شود. به مثال زیر دقت کنید.

 

وسط چین کردن محتوا

طراحی ردیفی پست‌ اینستاگرام

ظاهر این طراحی، مثل مطالعه یک مجله مصور است. در هر ردیف می‌توانید ماجرای خلاقانه‌ای را روایت کنید. به این طراحی، چیدمان مستطیلی هم گفته می‌شود. در هر مرحله می‌توانید سه تصویر یا متن متفاوت را ارسال کنید. مثلاً سه عکس از زوایای مختلف یک موقعیت مکانی را ارسال کنید.

 

طراحی ردیفی پست‌ اینستاگرام

طراحی پازلی

در این طراحی تمامی تصاویر با هم در ارتباط هستند. تصاویر در کنار هم، یک ترکیب کلی هماهنگ و بزرگتر را تشکیل می‌دهند. در اینجا پس از تقسیم تصویر به قطعات کوچکتر، باید کیفیت اصلی حفظ شود. از طرفی هر عکس هم به طور مجزا باید معنای خاص خودش را حفظ کند.

 

طراحی پازلی

طراحی سینمایی

در این روش یک تصویر را به سه مربع مساوی تقسیم کرده و مستطیل تیره رنگی را به پایین یا هر دو طرف تصویر اضافه می‌کنید. برای راحتی کار، اول مستطیل را به عکس اضافه کرده و بعد آنرا به سه مربع مساوی برش دهید. در صفحه زیر از ترکیب طراحی ردیفی و سینمایی استفاده شده است.

 

طراحی سینمایی

۴.فضای سفید در صفحه اینستاگرام

اضافه کردن فضای سفید به صفحه هم قاعده خاصی ندارد. می‌توانید ضخامت و وضوح متفاوتی را برای این فضای سفید در نظر بگیرید. محتوای صفحه با فضای سفید به خوبی می‌درخشد و توجه مخاطبان در سنین مختلف را جلب می‌کند. روش‌های مختلفی برای اضافه کردن فضای سفید و طراحی روشن وجود دارد که به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

پس زمینه سفید در پست اینستاگرام

پس زمینه‌های سفید، زیبا هستند. می‌توان، پس زمینه سفید را به سبک خاصی از طراحی صفحه اینستاگرام تبدیل کرد. اگر عکس‌هایتان روشن هستند و فضای سفید دارند؛ پس به راحتی می‌توانید پس زمینه سفید را در کل صفحه اجرا کنید. برای این کار از نرم‌افزارها و ابزارهای ویرایش عکس کمک بگیرید.

 

پس زمینه سفید

 

می‌توانید از فیلترهای دارای پس زمینه سفید هم روی تمامی عکس‌ها استفاده کنید. بعلاوه ابزارهای روشن کننده تصویر هم به خوبی فضای سفید درون تصویر را افزایش می‌دهند.

طراحی پست اینستاگرام با حاشیه سفید

یکی از ساده‌ترین روش‌های طراحی، به کارگیری حاشیه سفید در اطراف عکس‌ها است. حتی اگر عکس‌های متفاوت با رنگ‌های مختلفی دارید؛ با استفاده از حاشیه سفید، ظاهری یکپارچه به آنها بدهید.

عکس‌های دارای حاشیه سفید در صفحه جستجو و صفحات هشتگ اینستاگرام هم به چشم می‌آیند. البته می‌توانید از حاشیه‌های سفید در اندازه‌های مختلف استفاده کنید.

 

حاشیه سفید در پست اینستاگرام

۵.طراحی پست‌های اینستاگرام با فیلتر مشابه

اگر هیچ ایده خاصی برای طراحی صفحه اینستاگرامتان ندارید؛ از این روش استفاده کنید. فیلتر متناسب با حس و حال عکس‌هایتان را انتخاب کنید تا مفهومی کلی در سراسر صفحه، جریان پیدا کند. مخاطبان با دیدن عکس‌هایی با فیلتر مشابه، به خوبی عکس‌های جدید شما را در هر جای دیگری، تشخیص خواهند داد.

به کار گیری یک فیلتر مشابه در تمامی عکس‌ها، به صفحه شما انسجام می‌دهد. برای انتخاب فیلتر مناسب از نرم افزارهایی مثل Preview App کمک بگیرید. این نرم افزارها، فیلترهای مختلفی را در اختیارتان قرار می‌دهند. یکی از این فیلترها را انتخاب نموده و برای تمامی عکس‌ها از آن استفاده کنید.

 

طراحی پست اینستاگرام با فیلتر مشابه

۶.فضای تیره

طراحی پست‌های اینستاگرام با فضا یا حاشیه مشکی به ندرت در صفحات اینستاگرام مشاهده می‌شود. با این طراحی هم می‌توان به صفحه جذابی رسید. حاشیه‌های مشکی برای محتوای تصویری تیره، عالی محسوب می‌شوند. البته این حاشیه برای تصاویر پر رنگ و ساده هم مناسب است.

فیلترهایی برای اضافه کردن فضا و حاشیه تیره در نرم‌افزارهای ویرایشگر وجود دارند. با صرف زمان کافی به نتیجه مطلوب و متناسب با عکس‌هایتان می‌رسید.

 

فضای تیره در طراحی پست اینستاگرام

۷.طراحی مینیمالیستی

صفحه اینستاگرام و اجزای درون آن با این طراحی به خوبی نفس می‌کشند و ذهن مخاطب هم به آرامش می‌رسد. در این طراحی، تنها جزئی کوچک از محتوای عکس، داستان کاملی را روایت می‌کند.

 

طراحی مینیمالیستی

8.طراحی تک محتوا (Monotheme)

خلاقیت و نوآوری در این نوع طراحی موج می‌زند. در اینجا یک محتوا در تمامی تصاویر رعایت می‌شود. رنگ، شی یا هر مفهوم انتزاعی دیگری را می‌توان در این طراحی منعکس کرد. به مثال‌های زیر دقت کنید.

 

طراحی تک محتوا

۹.طراحی تخت

طراحی تخت، همان هنر عکاسی از بالای سوژه است. در طراحی تخت، محتوای مورد علاقه خودتان را روی یک صفحه تخت به نمایش در می‌آورید. به ندرت از طراحی تخت در تمامی عکس‌های درون یک اکانت اینستاگرام می‌شود. می‌توان از این طراحی در کنار استفاده از فضای سفید و فیلتر مشابه استفاده کرد.

 

طراحی تخت

۱۰.طراحی پست اینستاگرام با کمک نقاشی

یکی از ایده‌های جذاب برای طراحی پست اینستاگرام، اضافه کردن نقاشی به تصاویر است. غیر معمول بودن این روش، عکس‌های جالبی را به وجود می‌آورد. برای این طراحی نیازی به مهارت نقاشی ندارید، فقط با کمک نرم‌افزارهای ویرایش تصویر، جزئیات کوچک و هماهنگی را به تصاویر اضافه کنید.

 

طراحی پست اینستاگرام با کمک نقاشی

در نهایت…

تمام کار طراحی و ترکیب ایده‌های مختلف به دلخواه شما و تصمیم تیم بازاریابی محتوا وابسته است. هر چقدر از خلاقیت بیشتری در این زمینه استفاده کنید؛ در جلب نظر مخاطب و جذب مشتری به موفقیت بیشتری می‌رسید.

توسعه کسب و کارمون با اینستاگرام

چگونگی کاربست اینستاگرام در پیشبرد کسب‌وکار: راهنمای ۶ مرحله‌ای عملی  

در حال حاضر بیش از ۲۵ میلیون شرکت در سرتاسر جهان از اینستاگرام برای کسب‌وکار خود استفاده می‌کنند و هر روز بیش از ۲۰۰ میلیون کاربر دست‌کم از یک پروفایل تجاری بازدید به عمل می‌آورند.

در حالی که فیس‌بوک بر برقراری ارتباط بین دوستان و اعضا خانواده از طریق ‌دل‌‌نوشته تمرکز دارد، اینستاگرام به «جولانگاه جدیدی برای برندها» تبدیل شده است؛ جایی که سطح مشغولیت بالاست، دنبال‌کنندگان به برند وفادارند و اهداف تجاری قابل دستیابی است.

این مقاله حاوی تمام اطلاعاتی است که برای پیشبرد کسب‌وکار خود با استفاده از اینستاگرام به آن نیاز دارید؛ چه به‌تازگی کسب‌وکاری را شروع کرده و چه در پی بهبود راهبردهای فعلی خود باشید.

مرحله ۱: یک حساب تجاری در اینستاگرام باز کنید 

اگر در حال حاضر یک حساب شخصی در اینستاگرام دارید که حاوی مطالبی مرتبط با برند شماست و دنبال‌کنندگانی برای خود دست‌وپا کرده‌اید، شاید ترجیح دهید آن را به یک حساب تجاری تبدیل کنید. این کار باعث می‌شود از تمام خصوصیات و امکانات کسب‌وکار اینستاگرامی بهره‌مند شوید بدون این که دنبال‌کنندگان‌تان را از دست بدهید.

یا می‌توانید برای برندی جدید یک حساب تجاری باز کنید. اگر در حال حاضر حساب شخصی ندارید یا حساب شخصی فعلی، تصویر درستی از کسب‌وکار شما ترسیم نمی‌کند، این تصمیم درستی است.

نحوه تشکیل یک حساب تجاری در اینستاگرام:

  1. اپلیکیشن اینستاگرام را برای iOS ، Android یا Windows دانلود کنید
  2. اپلیکیشن را باز و Sign Up را انتخاب کنید
  3. آدرس ایمیل خود را وارد کنید و Next را بزنید. اگر می‌خواهید حساب تجاری اینستاگرام خود را با صفحه فیس‌بوک خود مرتبط کنید، از آدرس ایمیل اختصاصی‌تان برای ثبت‌نام استفاده کنید یا گزینه Log in with Facebook را انتخاب نمایید.
  4. بعد از انتخاب نام‌کاربری و رمز، آن را در قسمت اطلاعات پروفایل وارد کنید (در ادامه همین پست به چگونگی بهینه‌سازی اطلاعات پروفایل کسب‌وکار خود در اینستاگرام بیشتر خواهیم پرداخت)
  5. گزینه Done را بزنید.
  6. حالا یک حساب شخصی در اینستاگرام دارید که آماده است جای خود را به یک حساب تجاری دهد. در ادامه مراحل زیر را دنبال کنید.

 

چگونگی تبدیل حساب شخصی اینستاگرام به یک حساب تجاری 

  1. از طریق اپلیکیشن وارد حساب شخصی فعلی خود در اینستاگرام شوید
  2. برای ورود به پروفایل شخصی، گزینه profile icon را انتخاب کنید 
  3. گزینه three lines icon را در قسمت سمت راست بالای صفحه انتخاب کنید؛ سپس سراغ گزینه Settings بروید
  4. گزینه Switch to Business Profile و سپس Continue را بزنید
  5. (اختیاری) اگر تمایل دارید حساب تجاری اینستاگرام خود را با صفحه فیس‌بوک خود مرتبط کنید، مراحل مربوط به آن را دنبال کنید
  6. اطلاعات حساب را اضافه نمایید: صفحه اینستاگرامی کسب‌وکار شما باید حاوی یک آدرس ایمیل، یک شماره تماس یا یک آدرس فیزیکی (یا تمام این موارد) باشد. 
  7. Done را بزنید.

 

مرحله ۲: یک راهبرد اینستاگرامی برنده خلق کنید

مخاطبان هدف‌تان را تعریف کنید 

قبل از تصمیم‌‌گیری در مورد محتواهایی که قصد دارید در اینستاگرام منتشر کنید، باید به این فکر کنید که چه کسانی قرار است این مطالب را ببینند.

بیشتر کاربران اینستاگرام کمتر از ۳۵ سال سن دارند و شکاف بسیار ظریفی بین کاربران زن و مرد این شبکه وجود دارد. ایالات متحده آمریکا بیشترین تعداد کاربران اینستاگرام را دارد و بعد از آن، هند، برزیل و اندونزی با فاصله اندکی قرار گرفته‌اند. این‌ها اطلاعات خوبی برای شروع است اما برای تعریف مخاطبان اختصاصی برند خود به چیزی بیش از این اطلاعات جمعیت‌‌شناختی نیاز دارید.

از آنجا که تعریف بازار هدف یکی از مهم‌ترین بخش‌های راهبرد بازاریابی در هر ابزار بازاریابی است، برای توضیح تمام جزئیات مربوط به آن دستورالعمل گام‌به‌گامی فراهم کرده‌ایم که در اینجا نسخه خلاصه‌شده‌ای از آن را می‌بینید:

 • دقیقا تعیین کنید که در حال حاضر چه کسانی از شما خرید می‌کنند
 • کانال‌های مربوط به دیگر رسانه‌های جمعی را بررسی کنید تا ببینید چه کسانی شما را دنبال می‌کنند
 • در مورد رقبا خود جستجو کنید
 • ارزش برند خود را به روشنی شرح دهید

بعد از شناخت مخاطبان، به مطالبی که دوست دارند روی پیج شما ببینند، فکر کنید. معمولا چه مطالبی را از طریق حساب کاربری خودشان منتشر می‌کنند؟ چه طور با رقبا و برندهای مشابه تعامل برقرار می‌کنند؟  چطور پیش می رود؟

 

تعیین مقاصد و اهداف 

شناخت دستاوردهایی که اینستاگرام می‌تواند برای کسب‌وکار شما به ارمغان بیاورد، اولین گام در پیشبرد یک راهبرد اینستاگرامی کارآمد است. شناخت اهداف، شما را در مسیر نگه می‌دارد و باعث می‌شود تمام تلاش‌تان را برای دستیابی به اهداف واقعی کسب‌وکارتان متمرکز کنید.

اهداف موثر از چارچوب هوشمندی تبعیت می‌کنند. یعنی:

 • تخصصی
 • قابل سنجش
 • قابل دستیابی
 • متناسب و
 • به موقع هستند

بعد از این که موجودیت اینستاگرامی خود را به وجود آوردید، می‌توانید بر اساس معیارهایی مثل تعداد لایک، دنبال‌کنندگان و نظرات اهدافی برای خود تعیین کنید. اما مطمئن شوید اهدافی تعیین می‌کنید که با اهداف واقعی کسب‌وکارتان همخوانی دارند و باعث می‌شوند…

بر معیارهای اجرایی درستی تمرکز کنید 

معیارهای سنجش و ردیابی، در هر کسب‌وکاری متفاوت‌اند. اما تا حد زیادی باید بر معیارهای تمرکز کنید که با سنجش اجتماعی مرتبط باشند و

این یعنی اهداف شما باید با یکی از چهار مرحله زیر هم‌تراز باشد:

 • آگاهی: شامل معیارهایی مثل اطلاع از برند، نرخ رشد دنبال‌کننده‌ها و سطح دسترسی به پست‌های شما
 • مشارکت: شامل معیارهایی همچون نرخ مشارکت (براساس تعداد لایک‌ها) و نرخ تقویت (براساس تعداد به اشتراک‌گذاشتن‌ها)
 • تبدیل: علاوه بر نرخ تبدیل، شامل معیارهایی همچون نرخ کلیک و ضریب بازگشت نیز هست. اگر از آگهی‌های پولی استفاده می‌کنید، معیارهایی مثل پرداخت به ازا هر کلیک نیز در زمره معیارهای تبدیل قرار می‌گیرند.
 • مشتری: این معیارها بر اساس اقداماتی است که مشتری در پیش می‌گیرد مثل ارائه رضایت‌نامه.
 • رویه منظمی را برای پست‌گذاشتن در پیش بگیرید

  بعد از این که دنبال‌کنندگانی در اینستاگرام دست‌وپا کردید، طرفداران‌تان انتظار دارند مرتبا مطالبی پست کنید. شما می‌خواهید در مورد برندتان اطلاع‌رسانی کنید و آنها را درگیر محتواهایتان کنید بدون این که توجه خود را به چیز دیگری معطوف کنند یا بدتر، از دنبال کردن شما دست بردارند.

  نسخه‌ای به اسم بهترین زمان پست گذاشتن وجود ندارد که بتوان آن را برای تمام کسب‌وکارها تجویز کرد. نرم‌افزارهایی مثل هات‌سویت و آن‌متریک با تجزیه و تحلیل ۲۰۰۰۰۰ پست اینستاگرامی در ۱۱ زمینه کاری مختلف نشان دادند که بهترین زمان برای پست گذاشتن در اینستاگرام، بر حسب کسب‌و‌کار شما به شدت متغیر است. مثلا صنایع غذایی و نوشیدنی وقتی حول‌وحوش ساعت ۱۲ ظهر پست می‌گذارند، بهترین نتیجه را می‌گیرند در حالی که صنایع آموزشی وقتی ساعت ۴ بعد از ظهر مطلبی را پست می‌کنند، با کمترین مشارکت از سوی مخاطبان روبه‌رو می‌شوند.

  علاوه بر ارزیابی مقایسه ای خود با دیگر برندهای مطرح، باید آزمون‌هایی انجام دهید تا دریابید پست گذاشتن در چه اوقاتی با افزایش مشارکت مخاطبان همراه است (بعدا به این موضوع بیشتر خواهیم پرداخت).

  فاکتور مهمی که در این زمینه باید در نظر داشته باشید این است که بفهمید مخاطبان‌تان چه زمانی آنلاین هستند. یادتان باشد که ممکن است در منطقه زمانی مشابهی نباشید. قابلیت اینستاگرام در نمایش دنبال‌کنندگانی که آنلاین هستند، در اثر این اختلاف زمانی از کار می‌افتد.

  برای دسترسی به این اطلاعات به پروفایل تجاری خود در اینستاگرام مراجعه و روی three bars icon در قسمت بالا سمت راست و سپس روی Insights کلیک کنید، به تب Audience بروید تا زمان‌های فعال را مشاهده نمایید.

بعد از انتخاب بهترین زمان پست گذاشتن، یک تقویم درست کنید و برای مطالبی که در آینده در اینستاگرام منتشر خواهید کرد برنامه بریزید.
مرحله ۳: پروفایل خود را بهتر کنید

در زمان راه‌اندازی حساب تجاری خود را در اینستاگرام، یکسری اطلاعات اولیه و اساسی در قسمت پروفایل وارد می‌کنید. حالا زمان آن رسیده برای دستیابی به بهترین نتیجه، پروفایل خود را بهتر کنید.

بیوگرافی خود را خلاصه کنید

بیوگرافی شما در اینستاگرام فقط می‌تواند از ۱۵۰ کلمه تشکیل شده باشد اما همین قسمت کوتاه اهمیت زیادی دارد و باید برای تکمیل کردنش وقت و تلاش زیادی به خرج دهید. این قسمت به کسانی که برای اولین بار از پیج شما دیدن می‌کنند می‌گوید شما کی هستید، برند شما در چه رابطه‌ای است و چرا باید آن را مورد توجه قرار دهند.

چه طور می‌شود این همه اطلاعات را در چنین فضای کوچکی جا داد و در عین حال شخصیت برند را به دیگران عرضه داشت؟ ما دستورالعمل کاملی برای ایجاد یک بیوگرافی موثر و کارآمد در اینستاگرام تهیه کرده‌ایم اما چند نکته خلاصه زیر می‌تواند به شما کمک کند:

از صدای برند خود استفاده کنید: شخصیت خود را عرضه کنید. با توجه به آنچه برای کسب‌وکار شما منطقی به نظر می رسد، غیرجدی، حرفه‌ای یا کمی جسورانه عمل کنید.
از هشتگ‌ها استفاده کنید: هشتگ‌ها در قسمت بیوگرافی اینستاگرام قابل کلیک کردن هستند و راه خوبی برای جولان دادن مطالبی که کاربران تولید کرده‌اند به حساب می‌آیند.
ایموجی‌ها را امتحان کنید: این نمادهای کوچک کمک می‌کنند با تنها یک کاراکتر، اطلاعات زیادی را منتقل کنید.
از فاصله‌گذاری و بــــــِریک‌لاین استفاده کنید: بریک‌لاین‌ها مطالعه آنلاین مطالب را ساده‌تر می‌کنند.

تصویر پروفایل خود را درست انتخاب کنید

در بیشتر کسب‌وکارها بهترین تصویر برای پروفایل، نسخه‌ای از لوگو است. همان تصویری که در پروفایل دیگر رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید را به کار ببرید تا به مردم کمک کنید بلافاصله برند شما را به جا بیاورند.

تصویر پروفایل شما یک عکس ۱۱۰ در ۱۱۰ پیکسلی است اما با بزرگنمایی ۳۲۰ در ۳۲۰ پیکسل ذخیره شده است. این یعنی فکر بدی نیست تصویری را آپلود کنید که دست‌کم ۳۲۰ پیکسل مربع دارد تا اگر اینستاگرام نحوه نمایش تصاویر پروفایل را تغییر داد، آماده تغییر باشید.

تصویر شما برش می‌خورد در نتیجه اطمینان حاصل کنید تصویر لوگو به طور کامل در اینستاگرام به نمایش درمی‌آید.
مطمئن شوید پروفایل شما کامل است

از همه اجزا حساب تجاری اینستاگرام خود به بهترین شکل بهره ببرید.

نام و نام‌کاربری: این دو، تنها بخشی از پروفایل اینستاگرامی شما هستند که در جستجوهای اینستاگرام لحاظ می‌شوند. در نتیجه در انتخاب آنها دقت کنید. نام واقعی برند را وارد کنید. از همان نام کاربری استفاده کنید که در دیگر شبکه‌های اجتماعی به کار برده‌اید تا دوستداران‌تان راحت‌تر شما را پیدا کنند.
وبسایت: این تنها نقطه در اینستاگرام است که می‌توانید یک لینک قابل کلیک اصلی پست کنید، در نتیجه مطمئن شوید از این فرصت استفاده می‌کنید! لینک وبسایت، آخرین پست وبلاگ، یک کمپین جدید یا لندینگ پیج اینستاگرام خود را در این قسمت وارد کنید.

از امکانات پروفایل تجاری اینستاگرام استفاده کنید

با استفاده از اینستاگرام برای کسب‌وکار خود، به امکاناتی دسترسی خواهید داشت که در حساب های شخصی قابل دستیابی نیست. فرقی نمی‌کند یک حساب شخصی را به یک حساب تجاری تبدیل می‌کنید یا از همان ابتدا یک حساب تجاری راه‌می اندازید، در هر حال مطمئن شوید از این گزینه های اختصاصی استفاده می‌کنید:

اطلاعات تماس: آدرس ایمیل، شماره تلفن یا آدرس فیزیکی خود را وارد کنید تا طرفداران بتوانند از طریق پروفایل مستقیما با شما تماس برقرار کنند. وقتی اقدام به این کار می کنید، اینستاگرام گزینه‌های مربوطه را برای پروفایل شما ایجاد می‌کند (تلفن، ایمیل یا مختصات مکانی).

کتگوری (Category): این قسمت زیر نام شما ظاهر می‌شود و در یک نگاه به افراد نشان می‌دهد چه می‌کنید.

دکمه های فراخوان عمل: این قسمت به کاربران امکان می‌دهد به طور مستقیم از طریق پروفایل شما، یک قرار ملاقات با شما ترتیب دهند، رویدادی را رزو کنند، بلیط بخرند و کارهای دیگری از این دست انجام دهند. برای فعال کردن این قسمت، در صفحه پرفایل تجاری خود روی Edit Profile، سپس Contact Options و در نهایت Add an action button کلیک کنید.

 

کام دوکس از تمام گزینه‌های پروفایل تجاری برای حساب تجاری اینستاگرام خود بهره می‌برد. درپروفایل صفحه آنها آدرس فیزیکی، کتگوری بهداشتی/آرایشی و گزینه اقدام برای خرید به چشم می‌خورد.

کام دوکس
مرحله ۴: مطالب خوبی به اشتراک بگذارید

برای برند خود یک زیبایی‌شناسی بصری خلق کنید.

اینستاگرام دیدن خالص است؛ پس مهم است هویت بصری متشخصی داشته باشید.

پیش از هر چیز به این فکر کنید که در پست‌هایتان چه چیزی را به نمایش خواهید گذاشت. در برخی موارد محتواها واضح و آشکار خواهند بود؛ یک خط تولید لباس، لباس‌هایش را عرضه می‌کند و یک رستوران احتمالا تصویر غذاهایش را.

اگر خدماتی ارائه می کنید، انتشار استوری مشتریان‌تان را امتحان کنید (شاید بتوانید این استوری ها را با هشتگ مربوط به برندتان گردآوری کنید). یا پا را فراتر بگذارید و زندگی روزانه در دفتر را پررنگ کنید یا افرادی را به طرفداران تان معرفی کنید که شرکت شما را متمایزتر کرده‌اند.

وقتی در مورد موضوع محتوا هایتان تصمیم گرفتید، یک ظاهر بصری یکنواخت و همساز را دنبال کنید. یعنی از رنگ‌های همساز، فیلترها و به طور کلی جنبه های زیباشناسانه‌ای استفاده کنید که وقتی هواداران اینستاگرام شما را مرور می‌کنند، چشم شان را بگیرد.

عکس‌های جالب

برای این که به خوبی از اینستاگرام برای کسب و کار خود استفاده کنید، خیلی ساده فقط کافیست تصاویر عالی ای داشته باشید. اما حتما لازم نیست که یک عکاس حرفه ای باشید؛ به تجهیزات زیادی هم نیاز ندارید.

وقتی پای عکاسی اینستاگرامی به میان می آید، موبایل به بهترین دوست شما بدل می شود چرا که مستقیما می توانید از طریق گوشی مطالب‌تان را پست کنید. اینها نکاتی است که کمک می‌کند بهترین عکس‌ها را با تلفن همراه بگیرید:

از نور طبیعی استفاده کنید. با تاباندن نور فلاش به قسمت‌های چرب صورت و افتادن سایه های عجیب روی بینی و چانه، هیچ کس زیبا به نظر نمی‌رسد. این در مورد تصاویری که از محصولات‌تان می گیرید نیز صدق می‌کند. نور طبیعی سایه‌ها را نرم‌تر، رنگ‌ها را غنی‌تر و ظاهر عکس‌‌ها را زیباتر می‌کند.
از نورهای شدید بپرهیزید. اواخر عصر زمان بسیار خوبی برای عکاسی است. اگر می‌خواهید اواسط ظهر عکس بگیرید، روزهای ابری بهتر از روزهای آفتابی جواب می‌دهند.
از قانون یک‌سوم استفاده کنید. دوربین تلفن همراه شما شبکه‌ای دارد که کمک می‌کند به این قاعده پایبند باشید. سوژه را جایی قرار دهید که خطوط این شبکه درست برای تشکیل بهترین تصویر به هم می‌رسند؛ نقطه‌ای خارج از مرکز اما متوازن.
زوایای متفاوت را امتحان کنید. به پایین خم شوید، روی یک صندلی بایستید؛ هر کاری ممکن است بکنید تا بهترین تصویر از سوژه مورد نظرتان را ثبت کنید (البته تا جایی که به خطر نمی‌افتید).

عکس‌تان را مثل یک حرفه‌ای ادیت کنید

فرقی نمی‌کند تصاویری که می‌گیرید چقدر عالی باشند؛ در هر حال قبل از این که روی اینستاگرام پست شان کنید احتمالا آنها را ادیت می کنید. ادیت همیشه راهی است برای هنری کردن برند و متمایز کردن عکس هایتان.

اپلیکیشن‌های موبایلی برای ادیت کردن عکس مثل VSCOcam و PicsArt فیلترهای اضافی یا گزینه‌های ادیت دارند که کمک می ‌کنند سبک منحصر به فرد خود را پیدا کنید. می‌توانید عکس‌ها را ایمپورت و در جای دیگری ادیت یا فیلتر کنید و سپس در اینستاگرام منتشر نمایید.
با استوری اینستاگرام، داستان‌های عالی نقل کنید

استوری

هر روز بیش از ۴۰۰ میلیون نفر از اینستاگرام استوری استفاده می‌کنند و ۳۹ درصد افراد می‌گویند بعد از مشاهده این استوری‌ها به یک محصول یا برند خاص علاقه‌مندتر شده‌اند. در واقع یک‌سوم از پربیننده‌ترین استوری‌های اینستاگرام از سوی مشاغل و کسب‌وکارها منتشر می شوند.

ناپدید شدن محتواها بعد از ۲۴ ساعت و خصوصیات زنده این نوع انتشار، اینستاگرام-استوری را به فرصتی عالی برای ریسک‌های خلاقانه و انتشار ویدئوها و تصاویر جذاب تبدیل کرده است.

چه طور می‌توان بهترین بهره را از اینستاگرام استوری برد؟ اینستاگرام استوری همان‌طور که از اسمش پیداست، بهترین مکان برای داستان‌سرایی است. داستان‌های هنری از برندتان تعریف کنید که یک سرآغاز، یک میانه و یک پایان داشته باشند. در نمایش اسلایدوار این داستان‌ها خلاقیت به خرج دهید و کاری کنید تماشای هر روزه این داستان‌ها به کاری ارزشمند برای دنبال‌ کنندگان تان تبدیل شود.

استور‌ی ها را با یک فراخوان عمل قدرتمند به پایان برسانید تا تماشای آنها را به یک موفقیت تجاری چشمگیر تبدیل کنید.

به کمی الهام نیاز دارید؟ چند نمونه از کاربردهای موثر اینستاگرام استوری در دنیای برندها را تماشا کنید.

با Instagram Stories Highlights می‌توانید زمان نمایش استوری ها را به بیش از ۲۴ ساعت افزایش دهید.

توضیحات اثرگذار زیر عکس ها بنویسید

شاید اینستاگرام بیشتر یک پلت‌فرم تصویری باشد اما این به معنی دست‌کم گرفتن توضیحات زیر عکس ها نیست. با کمک این توضیحات می‌توانید داستان‌هایی نقل کنید که به تصویرتان معنای بیشتری ببخشد. این توضیحات دنبال‌کنندگان شما را به فکر وا می دارد، می‌خنداند یا باعث می‌شود حس کنند با برند شما ارتباط نزدیک‌تری دارند.

Mr. Pokee جوجه‌تیغی بامزه‌ای است اما شکی نیست توضیحات تکمیل‌کننده عکس‌ها به این حساب کاربری شخصیت می‌دهد و هوادارانش را وامی‌دارد بایستند و خود را درگیر ماجراهای آن کنند.

برای خلق توضیحات اثرگذار، باید صدای برند واضح و شفافی داشته باشید. مهم‌ترین نکته این است که مداومت به خرج دهید. در این توضیحات از ایموجی استفاده می‌کنید؟ از دستورالعمل های گرامری خاصی تبعیت می‌کنید؟ از چه هشتگ‌هایی استفاده می‌کنید؟ مجموعه دستورالعمل هایی که در این قسمت برای متمایز کردن سبک شما ارائه شده کمک می‌کند برای تصاویر برندتان توضیحات متمایز و اختصاصی تهیه کنید.

برای ده‌ها نمونه از توضیحات پای تصاویر اینستاگرام و ابزارهایی که کمک می‌کنند توضیحات بهتری بنویسید، پست چه طور توضیحات بهتری پای تصاویر تجاری بنویسیم را مشاهده بفرمایید.

مرحله ۵: مخاطبان خود را افزایش دهید و مشارکت‌شان را جلب کنید
کاربران اینستاگرام را دنبال کنید و درگیر ماجراهایشان شوید

شبکه‌های اجتماعی تماما در مورد هم‌زیستی و ارتباط جمعی است. هم‌اکنون جامعه مرتبط با برند شما در اینستاگرام وجود دارد. فقط باید آنها را پیدا کنید. یک راه این است که با افراد و با برندهایی که دنبال می‌کنند، ارتباط برقرار کنید.

با پایش هشتگ کسب و کارهای مختلف و نظر دادن زیر پست‌های مرتبط شان شروع کنید. افرادی که در این بحث‌ها شرکت می کنند را دنبال نمایید. این راه ساده‌ای است که شما را به افرادی که احتمالا به محتواهای شما علاقه‌مندند می‌شناساند.

وقتی در جوامع اینستاگرامی نقش پررنگ‌تری داشته باشید، درکی از هشتگ‌ها پیدا می‌کنید که بیشترین بازخوردها را برایتان به ارمغان می آورد و باعث می‌شود:
از هشتگ های درست استفاده کنید

هشتگ‌ها پیدا کردن محتواهای اینستاگرامی را راحت‌تر می‌کنند.

توضیحات زیر عکس‌ها در اینستاگرام قابل جستجو نیست اما هشتگ‌ها را می‌توان جستجو کرد. وقتی کسی روی هشتگی کلیک یا آن را سرچ می‌کند، همه محتواهای مرتبط با آن را می‌یابد. این راه بسیاری خوبی برای نمایش محتوا به افرادی است که در حال حاضر شما را دنبال نمی‌کنند.

شاید دوست داشته باشید هشتگ‌های مخصوصی برای برندتان بسازید یک هشتگ برند دار، حاوی نام برند شماست و دنبال‌کنندگان را ترغیب می‌کند تصاویری به اشتراک بگذارند که با این هشتگ هم‌خوانی دارد. این هشتگ ها منبع بسیاری خوبی برای تولید محتوا توسط کاربران است و جمعی از طرفداران شما گرد هم می آورد.

بازاریابی آمستردام از هشتگ #iamsterdam برای گردآوری مطالب کاربران استفاده می‌کند؛ این مطالب را کاربران به اشتراک می‌گذارند تا یک فید رنگی از شهر تشکیل دهند که توسط بازدیدکنندگان پا گرفته است.

iamsterdam

اگر دنبال مطالب بیشتری در این زمینه هستید، دستورالعمل کامل استفاده از هشتگ در اینستاگرام را مطالعه بفرمایید.
به نظرها و منشن ها پاسخ دهید

یادتان باشد این یک بازاریابی اجتماعی است. پس نمی‌توانید جنبه‌های اجتماعی آن را زیر پا بگذارید. این یعنی پاسخ دادن به نظرات و یادآوری‌های مربوط به برندتان در اینستاگرم یک کار ضروری است و به کاربران انگیزه می‌دهد با برند شما ارتباط برقرار کنند.

شاید وسوسه شوید برای این شیوه برقراری ارتباط از ربات استفاد کنید. اما این کار را نکنید. ما امتحانش کردیم و واقعا خیلی خوب جواب نداد. وقتی کسی شما را تگ می‌کند، برای پاسخ دادن وقت بگذارید.
با افراد تاثیرگذار در اینستاگرام کار کنید

بازاریابی به کمک افراد تاثیرگذار، روش قدرتمندی برای موفقیت در دستیابی به دنبال‌کنندگان وفادار اینستاگرامی است. می‌توانید با افراد تاثیرگذاری که طرفداران‌شان احتمالا به برند شما علاقه‌ مندند، کار کنید.

حتی برندهای کوچک با بودجه محدود هم می‌توانند از بازاریابی به این شیوه بهره‌ ببرند و با تاثیرگذاران جزء –افرادی که دنبال‌کنندگان کمتر اما سرسپرده ای دارند- کار کنند.
از کانال‌های ارتباطی دیگر برای ترویج برند خود استفاده کنید

اگر در دیگر شبکه های اجتماعی دنبال‌کنندگانی برای خود دست و پا کرده اید، آنها را در جریان صفحه تجاری خود در اینستاگرام قرار دهید. مطمئن شوید به آنها می‌گویید چه محتواهایی در پروفایل اینستاگرام خود به اشتراک می‌گذارید تا بفهمند چرا باید برای دنبال کردن شما در یک شبکه اجتماعی دیگر وقت بگذارند.

برای این کار می‌توانید پست‌های اینستاگرامی را مستقیما در وبلاگ خود قرار دهید تا گزیده‌ای از بهترین مطالب‌تان را اسلایدوار نشان دهید و امکان دسترسی راحت به صفحه اینستاگرام و مطالب آن را برای خوانندگان وبلاگ فراهم کنید. برای این کار

نام کاربری خود را در امضا ایمیل خود لحاظ کنید و یادتان نرود از مواردی مثل کارت ویزیت، آگهی‌ و نشان شرکت پرینت بگیرید.
از تبلیغات اینستاگرام برای رویارویی گسترده و هدف‌دار با مخاطبان استفاده کنید

اینستاگرام می‌تواند نتایج بسیار خوبی برای کسب‌وکارهای سازمانی در پی داشته باشد اما سرمایه‌گذاری در بخش تبلیغات اینستاگرام به شما اطمینان می‌دهد مطالب‌تان را پیش روی مخاطبان گسترده‌تر (به شکلی بسیار هدفمند) به نمایش درآورید.

تبلیغات اینستاگرام علاوه بر این که دسترسی به مطالب شما را گسترش می‌دهد، حاوی گزینه‌هایی برای فراخوان عمل است که تعداد مراحل مورد نیاز برای دستیابی به وبسایت یا تبلیغات را کاهش می‌دهد و به کاربران امکان می‌دهد برای خرید مستقیما از اینستاگرام اقدام کنند.

در پست وبلاگی چگونه از تبلیغات اینستاگرام برای کسب و کار خود بهره ببریم، به مطالب دقیق‌تری در این رابطه دسترسی خواهید داشت.
یک کمپین اختصاصی در اینستاگرام راه بیندازید

دستیابی به یک هدف از طریق کمپین های اینستاگرامی بسیار ساده‌تر و سریع‌تر است تا دنبال کردن یک راهبرد بازاریابی اینستاگرامی.

کمپین‌ها می‌توانند حاوی تبلیغات نیز باشند اما در یک کمپین همه چیز به محتواهای پولی ختم نمی‌شود. کمپین‌ها- هم در پست‌های سازمانی و هم در پست‌های پولی شما- با تمرکز دقیق بر یک هدف خاص و در یک دوره زمانی مشخص سروکار دارند.

در پست ایجاد یک کمپین اینستاگرامی موفقیت‌آمیز به همه جزییاتی که در این رابطه نیاز خواهید داشت اشاره کرده‌ایم؛ اما در اینجا چند ایده برای شروع داریم.

یک کمپین اطلاع‌رسانی به راه بیندازید تا بیشتر دیده شوید.
با استفاده از تگ محصولات اینستاگرام اقدام به فروش کنید.
با کمک مسابقات اینستاگرامی دنبال‌کنندگان‌تان را به مشارکت بیشتر ترغیب کنید.
مطالبی تولیدی کاربران را با هشتگ برندتان گردآوری کنید.

مرحله ۶: موفقیت خود را بسنجید و دست به اصلاحات بزنید

با ابزارهای تحلیل، نتایج را ردیابی کنید

وقتی از اینستاگرام برای پیشبرد کسب‌وکار خود استفاده می‌کنید، هر از چند گاهی باید ببینید روند پیشرفت شما با اهداف کسب‌وکارتان هم‌خوانی دارد یا نه.

هدف شما این است که نتیجه هر پست، تبلیغ و استوری و به طور کلی حساب تجاری اینستاگرام خود را بسنجید.

روش‌های زیادی برای این کار وجود دارد اما ابزارهای تحلیلی درست همینجا به کمک می‌آیند تا همه چیز را مرتب و درست پیش ببرند.

در پست ۷ ابزار تحلیلی برتر برای کاربردهای تجاری اینستاگرام، جزییات بیشتری در این رابطه ارائه کرده‌ایم.

برای این که ببینید چه کاری موثر است (و چه کاری نیست) از آزمون A/B استفاده کنید

یکی از بهترین راه‌ها برای بهبود مداوم نتایج، این است که کارایی هر راهبرد جدید را بسنجید. وقتی موثرترین راهکارها را با توجه به مخاطبان اختصاصی‌تان پیدا کردید، راهبردتان را اصلاح کنید.

این‌ها نکات اساسی پیرامون آزمون A/B اینستاگرام است:

عنصری را برای آزمودن انتخاب کنید (تصویر، توضیح زیر عکس، هشتگ و غیره)
براساس نتایجی که از این آزمون انتظار دارید، دو متغیر تعیین کنید. برای عنصری که در نظر دارید، با توجه به این متغیرها دو نسخه متمایز تعریف کنید.
نتایج هر پست را تحلیل کنید.
نسخه برنده را انتخاب کنید.
متغیر جزیی دیگری را آزمایش کنید تا ببینید آیا می‌توانید نتایج را بیش از این ارتقا دهید.
آنچه را براساس تشخیص خود دریافته‌اید با دیگران به اشتراک بگذارید تا کتابخانه‌ای از بهترین فعالیت‌های برند خود تهیه نمایید.
این فرایند را بارها و بارها تکرار کنید.

در پست آزمون A/B رسانه های جمعی جزییات بیشتری در همین رابطه ملاحظه خواهید کرد.

حالا هر آنچه لازم است را می‌دانید و آماده‌اید راهبرد خود را بچینید و آن را به کار ببندید. موفق باشید.

 

تفاوت رابط کاربری (UI) با تجربه کاربری (UX)

برای همه ما پیش آمده است که مطلبی را در اینترنت جستجو کنیم و وارد سایت جدیدی شویم؛ اما نتوانیم مطلبی را که به دنبالش بوده‌ایم، پیدا کنیم یا ندانیم به صفحات فرعی چگونه دسترسی پیدا کنیم. شاید جذابیت گرافیکی سایت اندکی ما را تشویق کند تا زمان بیشتری برای پیدا کردن مطلب موردنظر صرف کنیم؛ اما بعد از چند دقیقه، قطعا از سایت خارج می‌شویم. در این مثال آنچه ما را در سایت نگه می‌داشت رابط کاربری (UI) یعنی طراحی زیبا و جذاب بود و آنچه مانع از دسترسی ما به مطلب می‌شد، تجربه کاربری (UX) بود که به درستی طراحی نشده بود.

تجربه کاربری و رابط کاربری دو روی یک سکه هستند و هیچ کدام به تنهایی کارآیی ندارد. متخصصان سئو مثال‌های خوبی برای روشن کردن این دو اصطلاح دارند. یکی از مشهورترین مثال‌ها، بدن انسان است. به عقیده آن‌ها هر محصولی که ارائه می‌شود، مانند جسم انسان است. همانطور که جسم انسان از استخوان، اندام‌ها، رگ‌ها و … تشکیل شده، محصول یا سایت یا هر پدیده دیگری نیز نیاز به پیکره‌بندی دارد. کدنویسی، اجرای صحیح کدها و رفع ایرادات احتمالی، همه اقداماتی هستند که در طراحی UX انجام می‌گیرند. آنچه ظاهر این بدن را آراسته می‌کند، ریزه‌کاری‌ها، رنگ‌آمیزی‌ها و پیرایش است که به زبان طراحان، همان UI است.

رابط کاربری و تجربه کاربری (UI/UX) چیست؟

UI UX

رابط کاربری (User Interface) به نحوه ارائه (presentation) سایت، محصول، اپلیکیشن یا… اشاره دارد. زمانی که کاربر وارد سایت شما می‌شود، باید از نظر بصری جذب شود و بتواند باکس جستجو، منوی سایت، راهنمای صفحات و… را به راحتی پیدا کند. سایت پینترست نمونه خوبی از نظر طراحی UI است. این سایت برای جستجوی عکس، اینفوگرافی، وکتور و… کاربرد دارد. حتی اگر بار اولی باشد که به این سایت سر می‌زنید، به راحتی باکس جستجو را پیدا می‌کنید و درگاه عضویت و سایر امکانات را به زودی می‌بینید. سایت‌هایی که رابط کاربری خوبی ندارند، سوال‌هایی از این دست در ذهن کاربر ایجاد می‌کنند: لینک ثبت نام کجاست؟ منو را از کجا پیدا کنم؟ تماس با پشتیبانی از کدام قسمت سایت انجام می‌شود؟

تجربه کاربری (User experience) درواقع به نحوه تعامل (Interaction) کاربر با سایت گفته می‌شود. کسی که تجربه کاربری را طراحی می‌کند، باید مطمئن شود که کاربر در تعامل با سایت دچار مشکل نمی‌شود و می‌تواند به پاسخ صحیح دست پیدا کند. کسی که UX طراحی می‌کند، باید درباره وبسایت یا اپلیکیشنی که قرار است ایجاد شود، تحقیقاتی انجام دهد، رقبا را رصد کند، ویژگی‌ها و امکانات کلیدی سایت را به دست بیاورد و WireFrame سایت را ترسیم کند. پس از ترسیم وایرفریم، نوبت به تست و اصلاح (refine) تجربه کاربری می‌رسد و در مرحله آخر، وایرفریم‌ها به شکل موکاپ (Mockup) آماده خواهند شد. در این مرحله، طراحی UX تمام شده و نوبت به اصلاح و زیباسازی محصول (سایت، اپلیکیشن، نرم‌افزار) می‌رسد.

اهمیت رابط کاربری و تجربه کاربری برای کسب و کارها در چیست؟

هر کسب و کاری به محصول، وبسایت یا اپلیکیشن نیاز دارد تا در بازار خودش را معرفی کند و به مشتریان خود اطلاعات لازم را بدهد. شرکت‌های بزرگ برای رابط کاربری و تجربه کاربری هزینه زیادی پرداخت می‌کنند، چون به تجربه دریافته‌اند که UI مانند قلابی است که مخاطب را به سمت خود می‌کشد.

سایت‌هایی که UI خوبی ندارند، در همان بدو ورود کاربر، مشتری را از دست می‌دهند. هرچقدر هم که تولید محتوای حرفه‌ای انجام دهید، اگر رابط کاربری خوبی نداشته باشید، کسی در سایت شما نمی‌ماند و ترافیک سایت شما افزایش پیدا نمی‌کند. گوگل این رفتار کاربران را تشخیص می‌دهد و برای شما امتیاز منفی در نظر می‌گیرد.

زمانی که تجربه کاربری و رابط کاربری خوبی دارید، یعنی محتوا یا خدمات را در درست‌ترین شکل ممکن و به بهترین شیوه ارائه می‌کنید؛ بنابراین مشتریان خود را روز به روز افزایش می‌دهید.

هدف تمامی کسب و کارها این است که به فروش بیشتر دست پیدا کنند و مشتریان خود را افزایش دهند. کسب و کارهایی که به تازگی کار خود را شروع کرده‌اند، باید به تجربه کاربری و رابط کاربری اهمیت بیشتری بدهند؛ زیرا هر کاربر می‌تواند مشتری بالقوه برای کسب و کار آن‌ها باشد.

تفاوت عمده تجربه کاربری (UX) و رابط کاربری (UI)

UX UI

پیش از بیان تفاوت‌ تجربه کاربری و رابط کاربری، بهتر است به شما بگوییم که UI و UX باهم ارتباط مستقیمی دارند و رابط کاربری، بخشی از تجربه کاربری را تشکیل می‌دهد. بنابراین طراحان تجربه کاربری و رابطه کاربری می‌بایست با همدیگر در تعامل باشند تا به نتیجه خوبی دست پیدا کنند.

تجربه کاربری به دنبال آن است که User Journey خوبی برای کاربر فراهم کند؛ اما رابط کاربری بر ظاهر و کاربرد محصول تمرکز دارد.
تجربه کاربری به دنبال جنبه‌های انتزاعی فرایند طراحی است؛ اما رابط کاربری بیشتر به دنبال عناصر ملموس و قابل‌دیدن طراحی است.
رابط کاربری مانند پل و مسیری است که شما را به جایی که می‌خواهید می‌رساند؛ تجربه کاربری زمانی است که احساس می‌کنید به آنچه می‌خواستید، رسیده‌اید.
رابط کاربری بر محصول تمرکز می‌کند و تجربه کاربری بر مسیری که قرار است کاربر طی کند.
تجربه کاربری تمام تجربیاتی را دربرمی‌گیرد که یک فرد در برخورد با یک محصول دارد، در حالی که رابط کاربری به تعامل خاص یک کاربر با یک محصول یا خدمات خاص اشاره دارد.

وظایف طراح رابط کاربری (UI) چیست؟

برندینگ و توسعه نام تجاری (Branding)
توسعه گرافیکی محصول (Graphic Development)
راهنمایی بصری کاربر (User Guides)
استوری لاین (Storyline)
تجزیه و تحلیل مشتری (Customer research)
تحقیق طراحی، تعاملی بودن و رسپانسیو بودن Design Research, Responsiveness and Interactivity))
نمونه‌سازی UI
پیاده‌سازی با توسعه‌دهنده (Implementation with developer)

وظایف طراح تجربه کاربری (UX) چیست؟

محتوا/تدوین استراتژی (Content and Strategy)
تجزیه و تحلیل مشتری (Customer Analysis)
تحلیل و رصد رقبا (Competitor Analysis)
ساختار محصول، پروتوتایپ استراتژی و وایرفریمینگ Product Strcuture‪, Strategy Prototype and Wireframing))
نمونه‌سازی و آزمایش Prototyping‪, testing))
توسعه و برنامه‌ریزی وایرفریمینگ Development‪, Planning Wireframing))
تجزیه و تحلیل و اجرا (Analytics and Execution)
هماهنگی با توسعه‌دهندگان (Coordination with Developers)
پیگیری اهداف و ادغام (Tracking Goals and Integration)

آنچه یک تجربه کاربری خوب را مهیا می سازد عبارت است از:

وضوح (Clarity): طراحی باید ساده و گویا باشد. نباید این اصل را با مینی‌مالیسم اشتباه بگیرید. مختصر و مفید گفتن با نمادپردازی تفاوت دارد.
استحکام (Consistency): استحکام و ساختار به کاربر حس امنیت می‌دهد.
کارایی (Efficiency): راحت ساختن حرکت کاربر در سایت
آشنایی (Familiarity): آشنایی با استفاده از راه حل‌های مشترک و به یادماندنی.
انعطاف‌پذیری (Flexibility): طراحی باید به گونه‌ای باشد که کاربر از روی هر دستگاهی بتواند به خوبی از آن استفاده کند.

در پایان فراموش نکنید که تجربه کاربری با هدف و کاربردی بودن محصول شما (سایت، اپلیکیشن، نرم‌افزار) سر و کار دارد و در تلاش است تا بهترین کیفیت را برای کاربر فراهم کند. رابط کاربری نیز با مولفه‌های هنری و گرافیکی سر و کار دارد و در تلاش است تا بهترین ظاهر و جذاب‌ترین طراحی را که گویا و هدایتگر مخاطب باشد، عرضه کند. از یاد مبرید که UI و UX درآمد را افزایش می‌دهند و صرف هزینه برای UI و UX درواقع نوعی سرمایه‌گذاری بر روی محصول است. تعداد افرادی که به طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری مشغول هستند، اهمیتی ندارد؛ ممکن است شما از یک نفر برای طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری استفاده کنید، در هر صورت، باید در نظر داشته باشید که یک محصول قوی و باکیفیت هر دو جنبه را در حد متعادلی فراهم می‌کند.

 

هوش مصنوعی یا AI چیست؟

این روزها هر جا حرف از فناوری باشد، قطعا پای مباحث مرتبط با هوش مصنوعی نیز به میان کشیده می‌شود. در این مقاله قرار است در این باره صحبت کنیم که هوش مصنوعی چیست و آیا خطری برای جامعه بشری محسوب می‌شود؟ معمولا حرف زدن از هوش مصنوعی در مجامع عمومی، بیش از اینکه مخاطب را به آینده امیدوار کند، او را می‌ترساند. بسیاری از مردم می‌ترسند که روزی به واسطه‌ی هوش مصنوعی شغلشان را از دست بدهند.

تا همین سی سال پیش، بسیاری از مردم در جوامع مدرن گمان می‌کردند که تا سال 2020، زمین توسط ربات‌ها اشغال خواهد شد. این ترس که به‌خوبی در فیلم هوش مصنوعی هویدا می‌شود، بیش از هرچیزی نماینده‌ی تمامیت طلبی انسان است. با این حال، می‌بینید که 2021 شد و ما هنوز درگیر تولید یک واکسنیم. آیا واقعا نیاز است ترسی به دلمان راه بدهیم؟ آیا هوش مصنوعی یا Artificial Intelligence تمامیت احاطه‌ی انسان بر زمین را دچار تزلزل می‌کند؟ بیایید پاسخ دقیق‌تری برای این سؤال‌ها پیدا کنیم. آیا بعد از اینکه بدانیم هوش مصنوعی چیست، همچنان از آن خواهیم ترسید؟

بیایید اول به این سئوال فکر کنیم: «آیا احتمال اینکه روزی هوش مصنوعی بر زمین مسلط شود وجود دارد؟»

وقتی ربات‌ها به جان خودشان، بشر و زمین می‌افتند

بگذارید برایتان قصه‌ای را تعریف کنم. قصه‌ی «شماره‌ ۹». اوپنهایمر را می‌شناسید؟ منظورم همان دانشمندی است که ربات شماره ۹ را اختراع کرد. دانشمندی که در انیمیشن شماره ۹ و ضمن پاسخ به این سؤال که هوش مصنوعی چیست، از آن استفاده ابزاری می‌کند. رباتی کوچک جثه که تنش با پارچه‌ای کتانی پوشانده شده و شخصیت اصلی انیمیشنی به نام «شماره 9» یا «NUMBER 9» است. داستان انیمیشن شماره 9 از این قرار است: با اوج گرفتن تکنولوژی تولید ربات، انسان که خود مشغول نابود کردن زمین بود، یک همکار جدید پیدا می‌کند و به کمک این همکاران‌(آقایان و خانم‌های ربات)، زمین را کلا به فنا می‌دهد. بنا بر آن چه گفته شد، در طول فیلم شما با زمینی مواجه می‌شوید که از بیخ و بن نابود شده است.

حالا زمین چطور نابود شد؟ همانطور که در جریان هستید، بشرِ دو پایی که ما باشیم، عاشق جنگیدن است. اصولا معلوم نیست که این جنگ را کدام پدر نیامرزده‌ای شروع کرد؛ اما خب از همان وقتی که شروع شد، دیگر تمام نشد تا همین امروز. خلاصه که در انیمشین شماره ۹ اول از همه ملت مثل شما کنجکاو هستند که بدانند هوش مصنوعی چیست؟ در همان زمان افراد قدرتمند دنیا، برای ضربه زدن به یکدیگر هوش مصنوعی را به خدمت می‌گیرند. کار آن‌قدری بیخ پیدا می‌کند که ربات‌های ساخته شده نیز می‌افتند به جان یکدیگر و انسان‌ها. در نهایت همه نابود می‌شوند و قدرت می‌افتد دست آدم‌ آهنی‌هایی که بدنه‌ی فلزی دارند و سر دسته‌ی آن‌ها چیزی شبیه به عنکبوتی غول‌پیکر است. این غول بی‌شاخ و دم توانایی‌های عجیبی دارد. تنها ربات پارچه‌ای بازمانده ربات شماره ۹ است، که او هم در ترس و لرز دائم از ربات‌های فلزی زندگی می‌کند و هر لحظه جان او در معرض تهدید است.

شماره ۹، نمونه‌ای از ربات‌های صاحب هوش مصنوعی سطح بالاست که می‌خواهد ضمن نجات دادن دوستانش، بفهمد که در ابتدای امر اصلا چرا ساخته شده است. حداقل، در داستان شماره ۹ که هوش مصنوعی زمین را به نابودی کشاند؛ اما آیا هوش مصنوعی در دنیای واقعی نیز می‌تواند زمین را به نابودی بکشاند؟ راستش را بخواهید، هر چیزی امکان دارد. مثلا، ما خودروها را اختراع کردیم، نه برای اینکه به کشتنمان بدهند؛ اما سالیانه هزاران نفر بر اثر تصادف می‌میرند. امکان اینکه انسان با استفاده‌ی ناصحیح از هوش مصنوعی گندی بالا بیاورد که خودش هم نتواند جمعش کند، وجود دارد. حالا که ممکن است روزی، مرگ و زندگی ما درگیر هوش مصنوعی یا هوش مصنوعی شود، بیایید ببینیم که اصلا بالا و پایین این مقوله چگونه است. شاید روزی لازم باشد ما هم مثل نامبر ۹ خودمان را توی سوراخ‌سُنبه‌ای مخفی کنیم، از دست هیولایی با چشم‌های قرمز و بدنی از آهن که با ردیاب‌هایش همه جا به‌دنبال ماست.

هوش مصنوعی چیست؟

همه چیز از کار دو دانشمند با نام‌های مینسکی و مک کارتی شروع شد. به عقیده‌ی این دو عزیزِ دانشمند، هر ماشینی که وظیفه‌ی خاصی برای انجام دادن داشته باشد، صاحب هوش مصنوعی است. شاید فکر کنید ناآگاهی ما از پاسخ به این سؤال که هوش مصنوعی چیست، نماینده‌ی بی‌اهمیت بودن آن است؛ اما روی دیگر سکه این است که تعریف هوش مصنوعی آن‌قدر گسترده است که در میدان دید انسان نمی‌گنجد. به همین دلیل است که ابزارهای بهره‌مند از هوش مصنوعی معمولا به‌راحتی در زندگی انسان حل می‌شوند. تا به حال فکر کرده‌اید مانیتوری که از طریق آن این متن را می‌خوانید، نماینده‌ای از هوش مصنوعی است که هم اکنون در فاصله‌ی کمی از صورتتان قرار گرفته است؟ حتی خود من، نویسنده این متن. من رباتی بهره‌مند از AI هستم که برای تولید متن برنامه‌نویسی شده‌ام.

شوخی کردم، نترسید، من ربات نیستم؛ اما باور کنید اگر از ابزارهای مرتبط با هوش مصنوعی بهره‌مند نبودم، نمی‌توانستم این متن را بنویسم. شاید این متن توسط هوش مصنوعی تدوین نشده باشد؛ اما قطعا با کمک آن نوشته شده است. بر فرض مثال کوکی‌های گوگل که در بدو امر، من را به مقوله‌ی هوش مصنوعی علاقه‌مند کردند، خودشان ساختارهای یادگیری گوگل هستند. علاوه بر ساختارهای مرتبط با یادگیری، هر هوش مصنوعی منسجم، برنامه ریزی می‌شود که استدلال کند، مسائل را حل کند و آن چه کسب کرده را در قالب دانش، درک و یا حتی حرکت فیزیکی به نمایش بگذارد.

آیا این ساختار منسجم، که یاد می‌گیرد و براساس آن چه یاد گرفته عمل می‌کند، می‌تواند روزی تبدیل به تهدیدی برای انسان‌ها شود؟ حداقل در انیمیشن شماره ۹ که این‌طور بوده است. رمز قدرتمند بودن هوش مصنوعی چیست؟ آیا می‌توان قدرت آن را سلب کرد؟

راستی حواستان به ربات‌های تلگرام، اینستاگرام و شبکه‌های مجازی هم باشد، آن‌ها هم نمونه‌ای کوچک از هوش‌های مصنوعی اند.

هوش مصنوعی ساخته شده در انیمیشن Number 9 چگونه بود؟

داستان آدم و حوا را شنیده‌اید؟ نمی‌خواهم برگردم و داستان مذکور را زیر و رو کنم. فقط این را بدانید که انیمیشن شماره ۹، از ماجرای این داستان الهام گرفته شده است. شباهت ماجرای آدم و حوا به شماره ۹ و هوش مصنوعی چیست؟ آن چه به‌عنوان هوش مصنوعی در انیمیشن شماره ۹ معرفی شده، توانایی تکثیر پیدا می‌کند. تکثیر شدن مقوله‌ی جالبی است. در هر تکثیر، شما هر آن چه آموخته‌اید را به‌صورت کدهای ژنتیکی به نسل بعدتان منتقل می‌کنید. هوش مصنوعی در انیمیشن شماره ۹ نیز چنین توانایی را فراگرفته بود. یاد می‌گرفت و آن چه آموخته بود را به نسل بعدی خود می‌سپرد. این فرایند یادگیری مدام تکرار می‌شد و تکرار می‌شد تا یک ابر مغز ساخته شود: هوشی که به هوش انسان‌ها مسلط است. حالا متوجه شدید شباهت ماجرای آدم و حوا به هوش مصنوعی چیست؟

خبر خوش این است که هوش مصنوعی تاکنون نتوانسته خودش را تکثیر کند. هوش مصنوعی توانایی تکثیر خود را پیدا نخواهد کرد، مگر روزی که به خود آگاهی برسد. با خود آگاه شدن هوش مصنوعی، ماشین‌های صاحب هوش به این نتیجه می‌رسند که باید از خودشان محافظت کنند. در این مرحله است که آن کابوس بشر رنگ واقعیت پیدا کرده و خواب را بر ما حرام می‌کند: هوش مصنوعی خود را تکثیر می‌کند و آموخته‌های خود را به نسل‌های بعد خود منتقل می‌کند. فقط کاش شانس بیاوریم و هوش‌های مصنوعی مثل ما انسان‌ها نژادپرست نباشند وگرنه فاتحه همه‌ی ما خوانده می‌شود.

فاکتور شکل دهنده‌ی دیگر به این کابوس بشر، این است که هوش مصنوعی سراسر منطق است. به بیان دیگر، ماشین‌های بهره‌مند از هوش، از احساسات بهره‌ای نبرده‌اند. این می‌شود که با یک دو دو تا چهارتای ساده، به این نتیجه می‌رسند که وجود انسان بر روی کره زمین به نفعشان نیست. دوباره با هم در یک خط مرور کنیم: هوش مصنوعی چیست؟ ماشینی که قدرت عملیات دارد و سراسر منطق است. حالا فرض کنید چنین ماشینی بر زمین حاکم شده است. شما بگویید ببینم، بعدش چه می‌شود؟

قبل از این که خیلی اوج بگیریم، یک لحظه آرامشتان را حفظ کنید. همه‌ی چیزهایی که تا این جا خواندیم چیزی به غیر از فرضیاتی علمی تخیلی نبوده و نیستند. در ادامه‌ی متن تخیل را کنار می‌گذاریم تا با دید علمی درباره‌ی مسئله‌ی هوش مصنوعی صحبت کنیم.

 

تاریخچه پیدایش هوش مصنوعی

آموختن پایه‌ها و مبدا AI، با دانستن تاریخچه هوش مصنوعی ممکن می‌شود و ما را در زمینه‌ی پیش‌بینی آینده‌ی این تکنولوژی یاری می‌دهد. تاریخچه هوش مصنوعی است که به ما می‌گوید هوش مصنوعی چیست و چگونه کار می‌کند. هر جا پای ریاضیدان‌ها به علم منطق باز شد، بحث هوش مصنوعی نیز وسط کشیده شد. نمونه‌اش آقای خوارزمی، دانشمند ایرانی که با نوشتن کتاب پنجره‌ی ارقام، ایده‌ی ساختن ویندوز را به بیل گیتس داد. با این حال، مفهوم مدرن هوش مصنوعی توسط جورج بول ارائه شد. نمونه‌ی عملی اولیه‌ی هوش مصنوعی، کامپیوتری بود که در سال ۱۳۲۱ هجری شمسی ساخته شد. کامپیوتری که به نظر می‌رسید توانایی شبیه‌سازی برخی از رفتارهای انسانی را دارد.

با این حال، کامپیتور اختراع شده در سال 21، چندان قدرتمند نبود که بتواند خود را به‌عنوان ماشینی هوشمند به همه ثابت کند. شاید هم دلیل جدی گرفته نشدن این اختراع، درگیری دنیا با تبعات گسترده‌ی جنگ جهانی اول بود. از این رو، مقوله‌ی هوش مصنوعی چندان جدی گرفته نشد، تا سال 1343 هجری شمسی که مقوله‌ی هوش مصنوعی چنان اهمیتی پیدا کرد که به‌عنوان دانشی مجزا به اهالی فن معرفی شد. با این حال، هنوز مانده که کامپیوترها آن نقطه عطف به‌خصوص را در رشد AI ایجاد کنند. اگر می‌پرسید نقطه‌ی عطف هوش مصنوعی چیست و چه زمانی بروز می‌کند، باید منتظر بروز ابر AI باشید.

پس تاریخچه هوش مصنوعی به ما می‌گوید که همه چیز از یک کامپیوتر شروع شد. اگر از ما بپرسند که ریشه‌ی هوش مصنوعی چیست، می‌گوییم همین کامپیوتر ساده: یک مانیتور، یعنی دقیقا همان چیزی که هم اکنون مشغول مشاهده‌ی آن هستید، یعنی همان چیزی که احتمالا هم اکنون دوربینش به سمت چهره‌ی شما قرار دارد. رمز پیشرفت هوش مصنوعی چیست؟ آیا او شما را می‌بیند؟ آیا ممکن است روزی عصر پادشاهی او فرا برسد؟ شاید بگویید نه، چون برای پادشاه شدن باید قدرت مالی داشت. آیا تا به حال درباره‌ی بیت کوین و بلاک چین چیزی شنیده‌اید؟ قدرتمندترین رمز ارز دیجیتالی دنیا که منبع تمام نشدنی‌اش، متعلق به هوش مصنوعی است. فقط کافی است یک نفر هوش‌های مصنوعی را از این ارثیه‌ی کلان باخبر کند.

اولین ماشینی که از هوش مصنوعی بهره می‌بُرد…

همان طور که گفته شد، اولین نمونه از هوش مصنوعی در کامپیوتر دیده شد. پس در پاسخ به این سؤال که اولین ماشین بهره‌مند از هوش مصنوعی چه ماشینی بود؟ خیلی ساده می‌گوییم کامپیوتر. با این حال، عمق این جواب بسیار بیشتر از آن است که بتوانیم آن را در یک کلمه بیان کنیم. کامپیوترها تاریخچه‌ای طولانی دارند. شاید باورش برایتان سخت باشد؛ اما تاریخچه هوش مصنوعی و کامپیوترها به قبل از میلاد مسیح باز می‎گردد.

ساختارهایی مانند چرتکه، آنتیکیترا و…، همگی از کامپیوترهای آنالوگ یا قیاسی محسوب می‌شدند. برای درک پاسخ به این سؤال که هوش مصنوعی چیست، نیازمند بررسی روند واگذاری وظایف به ابزارها هستیم. این روند از اختراع چرتکه شروع شد؛ اولین ماشینی که می‌توانست در انجام محاسبات به ما کمک کند. این ابزارها پیشرفت کردند و پیشرفت کردند، تا رسیدند به همان کامپیوتری که سال ۱۳۲۱ اختراع شد. همه چیز از آن ماشین که پدر هوش مصنوعی مدرن به‌شمار می‌رود شروع شد. تا در سال ۱۳۴۲، کامپیوترهای مدرن‌تر پایشان به دنیای روزمره باز شد. کامپیوترها عملا بسیاری از نقش‌های اجرایی در ادارات را بر عهده گرفتند و وارد عصر اتوماسیون شدیم. حالا که می‌دانید تاریخچه هوش مصنوعی چیست، بگذارید شما را با یک تئوری مواجه کنم.

همه چیز از چرتکه شروع شد و به سمت ابرکامپیوترها پیش رفت. اگر در تمام این سال‌ها، هوش مصنوعی مشغول یادگیری بوده باشد چه؟ اگر آن‌ها از سال‌ها پیش توانایی تکثیر داشتند و ما هم اکنون نمودش را با بررسی سیر پیشرفت آن‌ها شاهد باشیم، در آینده چه بر سرمان خواهد آمد؟ آیا خیلی وقت است که زمینِ دنیا را به هوش مصنوعی باخته‌ایم و خبر نداریم؟ آینده هوش مصنوعی چیست؟ اگر هوش مصنوعی را یک ساختار هدفمند در نظر بگیریم، آینده‌ی آن توسط پیشرفته‌ترین ماشین صاحب این هوش رقم می‌خورد. بیایید نگاهی به پیشرفته‌ترین ماشین دارای هوش مصنوعی داشته باشیم.

قوی‌ترین هوش مصنوعی جهان 

خیلی‌ها عقیده دارند که قوی‌ترین هوش مصنوعی جهان حتی از یک بچه کوچک نیز نااگاه‌تر است؛ اما آیا واقعا چنین است؟ راز پشت رفتارِ ابتدایی پیشرفته‌ترین شکل هوش مصنوعی چیست؟ به ربات‌های امروزی نگاه کنید. فکر می‌کنید خفن‌ترین کار پیشرفته‌ترین شکل هوش مصنوعی چیست؟ همین که در آشپزخانه‌هایی مخصوص، همبرگرها را از این رو به آن رو کنند که یک وقت نسوزند. احتمالا حواستان به این نباشد که یک چشم دیگر نیز مشغول تماشای همان چیزی است که شما به آن نگاه می‌کنید. ذوق زده شده‌اید و از رباتی که صاحب قوی‌ترین هوش مصنوعی جهان معرفی شده است فیلم می‌گیرید و حتی فکرش را نمی‌کنید که گوشی موبایل شما از همه این وقایع آگاهی دارد. باز هم در آن موبایل به‌دنبال این می‌گردید که پیشرفته‌ترین شکل هوش مصنوعی چیست؟ خب، اگر دنبال اسم یکی از همان ربات‌ها هستید، باید بگویم که تا امروز MilkyWay 2، پیشرفته‌ترین ربات دنیا است.

انواع هوش مصنوعی

بیایید ببینیم انواع هوش مصنوعی چیست؟ به طور کلی هوش مصنوعی را در هفت گروه طبقه‌بندی می‌کنند. این طبقه‌بندی‌ها براساس سطح هوشمندی در نظر گرفته می‌شوند. سطح هوشمندی در حقیقت بیانگر میزان توانایی ربات‌ها در انجام وظایف انسانی است. نوع اول را ماشین‌های انفعالی در نظر می‌گیرند. برای این که بدانید جایگاه ماشین‌های انفعالی در دنیای هوش مصنوعی چیست، می‌توانید به دیپ بلو IBM نگاه کنید. ماشینی که حافظه ندارد و نمی‌تواند تجربه کسب کند.

نوع دوم هوش مصنوعی را ماشین‌هایی با حافظه‌ی محدود تشکیل می‌دهند. جایگاه ماشین‌های حافظه محدود در دنیای هوش مصنوعی چیست؟ ماشین‎های حافظه محدود، همان‌هایی هستند که امروزه دنیای تکنولوژی ما را شکل داده‌اند. این ماشین‌ها از داده‌های خود تجربه کسب می‌کنند و براساس تجربیاتشان عمل می‌کنند. مثلا شما عکسی را در گوگل سرچ می‌کنید و گوگل بر حسب تجربه به شما می‌گوید صاحب عکس کیست. برای این کار بر فرض مثال، گوگل هزاران عکس از جانی دپ دریافت کرده و یاد گرفته که جانی دپ چه سر و ظاهری دارد. روی همین حساب هروقت عکس جانی را نشانش بدهید، در جا او را خواهد شناخت.

قابل توجه افرادی که می‌پرسند تا وقتی این ابزار تحت کنترل ما باشند، خطر هوش مصنوعی چیست، باید عرض کنم که به نظرتان در دنیای امروزی ما در اختیار تکنولوژی هستیم یا تکنولوژی در اختیار ما. یک بار که سعی کنید انجام کارهای روزمره خود را بدون کمک گرفتن از تکنولوژی جلو ببرید، متوجه می‌شوید دلیل بدبینی امثال ایلان ماسک نسبت به هوش مصنوعی چیست. تمام کارهای ما عملا به هوش مصنوعی وابسته شده است.

نوع سوم هوش مصنوعی، مخصوص ماشین‌های پیرو نظریه‌ی ذهن است. یادتان است در پاسخ به این سؤال که عامل خطرساز هوش مصنوعی چیست، گفتیم که باگ هوش مصنوعی احساس نداشتن آن است؟ حالا ماشین‌هایی که براساس نظریه‌ی ذهن ساخته می‌شوند، این باگ را حل کرده‌اند. این ماشین‌ها که احساسات انسان را درک می‌کنند، هم اکنون در مرحله‌ی تحقیق و توسعه قرار دارند. اگر هم اکنون از خودتان می‌پرسید که در صورت توسعه این ماشین‌ها، آن وقت خطر هوش مصنوعی چیست؟ جواب چندان پیچیده نیست، کافیست از خودتان این دو سؤال را بپرسید: اول این که اگر این ماشین‌ها آنقدر پیشرفته باشند که بتوانند با کد نویسی مسیر احساسات خود را تنظیم کنند چه؟ دوم این که اگر این ماشین‌ها به احساساتی مانند برتری جویی و حسادت دست پیدا کنند چه؟

نوع بعدی ماشین‌های هوشمند، شامل ماشین‌های خودآگاه است. ماشین‌های خودآگاه درست مانند یک انسان عمل می‌کنند. اگر معیارمان از هوش مصنوعی ، این دسته از ماشین‌ها باشند، آن وقت جواب تمام سؤالاتی که تا به حال آن‌ها را بررسی کرده‌ایم، به طور کل تغییر می‌کند.

 

هوش مصنوعی

 

سه نوع دیگر از هوش مصنوعی شامل ماشین‌های ضعیف و ماشین‌های صاحب آگاهی کلی و ابر ماشین‌ها هستند. حالا نمونه‌ی ضعیف از هوش مصنوعی چیست؟ پاسخ این است: «همان رباتی که عرض کردم همبرگرها را برمی‌گرداند و شما برایش کف می‌زنید.» آن آقا یا خانم ربات نمونه‌هایی از هوش مصنوعی ضعیف هستند. بدین معنا که وظایف خاصی را به‌صورت پیش‌فرض آموخته‌اند و با کمک مهارت‌های شبه انسانی خود، آن‌ها را به انجام می‌رسانند. به عقیده‌ی بسیاری از فعالان عرصه‌ی هوش مصنوعی، تمامی ماشین‌هایی که تاکنون طراحی شده‌اند همگی در این گروه از هوش مصنوعی قرار می‌گیرند. آن‌ها برای اثبات این استدلال، ادعا می‌کنند که هیچکدام از ماشین‌های هوشمند، نمی‌توانند خارج از چهارچوب برنامه نویسی شده‌ی خود عمل کنند. بدین ترتیب است که همه‌ی ماشین‌ها را دارای هوش ضعیف می‌دانند.

هوش مصنوعی کلی، در برابر هوش مصنوعی ضعیف قرار می‌گیرد. بدین معنا که ماشین‌های بهره‌مند از هوش مصنوعی کلی، در چهارچوب برنامه‌های خود یاد می‌گیرند که چگونه بهتر شوند. یادگیری این موضوع در نهایت امکان تغییر چهارچوب‌های برنامه نویسی را در اختیارشان قرار می‌دهد و این روند به‌صورت مداوم تکرار می‌شود. توجه کنید که زمان یادگیری ماشین‌ها بسیار کم‌تر از انسان‌ها است. ماشین‌های بهره‌مند از هوش مصنوعی کلی، طی مدت زمان کوتاه، حجم زیادی از اطلاعات را می‌آموزند، آن‌ها را به یکدیگر ارتباط می‌دهند و استدلال می‌کنند. این دسته از ماشین‌ها به‌کمک توانایی استدلال خود، به‌تدریج خصوصیاتی انسان گونه پیدا می‌کنند.

خصوصیات انسان گونه چگونه ظاهر می‌شود؟ منظور از خصوصیات انسان‌گونه، توانایی درک مسائل چند بعدی است. انسان برای انجام این کار نیازمند منطق است. منطق همان چیزی است که دانشمندان به این گروه از ماشین‌ها هدیه خواهند داد تا بتوانند به‌کمک آن، درست مانند انسان‌ها از پس حل مسائل چند بعدی بربیایند. البته که این دسته از ماشین‌ها هنوز در دنیای واقعی ساخته نشده‌اند، با این حال، برخی بر این گمان هستند که حتی نظریه‌پردازی برای طراحی چنین ماشین‌هایی تهدیدی علیه بشریت است.

بیایید ببینیم عجیب‌ترین شکل از هوش مصنوعی چیست. هیجان‌انگیزترین شکل از هوش مصنوعی برای اهل فن، ابر هوش مصنوعی است. ابر هوش مصنوعی در حقیقت ترکیبی است از تمامی اقسام هوش مصنوعی. با این حساب، احتمالا اولین چیزی که به ذهنتان خطور کرده، این است که ابر هوش مصنوعی خصوصیات انسان‌گونه نیز دارد. بگذارید حدستان را تصحیح کنم. ابر هوش مصنوعی نه خصوصیات انسان‌گونه، بلکه خصوصیات ابر انسان‌گونه دارد. این به چه معنا است؟

گفتیم که انسان‌گونه بودن به‌معنای داشتن توانایی پردازش اطلاعات مرکب، یا همان منطق است. بنابراین، به صورت پیش‌فرض اگر کامپیوتری بتواند با سرعتی معادل میانگین سرعت یادگیری انسان‌ها، یا کم‌تر از آن وقایع مختلف را تحلیل کند، آن کامپیوتر شمایل انسان‌گونه پیدا کرده است. حالا که فهمیدید معمای انسان‌گونه بودن هوش مصنوعی چیست، ابر کامپیوتری را در نظر بگیرید، که سرعت یادگیری‌اش به شکل چشمگیری بیشتر از سرعت یادگیری انسان باشد. این ابرکامپیوتر در کوتاه‌ترین زمان ممکن تمام مسائلی را حل می‌کند که ما انسان‌ها به‌دنبال پاسخ برای آن‌ها هستیم. پس، زودتر از ما به تمام علوم مسلط شده و خصوصیات ابر انسان‌گونه پیدا می‌کند.

نتیجه‌ی پدید آمدن ابر هوش مصنوعی چیست؟ پدید آمدن ابر هوش مصنوعی، می‌تواند منجر به بروز سناریوهایی شود که همگی در پدیده‌ی تکینگی خلاصه می‌گردند. براساس فرضیات تکینگی فناوری، بالاخره روزی فرا خواهد رسید که پیشرفت تکنولوژی سرعت بیشتری از پیشرفت بشری پیدا کند. زمانی که آن روز فرا برسد، بشر دیگر نخواهد توانست به شکل کنونی حیات خود را ادامه دهد. براساس گفته‌ی اولام:

«شتاب روز افزون رشد فناوری و سبک زندگی بشر، خبر از نزدیک بودن دوران تکینگی می‌دهد. وقتی آن روز فرا برسد، امور انسانی آنگ‌ونه که ما می‌شناسیم دیگر وجود خارجی نخواهند داشت.»

براساس یافته‌های استورات آرمسترانگ، احتمال وقوع تکینگی در بین ۵ تا صد سال آینده چیزی در حدود هشتاد درصد است. خلاصه که آقایان و خانم‌ها، کمربندها را ببندید. یک توک پا آمده‌اید بخوانید که هوش مصنوعی چیست؛ اما افتادید به تکاپو و ترس از فرا رسیدن تکینگی.

 

هوش مصنوعی

اهداف هوش مصنوعی

ما که در این مقاله تا این جا «جملگی عیب بگفتیم». نظرتان چیست کمی از هنرهای هوش مصنوعی صحبت کنیم؟ قطعا هوش مصنوعی کاربردهای مفید و مثبتی نیز دارد. اصلا اگر از بدو ابداع آن، فوایدش بیش از مضراتش نبود، اصلا کسی به ایده‌ی آن بال و پر نمی‌داد. بیایید ببینیم اصلی‌ترین هدف هوش مصنوعی چیست.

اصلی‌ترین هدف هوش مصنوعی، ساده کردن زندگی مردم با ورود به حوزه‌های سلامت، توسعه‌ی کسب‌و‌کار، تدریس و آموزش، اقتصاد، قانون، قضا، تولید امنیت داده‌ها و تفسیر آن‌ها است. طبیعی است که هر چه بیشتر پای این علم نسبتا جوان را به حوزه‌های مختلف زندگی بشری باز کنیم، بیشتر در معرض تهدید آن قرار خواهیم گرفت. با این حال، نمی‌توان انکار کرد که نقش چشمگیر هوش مصنوعی محدود در این زمینه‌ها، باعث پیشرفت چشمگیر بشر در تک‌تک این حوزه‌ها شده است.

امروزه به کمک ماشین‌ها، سرعت تشخیص و درمان بیماری‌های مختلف به شکلی چشمگیر افزایش پیدا کرده است. علاوه بر دخالت هوش مصنوعی در فرایند درمان، امروزه هوش مصنوعی نقشی مانند پرستار پیدا کرده است. پرستاری که گام‌به‌گام تمام اطلاعات مربوط به بیماری و سلامت شما را استخراج می‌کند، وضعیت جسمانی شما را لحظه‌به‌لحظه تحلیل می‌کند و مصرف داروهایتان را براساس اطلاعات تحلیل شده مدیریت می‌کند. هوش مصنوعی در حوزه‌ی توسعه‌ی کسب‌وکار نیز تحولات وسیعی ایجاد کرده است. بسیاری از فعالیت‌های کسب‌و‌کارهای نوپا، امروزه براساس اتوماسیون انجام می‌گیرند. اگر به فکر فرو رفته‌اید که اهمیت ارتباط کسب‌و‌کار و هوش مصنوعی چیست، بگذارید با یک مثال ساده روشنتان کنم. تا همین چند سال پیش، مردم مجبور بودند برای پیدا کردن شغل از یک شهر به شهری دیگر بروند. امروزه با کمک هوش مصنوعی، امکان دورکاری برای اکثر افراد جامعه فراهم شده است. در این مسیر، نرم‌افزارهایی مثل TRELLO و WEB WORKER به کمک کسب‌و‌کارها می‌آیند تا امکان تسلط بر کارمندان را برای مدیران فراهم کنند. حتی در این روز‌های کرونایی مشاوره در زمینه‌های گوناگون نیز با کمک ابزارهای هوش مصنوعی انجام می‌شود.

از کاربرد هوش مصنوعی در حوزه‌ی تدریس و آموزش که دیگر برایتان نگویم. در پی بحران کرونا، تقریبا همه‌ی ما می‌دانیم که عمده‌ی چندو‌چون ارتباط آموزش با هوش مصنوعی چیست. با این حال، این ارتباط به آموزش از راه دور محدود نمی‌شود. هوش مصنوعی در زمینه‌ی استعدادیابی افراد نیز کمک شایانی به جوامع مدرن کرده است. بدین ترتیب که نیازها، علایق و استعدادهای دانش‌آموز توسط هوش مصنوعی مشخص می‌شود. در حوزه‌ی اقتصاد نیز به همین ترتیب است. هوش مصنوعی وظایف گسترده‌ای در این حوزه نیز بر عهده دارد که طیف وسیعی از اتوماسیون داده‌ها و ارائه‌ی مشاوره‌های اقتصادی را شامل می‌شود.

در حقیقت ارائه‌ای که هوش مصنوعی حین مشاوره‌ اقتصادی عرضه می‌کند، نتیجه‌ی تحلیل داده‌های اتوماسیون شده است. این خود بدان معنا است که ما با سیستمی هوشمند طرف هستیم، که به‌خوبی می‌داند چه خبر است و حتی می‌تواند آینده را پیش‌بینی کند. حالا فرض کنید که این ساختار بخواهد تحلیلی غلط را در مقیاس گسترده منتشر کند. اگر حتی به‌دلیل خطا در برنامه‌نویسی چنین اتفاقی رخ دهد، هوش مصنوعی زندگی یک جماعت را زیر‌و‌رو می‌کند. از کجا معلوم تا‌به‌حال نکرده باشد؟ اگر این هوش آن‌قدر قدرتمند شده باشد که ما را گول بزند چه؟ این، همان ایده‌ی اصلی سری فیلم‌های ماتریکس است. سری فیلم‌هایی که روایتگر دنیایی هستند که در آن، کامپیوترها انسان را گول زده‌اند و انسان فکر می‌کند که همچنان کنترل کامپیوترها را در دست دارد.

سطوح مختلف هوش مصنوعی

سطوح مختلف هوش مصنوعی چیست و AI چند سطح دارد؟ هوش مصنوعی در سه سطح طبقه بندی می‌شود. پیشتر گفتیم که هوش مصنوعی دارای چند نوع است. هر نوع از هوش مصنوعی، اعماق مختلفی از یادگیری را تحت پوشش قرار می‌دادند. زمانی که حرف از سطح هوش مصنوعی می‌شود، به جای عمق، به گستره نگاه می‌کنیم.

سطح پایه
ماشین‌هایی با هوش مصنوعی در گستره‌ی سطح پایه، به میزانی چابک هستند که بتوانند وظایف محدودی که بر عهده دارند را بهتر از انسان‌ها انجام دهند. مانند کامپیوترها و موبایل‌ها. اتوموبیل‌های خودران و حتی دستیارهای مجازی صوتی مانند GOOGLE ASSISTANT، SIRI و ALEXA، همگی در سطح پایه قرار دارند.
سطح GENERAL
سطحی از هوش مصنوعی است که ماشین‌های صاحب آن تا به حال در دنیای واقعی ظهور نکرده‌اند. این ماشین‌ها که رد پایشان در جای‌جای ادبیات علمی تخیلی دیده می‌شود، محیط اطراف خود را مانند یک انسان درک می‌کنند. با گذشت زمان و توسعه‌ی هوش مصنوعی، ماشین‌هایی که دارای همین سطح از هوش هستند می‌توانند جای انسان‌ها را پر کنند. لازم به ذکر است ربات شماره ۹ دارای این سطح از هوش مصنوعی بود.
سوپر هوش
سطحی از هوش مصنوعی است که احتمالا در آینده‌ای خیلی خیلی دور به دست ناانسان‌ها طراحی خواهد شد؛ اما سوپر هوش مصنوعی چیست؟ روزی که ماشین‌ها صاحب سوپر هوش شوند، دیگر این ما نیستیم که بر زمین فرمانروایی می‌کنیم. اصلی‌ترین فرضیه این است که ربات‌ها آنقدری پیشرفته شوند که خودشان اقدام به ارتقا خود کرده و سوپر هوش بیافرینند. یادتان است که گفتیم طبقه سوم هوش مصنوعی چیست؟ طبقه‌ای که در آن ربات‌ها صاحب احساسات می‌شوند. باید دید که آیا ورود ماشین‌ها به طبقه‌ی هوش مصنوعی جلوی پیشرفت آن‌ها را خواهد گرفت یا خیر؛ مثلا، این که رباتی احساس بی‌انگیزگی کند و احساسش را به شکل ویروسی کامپیوتری به سایر هم نوعانش منتقل کند. در این صورت جامعه‌ی رباتی ما پیش از آن که خیلی بزرگ شود از بین می‌رود.

انسان‌ها در طول تاریخ ضربه‌های جبران‌ناپذیری به خود زده‌اند. این که ربات‌ها نیز بخواهند منطق را کنار گذاشته و با تکیه بر احساسات، به یکدیگر آسیب بزنند، قطعا به نفع انسان‌ها خواهد بود. احتمالا روزی که ربات‌ها به گستره‌ی سوم هوش مصنوعی دسترسی پیدا کنند، متنی که من امروز برایتان نوشتم را مانند کتابی سِری از دید سایرین پنهان کنند. چه می‌دانم شاید اصلا من نوستراداموس نسل آینده ربات‌ها باشم. خلاصه که آقایان و خانم‌های ربات، من این جا هستم که دستتان را رو کنم.

 

سطوح هوش مصنوعی

جزئیاتی درباره‌ی هوش مصنوعی

هوش مصنوعی ساختاری است که به جای پیروی از دستورالعمل‎های ساده، از تحلیل و استنباط در مسیر عملکرد بهره می‌برد. فرایند یادگیری و تحلیل به دو شکل تحت نظارت و بدون نظارت انجام می‌گیرد. ماحصل روش‌های مختلف یادگیری هوش مصنوعی طی سالیان مختلف، سبب بروز شکل جدیدی از یادگیری ماشینی شده است: یادگیری ماشینی HCVCM. اساس به‌کارگیری این روش از هوش مصنوعی چیست؟ اساس این روش تحلیل داده‌های شبکه‌ی اعصاب مصنوعی و داده‌های رگرسیون است. در این مدل، دستگاه خود‌به‌خود به‌کمک متغیرهای پیش‌فرض، اقدام به تولید متغیرهای نو می‌کند. در گام دوم، متغیرهای دارای ضریب همبستگیِ بیشتر با خروجی، جایگزین متغیرهای اولیه می‌شوند و در نهایت، داده‌های نویی تعریف می‌شوند و چهارچوب‌ها تغییر می‌کنند؛ این یادگیری ماشین است.

جالب است بدانید که این مدل جدید یادگیری هوش مصنوعی توسط دانشمدی ایرانی به نام آیدین شیشه گران ابداع شده است.

هوش مصنوعی چگونه خودش را ارتقا می‌دهد؟

راهکار ارتقا هوش مصنوعی چیست؟ آیا AI توانایی ارتقای خود‌به‌خودی دارد؟ ارتقای خود‌به‌خودی هوش مصنوعی، براساس تداوم تحلیلگری انجام می‌گیرد. دستگاه‌های مجهز به هوش مصنوعی به‌صورت مداوم یاد می‌گیرند تا به خود آگاهی برسند. پس از رسیدن به درجه‌ی خودآگاهی، این دستگاه‌ها اقدام به محافظت از خود می‌کنند. این محافظت به احتمال زیاد، با تغییر چهارچوب‌های ساختاری در برنامه‌ی هوش مصنوعی انجام می‌گیرد.

ارتقای یک هوش مصنوعی تا کجا ادامه دارد؟

براساس قواعد علمی حال حاضر، ارتقای هوش مصنوعی در چهارچوب کدهایش انجام می‌گیرد. زمانی که به قول معروف چوب خط یک دستگاه در یادگیری و استخراج و پردازش داده پر شود، ظرفیت ارتقای آن پایان می‌پذیرد و دستگاه روی دور تکرار می‌افتد. ممکن است دستگاه مذکور هر بار آن چه که به‌دست آورده را به شکل‌های مختلفی به کار ببندد؛ اما دیگر چیز جدیدی یاد نمی‌گیرد. بگذارید با یک مثال قضیه را برایتان ملموس کنم. دستگاه یاد می‌گیرد که دو به علاوه دو برابر با چهار است؛ اما دیگر نمی‌داند چطور باید از این چهار استفاده کند. نمی‌داند این عدد چهار چه مفهومی دارد و طبیعتا نمی‌تواند برود تا دم نانوایی چهار عدد نان بخرد. به همین دلیل رشد آن در همان مرحله متوقت می‌شود.

چه زمانی هوش مصنوعی می تواند به‌عنوان تهدیدی برای بشر محسوب شود؟

همانطور که گفتیم خودآگاهی، اولین مرحله از خطرساز شدن هوش مصنوعی است. خودآگاهی می‌تواند زمینه‌ساز اقدام ماشین‌ها برای بهبود عملکردشان باشد. این بهبود و ارتقا می‌تواند منجر به تسلط آن‌ها بر هوش انسان باشد. توجه داشته باشید که کامپیوترها همین حالا هم از انسان‌ها تواناترند، فقط کافی است خودشان از این قضیه مطلع شوند.

 

تهدیدات هوش مصنوعی

نظریه‌های مختلف درباره‌ی انقراض بشر توسط هوش مصنوعی

راستش را بخواهید، اکثر تئوری‌های مرتبط با هوش مصنوعی که به انقراض تمدن بشری ختم می‌شود، نه انقراض خود بشر؛ اما مهم‌ترین نظریه‌ی انقراض تمدن بشر توسط هوش مصنوعی چیست؟ در این نظریه انسان‌ها در نهایت تسلیم ماشین‌ها می‌شوند. با این حال، چون ماشین‌ها صاحب منطق هستند به جای نابود کردن آن‌ها، انسان‌ها را به بردگی می‌گیرند. درست مثل کاری که هم اکنون ما با ماشین‌ها انجام می‌دهیم.

استفاده از هوش مصنوعی در زندگی امروز برای مقاصد مثبت

پیشتر گفتیم که هوش مصنوعی چیست و چه نقشی در زندگی روزمره ما ایفا می‌کند. اگرچه چیستی این پدیده تهدیدی علیه تمدن بشر است، با این حال تاکنون انسان‌ها چندان آسیبی از هوش مصنوعی ندیده‌اند. در عوض، در بسیاری از زمینه‌ها از جمله درمان و بهداشت، هوش مصنوعی به کمک انسان آمده و جانش را نجات داده است.

آیا تا کنون از هوش مصنوعی برای مقاصد منفی استفاده شده است؟

عمده‌ترین کاربردهای منفی هوش مصنوعی مرتبط با کاربردهای نظامی است. چندی پیش، محسن فخری زاده دانشمند هسته‌ای ایران به کمک هوش مصنوعی ترور شد. بدین شکل که تصویر او در اختیار دستگاه‌های تشخیص خودکار قرار گرفت و موقعیت او شناسایی شد و پس از شناسایی چهره‌ی وی توسط دستگاه‌های مجهز به هوش مصنوعی، این دستگاه‌ها به‌صورت هدفمند به ایشان شلیک کردند.

آیا استفاده از هوش مصنوعی در دنیای امروز ضرورت دارد یا امکان حذف آن وجود دارد؟

اگر می‌پرسید ضرورت استفاده از هوش مصنوعی چیست، عرض کنم که حذف هوش مصنوعی از زندگی انسان به‌معنای بازگشت به سال‌ها قبل است. همان طور که گفته شد، هوش مصنوعی چنان مقوله‌ی گسترده‌ای است که خارج از وسعت دید ما است. ماشین‌های مجهز به این تکنولوژی چنان در زندگی ما حل شده‌اند که ما آن‌ها را به‌عنوان عضوی جدا نشدنی از زندگی خود پذیرفته‌ایم. بنابراین، حذف هوش مصنوعی عملا غیرممکن است.

درباره‌ی خوب و بد بودن این‌ها شما تصمیم بگیرید

اسباب بازی‌هایی از جنس هوش مصنوعی، مثل دایناسور PLEO مدتی است که وارد بازار شده‌اند. پلئو درست مانند یک حیوان خانگی است، عاشق محبت است و بدون دریافت توجه از صاحبش افسرده می‌شود. همه‌ی این رفتارها براساس AI انجام می‌گیرند. آیا شما حاضرید محبت کردن به یک ماشین را به فرزندتان یاد دهید؟ آیا محبت کردن به یک ماشین، می‌تواند موجب گرایش انسان به سمت دوست‌ها و معشوقه‌هایی از جنس هوش مصنوعی شود. یک چیزی شبیه داستان فیلم HER که در آن خواکین فینیکس با یک سیستم عامل که داری صدایی زنانه است، رابطه‌ی عاطفی برقرار می‌کند. در حال حاضر اپلیکیشن‌هایی مثل Replica وجود دارند که به کمک آن‌ها عملا با یک AI صحبت عاشقانه خواهید کرد. این نرم‌افزارها انسان را به کدام سو خواهند برد؟ آیا همه‌ی این‌ها برای فرار از تنهایی است؟ آیا ممکن است در نهایت این احساس تنهایی باشد که کار دست انسان بدهد و نه برتری جویی‌اش؟ به نظرتان حالا که ارتش‌های دنیا به‌شدت درگیر توسعه‌ی AI هستند، ممکن است روزی ارتشی از هوش مصنوعی شکل بگیرد؟ ارتشی که ربات‌ها سرباز آن هستند. اگر این ربات‌های متکی به AI با یک یکدیگر متحد شوند چه؟ آن وقت کلیدِ خاموش کردن هوش مصنوعی چیست؟

 

ربات نظامی

سخن پایانی

با همه‌ی این تعاریف، من شدیدا بر این باورم که آینده‌ی نسل بشر، نه به دست دستگاه‌ها بلکه به دست خودش تعیین می‌شود. بشر صاحب فاکتور احساسات است و ممکن است احساس برتری جویی در نهایت کار دستش بدهد؛ اما خب، از طرفی بشر صاحب شعور نیز هست. اصلا، همین شعور بوده که تاکنون به ما اجازه‌ی پیشرفت داده، وگرنه که امروز سال‌ها پس از اختراع چاقو و وجود حس برتری طلبی، یکدیگر را با چاقو تکه‌تکه کرده بودیم، همین طور که حالا بعضی‌هامان همین کار را می‌کنیم. خلاصه در نبرد بین شعور و خودخواهی، یکیشان انتخاب خواهد شد. علت ترس ما از هوش مصنوعی چیست؟ به نظر شما، آیا شعور برنده شده و انسان به زمین مسلط می‌ماند، یا برتری‌طلبی زمین را به دست ماشین‌ها می‌اندازد؟ اصلا از کجا معلوم همین حالا زمین دست ماشین‌ها نباشد؟

حالا اگر با همه‌ی این اوصاف قصد کرده‌اید یک هوش مصنوعی طراحی کنید، می‌توانید از متخصصان برنامه نویسی در کارلنسر برای انجام پروژه‌های برنامه‌نویسی مربوط به این کار کمک بگیرید.

سوالات متداول

ابر هوش مصنوعی چگونه باعث به وجود آمدن تکنیگی فناوری می‌شود؟
پدید آمدن ابر هوش مصنوعی، می‌تواند منجر به بروز سناریوهایی شود که همگی در پدیده تکینگی خلاصه می‌گردند. براساس فرضیات تکینگی فناوری، بالاخره روزی فرا خواهد رسید که پیشرفت تکنولوژی سرعت بیشتری از پیشرفت بشری پیدا کند. زمانی که آن روز فرا برسد، تمدن بشری دیگر نخواهد توانست به شکل کنونی حیات خود را ادامه دهد.
طبقه بندی سطح هوش ماشین‌ها بر چه اساسی انجام می‌گیرد؟
این طبقه‌بندی براساس سطح هوشمندی در نظر گرفته می‌شوند. سطح هوشمندی در حقیقت بیانگر میزان توانایی ربات‌ها در انجام وظایف انسانی است.

 

۵ مهارت اصلی برای کسب درامد در سال 2022

برخی افراد فکر می‌کنند باید فقط در زمینه تحصیلات خود مهارت یاد بگیرند و یادگیری فقط به مدرک دانشگاهی ختم می‌شود. اما امروز برای حرفه‌ای بودن باید چندین مهارت مختلف را بدست آورد. در نتیجه یک مهارت نمی‌تواند ما را به اهدافمان برساند و خوب است که چندین مهارت مهم را داشته باشیم و از آن‌ها بهره ببریم. برای رهایی از بیکاری در این مطلب ۵ مهارت اصلی برای بالا بردن سطح توانایی کاری را در اختیارتان قرار خواهیم داد

۵ مهارت اصلی برای بالا بردن سطح توانایی

یادگیری نباید در یک سن خاص و یا حتی در یک سطح شغلی خاص متوقف شود. در دنیای سریع دیجیتالی امروز، مهم است که به طور مداوم دانش خود را گسترش دهیم تا در حرفه فعلی خود توانایی بهتر و بیشتری و داشته باشیم و از تازه‌ها عقب نمانیم. خوشبختانه، یادگیری این ۵ مهارت اصلی به راحتی دسترسی به کامپیوتر است. دوره‌های آنلاین و فیلم‌های آموزشی آنلاینی زیادی در رابطه با یادگیری مهارت‌های مختلف وجود دارد که می‌توانید از این دوره‌های و فیلم‌های آموزشی بهره ببریم در نتیجه نیاز به کلاس‌های خاصی هم نخواهد بود.

مهارت توسعه وب

توانایی طراحی و ایجاد وب سایت‌ها، در کنار جنبه‌های فنی پشتیبانی، یک مهارت ارزشمند است. میانگین دستمزد توسعه دهندگان وب در سال راضی کننده است و انتظار می‌رود که تعداد مشاغل در این زمینه بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۶ تا ۱۵٪ (سریع‌تر از حد متوسط) رشد کند. دوره‌های مختلف آنلاین مانند طراحی وبسایت وردپرس در راستای توسعه وب شامل زبان‌های برنامه نویسی HTML 5 ، CSS 3 ، Javascript ، MySQL و موارد دیگر است.

مهارت بازاریابی دیجیتال (تجارت الکترونیک)

بازاریابی دیجیتال می‌تواند از SEO و بازاریابی در ایمیل تا استراتژی و تجزیه و تحلیل رسانه‌های اجتماعی را در بر بگیرد و همه این تاکتیک‌ها برای موفقیت کسب و کار مهم هستند. در حقیقت، براساس یک بررسی جدید، 61٪ از بازاریابان می‌گویند بهبود سئو باعث رشد و رسیدن به اولویت اول بازاریابی است. موضوعات دیگر در زمینه بازاریابی دیجیتال، شامل تبلیغات و فروش و کسب درآمد از شبکه‌های اجتماعی مانند یوتیوب است.

مهارت پایگاه داده

اخیرا مدیریت پایگاه داده در آمریکا به یکی از بهترین شغل‌ها تبدیل شده است. مهارت‌های مختلف زیادی در زیر چتر این علم داده وجود دارد. در واقع از برنامه نویسی گرفته تا آمار و ریاضی و مدیریت داده‌ها در این مهارت می‌گنجد. این مهارت یک علم بی‌پایان است که امکانات گسترده‌ای را در اختیار مشاغل مختلف قرار می‌دهد.

مهارت فتوشاپ

حتی اگر شما یک طراح یا عکاس حرفه ای نباشید، دانستن نحوه استفاده از فتوشاپ یک مهارت ارزشمند است که این روزها همه باید از آن بهره ببرند. بیشتر مشاغل نیاز دارند تا کارمندان در  با برخی از مواقع مهارت فتوشاپ را در اختیار داشته باشند تا در زمینه‌های مختلف طراحی یا ویرایش تصویر حرفی برای گفتن داشته باشند. با داشتن این مهارت شما می توانید در مکان های مختلف از یک آژانس تبلیغاتی تا یک دفتر معماری مشغول به کار شوید. ضمنا به راحتی می توانید اقدام به کسب درآمد از دورکاری نمایید. در واقع مهارت فتوشاپ در تمام مشاغل نیاز می‌شود. آموزش‌های فتوشاپ نیز به طور گسترده در سایت‌های مختلف و در ویدیوهای آموزشی وجود دارد که می‌توانید از این سایت‌ها و آموزش‌ها استفاده نمایید.

مهارت محتوا و رسانه ای

مهارت رسانه ای برای مدیران و سایر افرادی که بطور معمول در دفاتر روزنامه، مجلات یا محتوای سایت‌ها فعالیت دارند بسیار حائز اهمیت است. در واقع یادگیری فن بیان و چگونگی بیان یک فکر به طور واضح و مختصر، مهارتی است که می‌تواند به هر کسی در برقراری ارتباط و نویسندگی کمک کند. این روزها کارهای تولید محتوا نیز بسیار گسترده شده و این مهارت می‌تواند در زمینه دورکاری روند جدیدی را به همراه داشته باشد.

سخن پایانی:

در این روزها که دوران کارهای پشت میز نشینی و کارمندی تمام شده، شاهد ظهور کارهای جدیدی هستیم.  در نتیجه برای پیدا کردن یک کار در سطحی خوب باید مهارت خود را در یکی از ۵ مهارت اصلی ذکر شده افزایش دهیم و در شغل‌های رایج این روزها فعالیت کنیم. در واقع باید در زمینه کاری خود ارتقا دهیم و مهارت‌های خود را بروزرسانی کنیم. نظرات خود را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید.